Dzięki zabiegom stomatologicznym można rozjaśnić odcień zębów i poprawić ogólną estetykę uśmiechu. Aby jak najdłużej utrzymać uzyskany efekt, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz właściwe odżywianie. W tym celu stworzono białą dietę, która bazuje na żywności pozbawionej barwników. Stomatolodzy zalecają przejście na specjalny jadłospis na 3-14 dni. Czas ten tak naprawdę zależy od stopnia porowatości zębów i indywidualnych predyspozycji danej osoby. Co jeść, a czego warto unikać, by jak najdłużej cieszyć się efektem zabiegu? Podpowiadamy!
Zobacz również: Zalety cateringu dietetycznego – co daje dieta pudełkowa?
Spis treści:
Na czym polega biała dieta? Jak długo stosować białą dietę wspierającą wybielanie zębów?
Biała dieta to specjalny jadłospis stworzony z myślą o osobach po zabiegach dentystycznych przywracających naturalną biel uzębieniu. Jego celem jest ochrona zębów przed absorpcją barwników oraz utrzymanie śnieżnobiałego uśmiechu jak najdłużej. Podczas białej diety należy unikać składników, które mogą zabarwić szkliwo. Do pokarmów wpływających niekorzystnie na odcień zębów należą owoce leśne (czarne porzeczki, jagody, jeżyny, wiśnie, maliny), buraki, czerwona kapusta, słodycze farbujące język oraz niektóre przyprawy (kurkuma, curry, papryka).
Pacjenci po zabiegach przywracających zębom estetyczny wygląd powinni też unikać picia dużej ilości czarnej herbaty oraz czerwonego wina. Niewskazane są też kolorowe napoje gazowane, które zawierają mnóstwo cukru, pustych kalorii, konserwantów oraz sztucznych barwników. Zaleca się, aby przestrzegać zasad białej diety nie tylko przez pierwsze 48 godzin po zabiegu, ale nawet do 14 dni po jego zakończeniu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że uzębienie różnie reaguje na kontakt z barwnikami znajdującymi się w żywności – u niektórych zwiększona chłonność substancji barwiących przez rozjaśnione zęby może trwać 4 dni, u innych nawet 14.
Biała dieta po wybielaniu zębów – co jeść na białej diecie, by jak najdłużej cieszyć się białym uśmiechem? Jakie pokarmy są dozwolone?
By skutecznie poprawić naturalny kolor zębów na bielszy, najlepiej zdecydować się na profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym. Chcąc maksymalnie utrwalić uzyskane efekty wybielania, przez kilka dni po zabiegu należy stosować się do zasad białej diety. Bardzo ważne jest również, aby używać łagodnej pasty do zębów oraz płynu do płukania jamy ustnej poleconego przez dentystę.
Pokarmy, które warto jeść na białej diecie bez względu na metodę wybielania zębów to:
- sery twarogowe,
- mleko,
- jogurty naturalne,
- mięso z indyka lub kurczaka,
- biała kapusta,
- banany,
- białe pieczywo,
- ziemniaki,
- ogórki,
- cukinia,
- biała rzodkiew,
- czosnek,
- kalafior,
- kalarepa.
W diecie białej dozwolone są także owoce morza (krewetki, małże), produkty zbożowe (kasza jaglana i jęczmienna, kuskus, komosa ryżowa, amarantus, makaron orkiszowy, pszenny, owsiany, z ciecierzycy) oraz niektóre przyprawy (głównie sól i pieprz). Kupując żywność do komponowania posiłków, warto uważnie czytać etykiety i wybierać produkty pozbawione barwników (są oznaczone symbolami E od 100 do 199).
Co jeść po wybielaniu zębów – czego unikać w jadłospisie po piaskowaniu i higienizacji, by zachować jasny odcień zębów?
Wiesz już, co można jeść, by uniknąć przebarwienia zębów i jak najdłużej cieszyć się estetycznym, śnieżnobiałym uśmiechem. Z jakich produktów natomiast warto zrezygnować, by zachować otrzymany efekt? Stomatolodzy zalecają, by z menu wyeliminować wszelką żywność zawierającą substancje barwiące. Należą do nich m.in. takie związki jak antocyjany (nadające owocom i warzywom barwę fioletową), karoteny (barwiące na pomarańczowo) oraz kurkuminę (zapewniającą żółty kolor).
Do produktów, jakich należy unikać podczas białej diety, zalicza się przede wszystkim:
- czekolada,
- buraki,
- czerwona kapusta,
- żurawina,
- porzeczki,
- borówki,
- wiśnie,
- papryka,
- marchew,
- barszcz czerwony,
- sery z przyprawami,
- ciemne sosy,
- warzywa marynowane w occie.
Po zabiegu przywracającym zębom naturalną biel zaleca się też zaprzestanie picia herbaty, kawy, coca-coli oraz czerwonego wina. Niewskazane jest też stosowanie przypraw takich jak curry, cynamon, kurkuma, papryka. By nie zniweczyć efektu uzyskanego w gabinecie dentystycznym, zaleca się też rezygnację z palenia papierosów. Nikotyna może spowodować pojawienie się nieestetycznych przebarwień na świeżo rozjaśnionych zębach.
Co jeść po zabiegu przywracającym naturalną biel zębów? Przykładowe propozycje posiłków dla osób stosujących białą dietę po zabiegu
Wybierając właściwe produkty i napoje, możesz nie tylko utrzymać higienę jamy ustnej, ale także zmniejszyć ryzyko przebarwień na powierzchni zębów oraz jak najdłużej cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Poniżej prezentujemy kilka propozycji posiłków, które znakomicie sprawdzą się w przypadku osób po zabiegach przywracających naturalną biel zębów. Dowiedz się, co możesz jeść i pić, by nie zniweczyć rezultatu zabiegu u stomatologa i jak najdłużej cieszyć się estetycznym, białym uśmiechem.
Owsianka z bananem i orzechami nerkowca
By utrzymać efekt rozjaśniania zębów u dentysty, do diety warto włączyć owsiankę. My proponujemy ją w wersji z bananem i orzechami nerkowca. Możesz ją przygotować zarówno na bazie tradycyjnego mleka, jak i napoju roślinnego np. sojowego lub owsianego. Ugotowane płatki owsiane przełóż do miseczki, dodaj pokrojonego w plasterki banana i orzechy nerkowca. Całość przed podaniem możesz polać jogurtem naturalnym. Taki posiłek może stanowić świetną propozycję zarówno na śniadanie, jak i na kolację.
Makaron w sosie z białej fasoli
Jeszcze jedną potrawą, którą bez obaw możesz spożywać po profesjonalnym zabiegu przywracającym naturalną biel szkliwa zębów, jest makaron w sosie z białej fasoli. Makaron ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a fasolę zblenduj z odrobiną oleju i czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Smak dania możesz urozmaicić, dodając tofu pokrojone w drobną kostkę i podsmażone na patelni. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj ze sobą, przełóż na talerz. Gotowe.
Ryż zapiekany z kalafiorem i cukinią
Kolejną propozycją posiłku dla osób przestrzegających białej diety i pragnących utrzymać jak najdłużej jasny kolor zębów jest ryż zapiekany z kalafiorem i cukinią. Ryż wystarczy ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a cukinię podsmażyć na patelni z cebulą. Przestudzony ryż należy połączyć z ugotowanym kalafiorem, cukinią i cebulą, a następnie umieścić w naczyniu żaroodpornym i polać sosem na bazie sera mozzarella i jogurtu greckiego. Zapiekać w piekarniku w 180 stopniach przez 30-35 minut.
Kasza jaglana z jabłkiem i migdałami
Do produktów spożywczych, które warto włączyć do białej diety po higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym, należy też kasza jaglana. Przy jej wykorzystaniu możesz przygotować pyszny i zdrowy posiłek z dodatkiem jabłka oraz migdałów, który świetnie sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Wystarczy, że ugotujesz kaszę w wodzie z dodatkiem mleka, a migdały podprażysz na patelni razem z jabłkiem pokrojonym w kostkę. Danie możesz podawać z sosem na bazie śmietanki kremówki lub serka mascarpone.
Stosuj się do zaleceń po wybielaniu i wyeliminuj barwiące pokarmy, a efekt pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu utrzyma się znacznie dłużej!
Podczas jednego zabiegu można wybielić zęby nawet o kilka odcieni. By uniknąć wnikania substancji barwiących w szkliwo, bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń wydanych przez dentystę. Biała dieta jest niezwykle istotna, aby nie zniweczyć uzyskanego efektu śnieżnobiałego uśmiechu i otrzymać jeszcze lepsze rezultaty. Niestosowanie się do jej zasad może prowadzić do zniknięcia białych zębów, a nawet do pogorszenia ich koloru. Poza jedzeniem produktów o jak najmniej intensywnym kolorze trzeba też pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów. Przez pierwsze 14 dni lekarze zalecają stosowanie pasty z dużą zawartością fluoru, dzięki której można wzmocnić efekt zabiegu i zmniejszyć nadwrażliwość zębów.