Czym jest witamina A? W jaki sposób przyczynia się do lepszego funkcjonowania organizmu? W jakich produktach retinol występuje w satysfakcjonujących ilościach? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru witaminy A? Czy cateringi dietetyczne zawierają ten ważny składnik? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego poradnika!
Spis treści:
Witamina A: co to jest?
Witamina A to zagadnienie związane z kilkoma związkami chemicznymi, które należą do grupy karotenoidów. Chodzi np. o retinol; określany mianem najważniejszej substancji. Warto zauważyć, że witamina A i retinol to pojęcia, które są często stosowane zamiennie.
Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach. Co ciekawe, retinol jest odkładany w tkance tłuszczowej i wątrobie. Przez to nieco trudniej doprowadzić do sytuacji, że dana osoba będzie miała za mało tej witaminy.
W czym występuje witamina A?
Co jeść, aby nie zabrakło Ci witaminy A? Występuje ona w formie retinolu w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz pod postacią prowitaminy A (beta-karotenu); w produktach roślinnych.
Eksperci od cateringów dietetycznych zaznaczają, że wśród dobrych źródeł witaminy A znajdują się np.:
- wątróbka i podroby zwierzęce (zwłaszcza wątróbka kurczaka, wieprzowa i wołowa).
- sery dojrzewające
- jajka
- ryby (m.in. tuńczyk, węgorz, łosoś, pstrąg)
- mleko
- ziemniaki
- jarmuż
- rzeżucha
- szpinak
- dynia
Gdzie znajdziesz karotenoidy (głównie chodzi o beta-karoten)? Przede wszystkim w warzywach (marchewka, szpinak, pomidory, czerwona papryka) i owocach (wiśnie, morele, brzoskwinie i śliwki).
Objawy niedoboru witaminy A – jak rozpoznać?
Witamina A pełni bardzo ważną rolę i odpowiada za dużo zadań. Jeśli zatem będzie brakowało retinolu, to musisz liczyć się z wieloma konsekwencjami!
Kto jest narażony na niedobory witaminy A? Przede wszystkim osoby starsze. Warto także wspomnieć o ludziach pracujących przy komputerze, kobietach w ciąży i alkoholikach.
Jakie są najczęstsze objawy?
- „kurza ślepota”, czyli kiepskie widzenie po zmierzchu
- wysychanie rogówki i spojówki oka
- opóźniona akomodacja oka w ciemnościach
- zahamowanie wzrostu
- dzwonienie w uszach (u osób starszych)
- gorsze działanie układu immunologicznego
- większa podatność na wypadanie włosów
- zły stan skóry, która staje się przesuszona (dodatkowymi problemami są trądzik i wypryski)
- kruchość paznokci
- kłopoty ze strony układu pokarmowego (np. biegunki)
- zaburzenia miesiączkowania
Skutki nadmiaru witaminy A – jak rozpoznać?
Zazwyczaj mówi się, że witaminy są bardzo zdrowe. Tak, ale w rozsądnych ilościach. Jeśli dopuścisz do nadmiaru retinolu, to niestety to odczujesz… W jaki sposób?
Witamina A jest gromadzona w wątrobie. Eksperci podkreślają, że w nadmiernych ilościach to substancja toksyczna, która… może stanowić zagrożenie dla zdrowia!
Jakie są najczęstsze objawy nadmiaru retinolu?
Dużo osób narzeka na kłopoty ze strony układu pokarmowego. Do głównych symptomów można zaliczyć nudności i wymioty. Trzeba się także liczyć z nadpobudliwością i drażliwością, która nie ułatwia funkcjonowania – w życiu prywatnym i zawodowym.
Charakterystyka witaminy A powoduje, że poważnym problemem może być powiększenie wątroby i to, że nie będzie ona właściwie funkcjonować na co dzień… Powiększona może być również śledziona.
Nadmiar witaminy A prowadzi do bólów głowy, stawów i mięśni.
Niestety, oddziałuje to też na wygląd. Trzeba liczyć się ze zmianami skórnymi o żółtawym zabarwieniu i świądem skóry.
Inne skutki nadmiaru retinolu to: zmniejszona zawartość wapnia w kościach, światłowstręt, wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci.
Co można śmiało jeść, aby nie przedawkować witaminy A? Warzywa i owoce!
Na co pomaga witamina A?
Retinol jest bardzo istotnym składnikiem, dlatego nie powinno go zabraknąć w codziennym menu. W końcu witamina A przyczynia się m.in. do lepszego stanu układu immunologicznego i jest kluczowa pod kątem prawidłowego widzenia. Eksperci zauważają, że zmniejsza też… ryzyko rozwoju niektórych nowotworów.
Witamina A reguluje wzrost tkanki nabłonkowej i innych komórek organizmu. Co ważne, sprzyja zdolności regeneracyjnej komórek (m.in. przyspiesza gojenie ran).
Należy zaznaczyć, że witamina A chroni nabłonek układu oddechowego przed rozmaitymi drobnoustrojami. Dodatkowo zwalcza bakterie i wirusy oraz zapobiega zakażeniom.
Dlaczego jeszcze witamina A jest ważna? Odpowiada ona za stan skóry, paznokci i włosów. Duże znaczenie ma też prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych.
Na koniec tego akapitu dwie ciekawostki. Okazuje się, że retinol wpływa na potencję u mężczyzn i pobudza szpik kostny do produkowania czerwonych krwinek.
Witamina A a dzienne zapotrzebowanie
Należy zaznaczyć, że to zależy od konkretnej grupy osób. Jeżeli chodzi o dorosłych, to dobowe zapotrzebowanie na witaminę A wynosi od 700 µg do 1300 µg.
Najmniejsze zapotrzebowanie dotyczy kobiet (700 µg) i kobiet w ciąży (770 µg). Więcej witaminy A powinni dostarczać do organizmu mężczyźni (900 µg), a najwięcej kobiety karmiące (1300 µg).
Jak to wygląda pod kątem dzieci i młodzieży?
- dziewczynki od 10. do 12. roku życia – dzienne zapotrzebowanie to 600 µg
- chłopczyki od 10. do 12. roku życia: 600 µg
- dziewczynki od 13. do 18. roku życia: 700 µg
- chłopcy od 13. roku życia do wieku pełnoletności (od 600 µg do 900 µg)
Eksperci podają również dobowe zapotrzebowanie na retinol pod kątem dzieci:
- dzieci od 1. do 3. roku życia: 400 µg
- pociechy od 4. do 6. roku życia: 450 µg
- dzieci od 7. do 9. roku życia: 500 µg
Czy warto suplementować witaminę A?
To zależy od indywidualnego przypadku. Jak już wiesz, należy dostarczać odpowiednio dużo retinolu. Nie można dopuszczać do niedoborów i do nadmiarów. Obie te sytuacje są niekorzystne.
Warto zatem udać się do swojego lekarza. Nie zaszkodzi zrobić dokładnych badań. Aby wiedzieć, czy w Twoim przypadku konieczna jest suplementacja. A jeśli tak, to w jakim stopniu.
Na podstawie przeprowadzonych badań będzie można dobrać odpowiednie suplementy (pod kątem producenta i wartości). Potem należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Należy zauważyć, że hiperwitaminoza jest szczególnie groźna dla kobiet będących w ciąży. Dlaczego? Nadmiar witaminy A jest toksyczny dla płodu. To w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju wad wrodzonych…
Dlatego eksperci rekomendują, aby kobiety w „błogosławionym stanie” nie sięgały po suplementy diety z witaminą A. Dodatkowo panie powinny zredukować spożycie mięsa (i wątróbki, która zawiera relatywnie spore dawki retinolu).
Swobodnie można zaś spożywać warzywa i owoce. Te produkty zawierają beta-karoten, który jest przekształcany w wątrobie w witaminę A.
Witamina A: co jeść? Czy cateringi dietetyczne zawierają ten składnik?
Obawiasz się, że masz za mało witaminy A? Najlepiej to dokładnie sprawdzić. Warto zatem wykonać profesjonalne badania. A potem, na tej podstawie, będzie można podejmować dalsze kroki…
Coraz więcej klientów decyduje się na profesjonalne cateringi dietetyczne. Jednym z nich jest Zdrowy Catering. U nas nie brakuje diet pudełkowych, które są bogate w witaminę A. Wszystkie zestawy są bowiem pieczołowicie rozpisywane przez profesjonalnych dietetyków.
Wybierając Zdrowy Catering masz pewność, że zawartość retinolu będzie mieściła się w odpowiednich normach! Czyli witaminy A nie będzie ani za mało, ani za dużo.
Pomagamy z wyborem odpowiedniej diety pudełkowej. Zainteresowani klienci mogą skorzystać z rozmaitych kalkulatorów. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, to możesz się z nami skontaktować!
Nasze diety pudełkowe m.in. bazują na zdrowych owocach i warzywach.
Co jeszcze jest ważne? Atrakcyjne warunki finansowe. Jeśli zatem wybierzesz Zdrowy Catering, to zamówisz dietę pudełkową, która jest skuteczna i zarazem tania.
Czego nie można jeść na tej diecie?
Przede wszystkim produktów, które spowodowałyby, że w Twoim organizmie będzie za dużo witaminy A. Umiarkowanie jest bardzo istotne!
Dlatego zestawy pudełkowe w Zdrowym Cateringu są bardzo dokładnie rozpisywane przez wykwalifikowanych dietetyków. Nie znajdziesz w nich niezdrowych produktów. Wszystko jest odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe.
Podsumowanie
Witamina A i retinol to pojęcia stosowane zamiennie.
Witamina A przyczynia się m.in. do odpowiedniego widzenia i prawidłowego działania układu odpornościowego. Odpowiada także za dobry stan skóry, paznokci i włosów.
Witaminy A jest pod dostatkiem m.in. w wątróbce i podrobach zwierzęcych, serach dojrzewających, jajkach, rybach (np. tuńczyk), czy mleku.
Jakie są skutki niedoboru witaminy A? To np. kurza ślepota, dzwonienie w uszach (u osób starszych), gorsze działania układu immunologicznego.
Nie można przesadzać też w drugą stronę. Skutkami nadmiaru witaminy A są m.in. powiększenie wątroby, śledziony, kłopoty ze strony układu pokarmowego, czy bóle głowy.
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie? W przypadku dorosłych kobiet to 700 µg, a dorosłych mężczyzn 900 µg.
Witamina A powinna być suplementowana wtedy, kiedy jej brakuje w organizmie. Należy to robić po konsultacji z lekarzem (i wykonanych badaniach).
Chcesz, aby w Twoim menu było odpowiednio dużo witaminy A? Zdecyduj się zatem na Zdrowy Catering! Mamy profesjonalnie rozpisane diety pudełkowe. Są one zdrowe, pełnowartościowe i smaczne.