Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Jedzenie przed snem

Odbyło się wiele dyskusji na temat tego, czy zdrowe jest jedzenie przed snem. Niektórzy mówią, że jest to zdrowe, o ile ostatni posiłek nie jest za duży. Jednak nie brakuje osób, które uważają, że spożywanie posiłków w godzinach wieczornych prowadzi do przybierania na wadze i innych problemów zdrowotnych. Jedzenie zaraz przed snem jest powszechnym nawykiem wśród ludzi. W porze wieczornej czasem jemy z nudów, dla rozrywki i chwilowej przyjemności. Innym razem tego wymaga nasz harmonogram dnia — wracamy późno z pracy i nie chcemy się kłaść z pustym żołądkiem. Jednak ostatnie badania wykazały, że może to być niebezpieczne dla zdrowia np. niemożnością zredukowania zbędnych kilogramów. W tym artykule omówimy zalety i wady jedzenia przed snem, próbując ustalić, czy jest ono zdrowe.
Czego nie powinno się jeść przed snem?

Ile godzin przed snem nie jeść

Zastanawiasz się ile godzin przed snem nie jeść? Bardzo ważne jest to, kiedy zjemy ostatni posiłek. Ostatnie badania wykazały, że najlepszy czas na ostatni posiłek dnia to około 2-3 godziny przed snem. Dlaczego? Ponieważ jedzenie przed snem powoduje, że żołądek będzie pracował podczas snu, co może zaburzać jakość snu i powodować dyskomfort w żołądku.

Zadbaj o to, by wieczorny posiłek, nie był spożywany późnym wieczorem. Jedzenie późno w nocy zaburza naturalny rytm dobowy organizmu. Nocne podjadanie zwiększa również ryzyko otyłości, ponieważ prowadzi do insulinooporności i stanu zapalnego. Jedzenie przed zaśnięciem również powoduje problemy ze snem, ponieważ zaburza produkcję melatoniny, która jest niezbędna do regulacji snu. A jak wiadomo, do prawidłowego funkcjonowania dużą ilość godzin snu potrzebujemy każdego dnia. Zwiększone ryzyko chorób serca jest powiązane z wysokim poziomem trójglicerydów we krwi z powodu wysokotłuszczowych pokarmów spożywanych przed snem. Czego nie powinno się jeść przed snem? Przed pójściem spać nie powinniśmy jeść wysoko przetworzonej żywności, która jest trawiona znacznie dłużej np. pizza, tłuste burgery czy chipsy. Jeżeli chcesz rano obudzić się wypoczęty, zrezygnuj z alkoholu na noc.

Jedzenie przed snem — skutki

Przyrost masy ciała może nastąpić z wielu powodów. Jednym z nich jest jedzenie kolacji w obfitych ilościach. Kiedy jesz przed snem, twoje ciało nie jest w stanie poprawnie przetworzyć jedzenia, ponieważ przygotowuje się do snu. Regularne jedzenie kalorycznych produktów przed snem z dużą pewnością skończy się dodatkowymi kilogramami. Osoby, które jedzą przed snem, mają zaburzony proces regeneracji organizmu i często budzą się w nocy. Dodatkowo rano, jeszcze nie wstaną z łóżka – a już są zmęczone. Przez co w ciągu dnia jedzą więcej cukru, piją więcej kawy, która utrudnia zasypianie. To błędne koło, które trzeba jak najszybciej zakończyć.

Co jeść przed snem, żeby dobrze spać?

Powinieneś jeść pokarmy, które mają niski indeks glikemiczny i są bogate w białko. Spożywanie tego rodzaju żywności, produktów bogatych w takie składniki odżywcze, pomoże utrzymać zdrowy poziom cukru we krwi, a także pomoże zrównoważyć hormony. Należy również unikać spożywania dużych posiłków lub ciężkich przekąsek przed pójściem spać, ponieważ zajmą one miejsce w żołądku i utrudnią zasypianie. Zaleca się unikanie ciężkich posiłków przed pójściem spać. Wskazana jest także zbilansowana dieta, dlatego też zachęcamy, aby postawić na catering dietetyczny i w tak zmienić swój sposób odżywiania.
Jeżeli chcesz coś zjeść przed pójściem spać, spróbuj tych lekkich potraw:

– mała miseczka płatków owsianych z mlekiem
– banan z jogurtem i nasionami słonecznika
– kanapka z chudą wędliną
– Sałatka owocowa lub płatki owsiane z cynamonem
– Lekki obiad jak zupa lub sałatka
– Jogurt z jagodami lub orzechami
– Kilka krakersów i sera
– Jogurt zmieszany z białkiem w proszku
Wykluczone są niezdrowe tłuszcze, warto zjeść zdrową kolację z dodatkiem warzyw.

Pierwsze badanie przeprowadzono w 2014 roku i opublikowano w czasopiśmie „Sleep Medicine”. Tutaj stwierdzono, że uczestnicy, którzy zjedli ostatni posiłek w ciągu 3 godzin przed snem, spali lepiej niż ci, którzy zjedli późną przekąskę. Badanie to wykazało również, że nie ma znaczącej różnicy w jakości snu u tych, którzy nic nie jedli przed pójściem spać i tych, którzy zjedli wczesną kolację. W 2016 roku przeprowadzono kolejne badanie dotyczące wpływu jedzenia przed snem na utratę wagi. Badanie to wykazało, że ludzie, którzy zjedli lekki posiłek 2 godziny przed pójściem spać, stracili na wadze więcej niż ci, którzy nic nie jedli. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją pewne wyjątki od tej zasady, na przykład w przypadku konkretnego schorzenia lub specjalnej diety. Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w nawykach żywieniowych. Nie dostarczając odpowiednio zbilansowanego posiłku kilka godzin przed snem, możemy rano obudzić się zmęczeni, ze skurczonym żołądkiem. Zobacz również, co jeść po treningu.

Zdrowy Catering
Przykładowy ostatni posiłek przed snem


Zamawiam pyszną dietę!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal to sposób żywienia, który uwzględnia dokładnie taką

dieta 2000 kcal

Dieta 2000 kcal

Dieta o kaloryczności 2000 kcal dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych,

dieta cheat day

Cheat day

Każdy, kto się zdrowo odżywia, lubi co jakiś czas zjeść

żelazo w diecie

Żelazo w diecie

Żelazo to mikroelement, który jest jednym z najważniejszych składników mineralnych,

dieta 2500 kcal

Dieta 2500 kcal

Wiele mówi się o niskoenergetycznych dietach odchudzających, a odpowiednio zbilansowane