Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Kalkulator wody - białe

Kalkulator Wody

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów żywych organizmów. Średnie zapotrzebowanie na wodę dla zdrowej osoby jest bardzo zróżnicowane w zależności od stylu życia, wieku, płci i klimatu. Skorzystaj z kalkulatora wody online – może pomóc Ci dowiedzieć się, ile litrów wody potrzebujesz do picia każdego dnia i dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na wodę.

Podaj swoją wagę (kg)
Problem...
Problem...

Twoje dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi:

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
0 ml
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Nasze inne kalkulatory:

Wodny kalkulator online

Ile wody w organizmie kalkulator zapotrzebowania. Czy wiesz, że organizm dorosłego człowieka składa się w ok. 60-70% z wody!
Nic dziwnego, że wszędzie jest podkreślana, jej ogromna rola w organizmie. Nie wiesz, ile wody dziennie należy pić? Skorzystaj z naszego kalkulatora wody! Podając swoją wagę, masę ciała, w prosty sposób obliczy ile powinieneś pić dziennie wody. Szacuje się, że na każdy kilogram masy ciała (waga kg) organizm potrzebuje 35 ml wody. Zawartość zależy również od aktywności fizycznej. Kalkulator wody online pokazuje bazową ilość wody tzw. niezbędną, która musisz wypić.

Rola wody w organizmie

Woda jest niezbędna! Człowiek nie przeżyje bez płynów dłużej niż 7 dni. Woda jest najważniejszym składnikiem naszego organizmu. Jest głównym składnikiem każdej komórki i organu w ludzkim ciele. Woda odgrywa kluczową rolę w regulowaniu temperatury, smarowaniu stawów i przenoszeniu składników odżywczych do komórek. Woda jest również niezbędna do trawienia i metabolizmu. Pomaga regulować ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, a także amortyzować stawy i chronić narządy.

W skrócie – woda jest odpowiedzialna za wiele procesów zachodzących w organizmie, np.

 • prawidłowy przebieg procesów metabolicznych
 • termoregulację ciała
 • usuwanie ubocznych produktów przemiany materii (m.in. toksyn, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu)
 • transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych

Zapotrzebowanie na wodę

Dobową utratę wody szacuj się na 2.5 litra. Skąd taki wynik? Około 800 ml wody tracimy przez skórę, np. pocąc się oraz przez płuca (po 400 ml). Oraz w zależności ile pijemy, średnio 1.5 litra wody tracimy z moczem. Zapotrzebowanie obliczamy na podstawie masy ciała oraz zawartości tkanki tłuszczowej. Ile pić wody dziennie? Powinniśmy codziennie wypijać co najmniej osiem szklanek wody do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Poziom zapotrzebowania na wodę zależy to również od:

– ilość spożywanych kalorii
– wydalanie moczu
– warunki klimatyczne, temperatura otoczenia
– stan zdrowia i stan fizjologiczny
– niektóre leki
– aktywność fizyczna

Jak rozpoznać odwodnienie?

Wiadome jest, że kluczową rolę w naszym organizmie pełni woda. Zadbaj o odpowiednią zawartość wody, także dostarczanej w pokarmach stałych, odpowiednich produktach spożywczych. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Spróbujmy sobie wyobrazić upalne lato, a nasz organizm ma zaburzony układ termoregulacji przez odwodnienie. Brak wystarczającej ilości płynów w organizmie prowadzi do szeregu zaburzeń np. wodno-elektrolitowych. Postaw nasz wsparcie z kalkulatorem wody, jeżeli nie jesteś pewien, czy pijesz wystarczająco dużo płynów. Objawy odwodnienia organizmu są łatwe do zauważenia:
 • ciemne zabarwienie moczu, mała ilość
 • sucha błona śluzowa jamy ustnej i ciągłe uczucie pragnienia
 • sucha skóra
 • uczucie gorąca, duszności, zaburzenia termoregulacji
 • osłabienie, bóle głowy, migrena
 • gromadzenie się tkanki tłuszczowej
 • wzmożone pragnienie