Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Jak odkwasić organizm?

Ciągła gonitwa, szybki styl życia i spory stres na co dzień to jedne z czynników, które prowadzą do zakwaszenia organizmu. Zła dieta skutkuje zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Jak odkwasić organizm? Kiedy należy to zrobić? Jakie skutki niesie za sobą zakwaszenie organizmu? Poznaj odpowiedzi na te pytania i wprowadź dobre zmiany do swojego stylu życia!
dieta na odkwaszenie organizmu

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Trudno wyjaśnić to pojęcie, ponieważ w medycynie nie ma terminu „zakwaszenie organizmu”, jest to zjawisko zaobserwowane jakiś czas temu i jeszcze nieusystematyzowane w terminologii medycznej. W medycynie jest jedynie „kwasica”, która nie ma nic wspólnego z zakwaszeniem organizmu. Do zakwaszenia organizmu dochodzi wtedy, gdy zaburzona zostaje równowaga kwasowo-zasadowa. W prawidłowych warunkach ph krwi wynosić powinno 7,35-7,45. Co ważne, to schorzenie może dotknąć osoby w każdym wieku — nawet dzieci, ale najczęściej obserwuje się jej skutki u osób po 40 roku życia. Dobra wiadomość jest taka, że można odkwasić organizm, wprowadzając odpowiednie zmiany w codziennym życiu.

Dowiedz się najważniejszych informacji o zakwaszeniu i odkryj, jak szybko odkwasić organizm!

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Kawa, alkohol i brak aktywności fizycznej to główne czynniki, które prowadzą do zakwaszenia organizmu. Warto więc wiedzieć, że nie tylko produkty spożywcze zakwaszają organizm, lecz ogólnie źle zbilansowana dieta.
Szybkie tempo życia oraz codzienny stres źle wpływa na stan zdrowia i ogólne samopoczucie. Osoby, które przyjmują niektóre leki oraz Ci, którzy nie piją odpowiedniej ilości wody, mogą szybko nabawić się zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.

Objawy zakwaszenia organizmu

Do częstych objawów zakwaszenia organizmu należą: bóle mięśni, brak energii, wypadanie włosów, uczucie ciężkości, bóle głowy, problemy ze skupieniem, zwiększona podatność na występowanie przeziębienia, bóle stawowo-mięśniowe, osłabienie odporności, złe samopoczucie, problemy z cerą oraz nadmierna nerwowość.

Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, czyli zakwaszenie organizmu, a w związku z tym kumulowanie w swoim organizmie wielu toksyn zwiększa także ryzyko występowania niektórych chorób:
– kamica nerkowa,
– dna moczanowa,
– infekcje grzybicze,
– problemy z zatokami,
– egzema,
– próchnica,
– osteoporoza,
– uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego.

Dodatkowo odkwaszenie często jest pomocne w zrzuceniu zbędnych kilogramów, ponieważ obecne w organizmie toksyny wcześniej mogły uniemożliwiać odchudzanie. Zapomnisz co to uczucie ciężkości. Każdy człowiek jest inny, dlatego powyższe objawy nie ukazują się w każdym przypadku. Jeśli jednak zauważysz cokolwiek niepokojącego, zalecamy niezwłoczny kontakt z lekarzem specjalistą. Zdrowie przede wszystkim!

Odkwaszanie organizmu — co jeść przy zakwaszeniu organizmu?

Już wiesz, że dieta to nie wszystko, ale zmieniając swoje przyzwyczajenia dot. jedzenia, możesz szybko poprawić swoje samopoczucie i zdrowie. Zapobiegnij w porę nieodwracalnym zmianom i nieprzyjemnym dolegliwościom. Poznaj zasady diety odkwaszającej organizm!

Dieta przy zakwaszeniu organizmu

Przy zdrowej diecie zawsze kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych.

Powinieneś wprowadzić do swoich posiłków produkty o odczynie zasadowym — naturalne produkty spożywcze, które wliczają się do tej grupy to:
– cytryna,
– kasze – zwłaszcza kasza gryczana i jaglana,
– świeże warzywa i owoce – też soki warzywne i owocowe,
– zdrowe tłuszcze roślinne, a także orzechy, nasiona słonecznika,
– napary ziołowe i kawa zbożowa – zamiast czarnej herbaty i kawy pij właśnie napary.

Dieta odkwaszająca przewiduje różnorodność w kuchni. Nie wybieraj posiłków tylko z surowych warzyw i owoców. Staraj się ograniczać spożywanie mięsa i niezdrowych przekąsek. Tu istotne są również prawidłowe procesy przemiany materii. Dieta sokowa i dieta alkaliczna, także świetnie odkwasza organizm.

dieta na odkwaszenie

Regularne posiłki

Przy zakwaszeniu organizmu najlepiej spożywać małe posiłki co 2-3 godziny. Wtedy metabolizm będzie szybko działał i na bieżąco spalał to, co dostarczysz. Unikaj jedynie produktów o odczynie kwasowym. Pamiętaj – procesy detoksykacyjne nie następują z dnia na dzień!

Odpowiednie nawodnienie

Dorosły człowiek powinien wypijać 2-3 litry płynów dziennie. Częste picie wody jest bardzo ważne. Jeśli nie lubisz smaku wody, możesz dodać do niej świeże owoce — zawiera wtedy też więcej wartości odżywczych. Nie potrafisz pić wystarczającej ilości wody dziennie? Możesz zainstalować sobie na telefon aplikację przypominającą!

Zrezygnuj z niezdrowej żywności

Najlepiej skutecznie odkwasić organizm dietą. Przede wszystkim wyeliminuj produkty zakwaszające. Wysokoprzetworzone produkty — takie produkty zakwaszają organizm, więc ogranicz ich spożycie. Są to przykładowo wszystkie napoje słodzone, słone przekąski, słodycze, fast foody.

Zdrowy styl życia

Sprawdzonym sposobem na odkwaszenie organizmu jest redukcja stresu! Unikaj sytuacji stresowych oraz szybkiego tempa życia.

Zdrowie to także aktywność fizyczna! Do poprawnie zbilansowanej diety dodaj trochę codziennej aktywności fizycznej. Wystarczy umiarkowana aktywność fizyczna. Możesz zacząć od małych kroków jak wybór schodów zamiast windy, czy roweru zamiast samochodu! Pamiętaj, wszystko zależy od Ciebie — weź życie w swoje ręce.

Zakwaszony organizm stopniowo należy przyzwyczajać do zdrowych nawyków żywieniowych i nie tylko. Nie masz czasu na codzienne opracowywanie i przygotowywanie posiłków zgodnych z zasadami diety na odkwaszenie organizmu? Sprawdź diety od Zdrowego Cateringu. Na pewno znajdziesz opcję dla siebie! Codziennie otrzymasz 5 gotowych do spożycia posiłków zaplanowanych przez doświadczonego specjalistę ds. żywienia!


Zamawiam pyszną dietę!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta wikinga

Dieta wikinga

Chcesz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojej codziennej diety i