Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Jak zmotywować się do diety

Diety odchudzające od lat cieszą się ogromną popularnością. Pomysłów jak schudnąć wymyślono już wiele — bardziej lub mniej skutecznych. Kluczem do każdej zmiany jest motywacja i wiara w osiągnięcie sukcesu, to ona determinuje czy dana osoba osiągnie cel, i wytrzyma w swoich postanowieniach. Jak znaleźć motywację do odchudzania i aktywności fizycznej?
motywacja do odchudzania

Stała motywacja do odchudzania

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że motywacji do odchudzania nie można wymusić i utrzymywać na stałym poziomie. Jest to coś, nad czym musisz pracować i rozwijać się z biegiem czasu. Utrata masy ciała często wiąże się z wieloma wyzwaniami w zależności od przebiegu procesu odchudzania. Żyjemy w świecie, w którym nieustannie otacza nas jedzenie, co może utrudniać osiągnięcie wymarzonej sylwetki lub utrzymanie zdrowego odżywiania. Nic więc dziwnego, że wielu ludziom trudno jest utrzymać motywację do dalszego działania. Jak w takiej sytuacji wytrwać na diecie? Musimy polegać na swojej dyscyplinie, gdy motywacja i pozytywne nastawienie tymczasowo spadnie. Pomocne również będzie stworzenie planu działania, który będziemy realizować niezależnie od okoliczności.

Plan odchudzania – od czego zacząć, aby nie stracić motywacji?

W procesie rozwijania motywacji do odchudzania kluczowe jest sporządzenie planu. Proces redukcji masy ciała nie zawsze jest łatwy i przyjemny. Plan ten powinien obejmować zarówno cele krótkoterminowe, jak i długoterminowe, a także kroki niezbędne do osiągnięcia tych celów. Nawet jeżeli na początku nie zauważysz efektów samego odchudzania, realizowanie celów z planu będzie dawało Ci satysfakcję.

Pierwszym krokiem w motywowaniu się do diety jest sprawdzenie swojej aktualnej wagi i zrobienie pomiarów ciała. Pomoże Ci to wyznaczyć sobie realistyczne cele i zachować motywację. Koniecznie oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i deficyt, który musisz utrzymać, aby stracić zbędne kilogramy. Jeśli spożywasz znacznie więcej kalorii, niż potrzebujesz, Twój organizm, przechowa je jako tłuszcz. Może to prowadzić do otyłości i innych zagrożeń dla zdrowia.

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie chodzi tylko o to, co jesz, ale także o ilość spożywanych kalorii i jakość. Poziom sytości różni się po zjedzeniu 500 kcal w formie czekolady a obiadu.
Jeżeli na początku nie masz czasu obliczać kalorii posiłków, gotować i planować menu – wybierz catering dietetyczny. Każdego dnia otrzymasz zestaw posiłków, które przybliżą Cię do Twojego celu.

Dieta Vegetariańska

Połącz dietę z aktywnością fizyczną

Odchudzanie to długi proces. Potrzeba czasu i cierpliwości, aby zobaczyć wyniki. Powinieneś wiedzieć, że nie jest to coś, co możesz zrobić z dnia na dzień, ale raczej proces, który zajmie tygodnie lub miesiące, aby zobaczyć wyniki. Można schudnąć, stosując samą dietę, lub łącząc dietę z ćwiczeniami. Zadbaj o aktywność fizyczną, pomóc Ci może w tym trener personalny. Nie jest nowym odkryciem fakt, że w drugiej opcji efekty zauważysz szybciej. Co zrobić, żeby mieć motywację do ćwiczeń? Ćwiczenia sprawią, że Twoje ciało będzie jędrne i wyrzeźbione. Poprawi się Twoja kondycja, a wejście na 3 piętro nie sprawi większych trudności. Jeżeli zapiszesz się na zajęcia fitness, zyskasz w grupie wsparcie, i dodatkową motywację.

Pomyśl, dlaczego chcesz się odchudzać

Jest wiele powodów, dla których chcemy schudnąć. Wiele osób twierdzi, że chcą schudnąć, aby czuć się lepiej we własnej skórze. “Chcę móc biegać z moimi dziećmi i mieć więcej energii” – to również często wymieniany powód. Czasem zbliżające się lato, wymusza na nas zmiany nawyków żywieniowych. Chęć pokazania się w nowym stroju kąpielowym bez kompleksów sprawia, że coraz więcej osób decyduje się np. na zakup cateringu dietetycznego. Szczególnie gdy do wymarzonych wakacji zostało mało czasu. Każdy powód jest dobrą motywacją do odchudzania. Zastanów się, dlaczego chcesz schudnąć i wracaj do swojej motywacji w chwilach zwątpienia.

Nagradzaj się za efekty

Nagradzaj się za efekty odchudzania, robiąc coś, co sprawia Ci przyjemność. Na przykład, jeśli zmienisz rozmiar spodni, kup sobie nowe. Nagradzanie się za efekty odchudzania jest ważne, ponieważ może pomóc utrzymać motywację i upewnić się, że nie wraca się do starych nawyków. Są przeróżne rodzaje motywacji – nie dla wszystkich największą motywacją będzie utrata kilogramów. Nawet jeżeli planujesz schudnąć 20 kg – nagradzaj się za każde stracone 5 kg. Nagrody mogą przybrać dowolną formę, np. wzięcia wolnego od pracy, spędzenia czasu z przyjaciółmi, lub kupienia nowego stroju na tę okazję. Kluczem do sukcesu jest znalezienie nagrody, która będzie działać na Ciebie i Twój styl życia, abyś mógł utrzymać utratę wagi na dłuższą metę. Dzięki temu będziesz zmotywowany i skoncentrowany na swoim celu.

Uwierz w siebie

To trudne, gdy jesteś otoczony ludźmi, którzy nie wspierają twoich celów odchudzania. Na przykład, gdy reszta Twojej rodziny woli jeść fast foody. Ale jeśli masz silną wiarę w siebie, wszystko stanie się łatwiejsze. Możesz zacząć od mniejszych celów, takich jak picie większej ilości wody lub spożywanie mniejszej ilości niezdrowego jedzenia, a następnie powoli dążyć do większych celów, takich jak bieganie przez trzydzieści minut każdego dnia lub zdrowe odżywianie się przez cały tydzień. Każdemu zdarzają się chwile słabości – jest to normalne. Pamiętaj, że do osiągnięcia celu potrzeba czasu i nie przejmuj się jednym potknięciem, Odpowiedni poziom motywacji pozwoli osiągnąć cel długodystansowy.

Dlaczego warto zmotywować się do odchudzania?

Czy warto schudnąć i zyskać zdrowe nawyki żywieniowe? Niezależnie od tego, czy chcesz, czy nie, zrzucanie kilogramów ma wiele zalet. Kluczowe znaczenie ma to, jak teraz czujesz się ze sobą. Jeśli jesteś zadowolony z wyglądu swojego ciała, może do lepszego samopoczucia wystarczy pamiętać o zdrowym odżywianiu i stawiać przed sobą realne cele. Natomiast, jeśli czujesz, że twoje ciało (duża nadwaga) powstrzymuje się od robienia rzeczy, które mogłoby zrobić, to może teraz jest dobry moment, abyś dokonał pewnych zmian, aby żyć pełniej i bardziej cieszyć się życiem.

Jak zmotywować się do utraty wagi?

Cały proces odchudzania i zdrowej diety należy znaleźć zdrowy środek. Nadmierne przejmowanie się wagą może być niezdrowe i może prowadzić w dół po śliskim zboczu zaburzeń odżywiania. Dotyczy to szczególnie młodych kobiet, które wzorują się na modelkach i zdjęciach w Internecie. Dlatego, podczas podejmowania decyzji o tym, czy warto schudnąć, ważne jest to, co mówi lekarz o naszym zdrowiu. Nie chodzi tylko o dobry wygląd, ale nadwaga może mieć również poważne konsekwencje zdrowotne. Jest różnicą, gdy chcemy schudnąć kilka kilogramów, aby zmieścić się w stare rzeczy, a gdy nadwaga staje się niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Oto niektóre z efektów ubocznych nadwagi:

-choroba serca

-wysokie ciśnienie krwi

-cukrzyca

-udar

-choroba wątroby

Dodatkowo nadwaga często prowadzi do depresji, lęku i niskiej samooceny. Może to wpłynąć na Twoje życie towarzyskie i chęć nawiązywania nowych znajomości. Motywacja do odchudzania pomoże Ci wytrwale realizować swój plan żywieniowy.
Dbaj o swoje zdrowie, aby móc żyć długo i szczęśliwie. Mając zdrowe ciało, łatwiej jest prowadzić aktywny tryb życia i mieć więcej energii. Zdrowy organizm ma też lepszą odporność na choroby i infekcje. Regularne treningi i zbilansowane posiłki zmienią diametralnie Twoje życie.


Zamawiam pyszną dietę!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta 1000 kcal

Dieta 1000 kcal

Dieta 1000 kcal to jedna z najpopularniejszych diet, po które

piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa, która opracowywana jest przez Instytut Żywności i Żywienia

dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal to sposób żywienia, który uwzględnia dokładnie taką