Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego - białe

Kalkulator WHR

  • Wybierz płeć
  • Kobieta
  • Mężczyzna
Wybierz płeć
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Podaj obwód talii (cm)
Problem...
Problem...
Podaj obwód biodra (cm)
Problem...
Problem...

Twój wskaźnik WHR wynosi

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
0,0
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Posiadasz typ androidalny, czyli jabłko

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Posiadasz typ gynoidalny, czyli gruszkę

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Posiadasz typ androidalny, czyli jabłko

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Posiadasz typ gynoidalny, czyli gruszkę

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Nasze inne kalkulatory:

Czym jest wskaźnik WHR?

Wskaźnik WHR, czyli z języka angielskiego Waist to Hip Ratio, to nic innego jak stosunek obwodu talii do bioder. Wskaźnik WHR pomaga w rozpoznaniu, czy zagrażają nam jakiekolwiek choroby związane z otyłością lub nadwagą, np. cukrzyca typu 2. Nasz kalkulator pomaga określić typ sylwetki, dzięki czemu możesz szybko sprawdzić, czy nie zagraża Ci żadna poważniejsza choroba. Jeśli jednak nasz kalkulator WHR wykazał, że Twój wynik odbiega daleko od norm, powinieneś/powinnaś odpowiednio zareagować i zmienić swój styl odżywiania. Czym różni się kalkulator WHR od BMI? BMI to prosty kalkulator, który dzięki podzieleniu masy ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do potęgi. Oczywiście, pokazuje w prosty sposób czy nasza waga jest normie, czy zmierzamy do granicy nadwagi/ otyłości. Jednak z racji swojej prostej formy, nie pokazuje kompletnych danych jak masa mięśniowa pacjenta. Może na przykład błędnie założyć, że osoba trenująca, z dużą ilością masy mięśniowej – jest otyła.  Dodatkowo musimy uwzględnić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. To bardzo istotne, czy tkanka tłuszczowa jest rozłożona równomiernie, czy mamy np. bardzo niebezpieczną – otyłość brzuszną. Wzór whr świetnie służy do określenia typu sylwetki i sprawdzenia stanu otyłości brzusznej. Oblicz proporcję obwodu talii do obwodu bioder – nasz kalkulator whr Ci w tym pomoże!

Typy wskaźnika WHR (waist hip ratio)

Wyróżniamy głównie dwa typy określające sylwetkę w naszym kalkulatorze:
  • Androidalny (typu jabłko) – otyłość brzuszna
  • Gynoidalny (typu gruszka) – otyłość pośladkowo-udowa

Jak prawidłowo dokonać pomiaru z pomocą kalkulatora WHR?

Aby móc wykonać pomiar, należy zmierzyć obwód talii oraz obwód bioder centymetrem krawieckim, ponieważ będzie najlepszy do tej sytuacji. Obwód talii obliczamy dokładnie pomiędzy dolną krawędzią łuku żebrowego a górnym grzebieniem kości biodrowej.
Jak obliczyć obwód bioder? Przeciągamy centymetr na wysokości kolcy biodrowych oraz najszerszego miejsca naszych pośladków.
W ten sposób obliczymy szerokość obwodu talii i bioder.

Po dokonaniu pomiaru należy obliczyć whr, przyrównując stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Można to wykonać w naszym kalkulatorze lub samemu ręcznie, jednak wygodniej i szybciej jest obliczenie tego, wpisując dane u góry, to zajmie dosłownie chwilkę!

Kto powinien skorzystać z popularnego kalkulatora Waist To Hip Ratio?

Kalkulator pozwala na dokładne określenie typu sylwetki i to, czy mamy do czynienia z nadmierną masą ciała, tkanki tłuszczowej. W pierwszej kolejności osoby, które mają problem z nadwagą i chcą sprawdzić stosunek talii do obwodu bioder. Nie ma znaczenia, czy problemu występuje u kobiet, czy u mężczyzn – otyłość związana z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, jest niebezpieczna dla zdrowia i wykańczająca dla naszego organizmu. Dla kobiet jest to o tyle cenna informacja, że znając typ sylwetki, wiedzą jak się ubrać, aby zamaskować swoje mankamenty.

Znam wynik swojego WHR. Co dalej?

Jeżeli już znasz rozmieszczenia tkanki tłuszczowej i budzi Twój niepokój – czas na zmiany. Nie ma bezpiecznego „typu nadwagi”, każda ma swoje konsekwencje. Musisz wiedzieć, że otyłość brzuszna jest niebezpieczna, ponieważ następuje otłuszczenie narządów wewnętrznych. Zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, hormonalnego i gospodarki cholesterolowej. Z biegiem czasu każdy krok staje się wyzwaniem, szybko się męczymy i trudniej zgubić nam nadprogramowe kilogramy, ponieważ nie możemy uprawiać za dużo aktywności fizycznej (jest dla nas zbyt wymagająca).
Warto tutaj zastanowić się nad zmianą nawyków żywieniowych. Jeżeli nie wiesz, jak zacząć zadzwoń na naszą infolinię – podpowiemy co zrobić, aby zrzucić zbędne kilogramy. Możesz zamówić dietę pudełkową, która każdego dnia przybliży Cię do wymarzonej wagi. Gotowe posiłki z pewnością ułatwią Ci odchudzanie. Zobacz nasze DIETY i skontaktuj się z nami, a pomożemy dokładniej dopasować dietę do Twoich potrzeb!