Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Dieta bez węglowodanów

Dieta niskowęglowodanowa należy do listy diet eliminacyjnych, które charakteryzują się sporą ilością wykluczeń. Najczęściej wybierana ze względu na możliwość szybkiego zrzucenia zbędnych kilogramów. Jak każda inna restrykcyjna dieta — również i ta musi być stosowana pod czujnym okiem lekarza bądź dietetyka. Poznaj zasady diety niskowęglowodanowej! Jak stosować ją z głową? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Sprawdź, czy warto przejść na tę dietę!
dieta bez węglowodanów

Dieta niskowęglowodanowa — podstawowe założenia

Dieta bez węglowodanów (inaczej low carb) należy do diet ograniczających spożycie węglowodanów do minimum. Tego typu diety znane są już od dawna. Mają różne odmiany, o których wspomnimy w dalszej części wpisu. Podczas stosowania takiej diety, należy ograniczyć spożywanie potraw bogatych w cukry — na takiej diecie dopuszczalne są jedynie produkty o niskiej zawartości węglowodanów. Dieta niskowęglowodanowa to taka, w której węglowodany to maksymalnie 130 g na dzień. Dostosowanie konkretnej liczby węglowodanów zależne jest od rodzaju diety. Im mniej węglowodanów w diecie, tym uważniej należy opracować cały plan żywienia, aby dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników mineralnych.

Czym są węglowodany?

To jedne z najważniejszych składników odżywczych. Dzieli się je na proste oraz złożone. To właśnie te ostatnie (dostarczane w nadmiarze) powodują odkładanie tkanki tłuszczowej. Ograniczenie spożycia węglowodanów obniża stężenie insuliny we krwi, co odpowiada za nadmiar tłuszczu w organizmie.

Czy dieta bez węglowodanów jest bezpieczna dla organizmu?

Dieta bez węglowodanów jest bezpieczna dla zdrowia, tylko jeśli stosowana jest przez krótki czas. Przed wprowadzeniem tak restrykcyjnej diety, skonsultuj swoje zamiary z lekarzem i wykonaj szereg podstawowych badań. Diety niskowęglowodanowe zachęcają ze względu na zdrową utratę masy ciała w ekspresowym czasie, ale zbyt długie i bezmyślne stosowanie tej diety może doprowadzić do wyniszczenia organizmu.

Krótkotrwałe ograniczenie węglowodanów przyniesie jednak pozytywne efekty dla zdrowia:
– kontroluje przebieg cukrzycy,
– zmniejsza stłuszczenie wątroby,
– ogranicza ból u osób zmagających się ze zwyrodnieniem stawu kolanowego.

Co można jeść na diecie niskowęglowodanowej? Odmiany diet niskowęglowodanowych

Diety, które co do zasady mają ograniczać spożycie węglowodanów, podzielić można na:
– umiarkowane (26-45% węglowodanów),
– niskowęglowodanowe – plan żywieniowy mniej restrykcyjny od diety ketogenicznej (poniżej 26% węglowodanów),
– ketogeniczne (najbardziej restrykcyjna z wymienionych odmian – max to 10% węglowodanów).

Jakie produkty należy uwzględnić przy stosowaniu diety niskowęglowodanowej? Sprawdź poniższą listę artykułów spożywczych o niskiej zawartości węglowodanów!
– mięso – każdy rodzaj,
– ryby i owoce morza – w tym wszystkie rodzaje ryb, a zwłaszcza łosoś, makrela, śledzie,
– jaja,
– naturalne tłuszcze roślinne – masło, śmietana, sosy, orzechy, pestki dyni i słonecznika, migdały, oliwę z oliwek, awokado, nierafinowany olej kokosowy,
– warzywa naziemne – te, które nie mają w sobie skrobi (zwłaszcza zielone warzywa liściaste) – pomidory, ogórki, papryka, sałata, brokuły, szpinak, szparagi,
– owoce o niskiej zawartości węglowodanów – zwłaszcza jagody, borówki i truskawki, cytryny,
– nabiał – pełnotłusty.

Do picia zalecana jest oczywiście przede wszystkim woda mineralna niegazowana bądź gazowana — jak wolisz. Jeśli nie przepadasz za smakiem wody, możesz wrzucić do niej kilka jagodowych owoców czy też kilka listków mięty dla urozmaicenia.

Kawa na tej diecie nie jest zabroniona, ale możesz ją pić jedynie z dodatkiem śmietanki. Dopuszczalne alkohole (tylko i wyłącznie okazjonalnie) to: wytrawne wino, wódka oraz brandy.

Przykładowy jadłospis diety niskowęglowodanowej

W ofercie naszego Zdrowego Cateringu mamy dietę KETO (ketogeniczną), która jest najbardziej restrykcyjnym planem żywieniowym z wszystkich odmian diet niskowęglowodanowych. W skład takiej diety wchodzą 3 posiłki ketogeniczne. Poniżej przedstawiamy przykładowe menu tej diety.
– Śniadanie: pancakes migdałowe podane z musem waniliowym z dodatkiem białej czekolady,
– Obiad: polędwiczka wieprzowa w otulinie boczku z kremowym sosie tymiankowym z frytkami z selera i fasolką szparagową,
– Kolacja: pizza z kalafiora z pieczarkami i sosem pomidorowym.

Brzmi smacznie? Skorzystaj z oferty naszego cateringu! Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych planów żywieniowych (dieta Standard, dieta Vege, Dieta Odchudzająca, Dieta Sport, Dieta Niski IG).

zasady diety niskowęglowodanowej

Jak długo można stosować dietę niskowęglowodanową?

Dietę eliminacyjną zaleca się stosować jedynie przez 7 do maksymalnie 21 dni, gdyż dłuższe jej stosowanie generuje niedobory w witaminy i inne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Przed rozpoczęciem pamiętaj o konsultacji lekarskiej bądź dietetycznej, celem ustalenia, czy taki plan żywieniowy będzie dla Ciebie bezpieczny i najlepszy. Dzienne menu nie powinno przekroczyć 1000-1500 kcal.

Kto powinien stosować dietę niskowęglowodanową?

Dietę ubogą w węglowodany może stosować osoba dorosła, w szczególności ta, której celem jest szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów.

Pod ścisłą kontrolą lekarza stosować tę dietę mogą osoby, które zmagają się na co dzień z cukrzycą typu I i II oraz lekooporną padaczką.

Przekonaj się, czy dieta ketogeniczna Warszawa jest dla Ciebie!

Efekty diety niskowęglowodanowej

Jak już wspomniano, dieta bez węglowodanów to doskonały sposób na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, ponieważ nie oznacza ona męczących wyrzeczeń i głodówek — pozostawia uczucie sytości na długo. Oczywiście to, ile schudniesz, zależy od Twojej wyjściowej masy ciała oraz stylu życia czy współistniejących chorób, ale mówi się, że możliwe jest zrzucenie nawet 4 kg na tydzień.

Krótkotrwałe stosowanie diety o niskiej zawartości węglowodanów generuje przykładowe korzyści:
– obniżenie poziomu glukozy na czczo oraz insuliny,
– poprawa ciśnienia krwi,
– przyspieszenie metabolizmu.

Lista produktów zakazanych w diecie niskowęglowodanowej

Czego powinieneś unikać? Zapoznaj się z poniższą listą:
– cukier, słodycze, słodkie napoje, słodziki,
– słone przekąski i dania typu fast food,
– skrobia – produkty mączne — ziemniaki i bataty, produkty zbożowe — chleb, płatki śniadaniowe. Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na produkty pełnoziarniste,
margaryna,
– alkohol, a zwłaszcza piwo i słodkie drinki alkoholowe,
– rośliny strączkowe.

Przeciwwskazania do stosowania diety bez węglowodanów

Każda restrykcyjna dieta eliminacyjna wymaga konsultacji z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia. Nieumiejętnie prowadzona dieta niskowęglowodanowa może doprowadzić do poważnego wyniszczenia organizmu! Pamiętaj, że ten wpis ma jedynie charakter informacyjny i co ważne, nie zastępuje porady lekarskiej. Niestety długotrwałe stosowanie tej diety może wiązać się z różnymi skutkami ubocznymi: migrenami czy zaparciami. Takich diet eliminacyjnych pod żadnym pozorem nie mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby starsze, niedożywione i poważnie chore.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta 2500 kcal

Dieta 2500 kcal

Wiele mówi się o niskoenergetycznych dietach odchudzających, a odpowiednio zbilansowane

post przerywany

Post przerywany

Na czym polega post przerywany? Dietą IF interesuje się coraz

dieta 1200 kcal

Dieta 1200 kcal

Chcesz możliwie jak najbardziej przyspieszyć utratę wagi? To doskonale trafiłaś,

co jeść po treningu

Co jeść po treningu

Prawidłowo zaplanowany, opracowany i zbilansowany posiłek po treningu jest bardzo