Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Dlaczego witamina B5 (kwas pantotenowy) jest tak istotna?

Witamina B5

Witamina B5 odgrywa dużą rolę. M.in. przyczynia się do tego, że rzadziej chorujemy. Jakie produkty warto uwzględnić, aby zawierały one kwas pantotenowy? Co dzieje się z organizmem, który ma za mało/za dużo witaminy B5? Kiedy wskazana jest suplementacja? A kiedy skorzystanie z profesjonalnie przygotowanych diet pudełkowych?

Witamina B5: czym jest?

Witamina B5 (określana zamiennie także jako kwas pantotenowy) to mieszanina kilku związków chemicznych. Wyróżniamy tutaj np. właśnie kwas pantotenowy. A dodatkowo panteinę, pantenol (nie występuje on w przyrodzie, ale jest aktywny biologicznie pod kątem ludzi i zwierząt) oraz koenzym A (to z kolei aktywna biologicznie forma kwasu pantotenowego).

Witamina B5 bierze udział w wielu procesach, które systematycznie zachodzą w organizmie. Dzięki niej można liczyć na lepsze zdrowie i atrakcyjniejszy wygląd. Dlatego bardzo ważne jest to, aby systematycznie jeść produkty, które są bogate w kwas pantotenowy.

pytajnik

Gdzie występuje witamina B5?

Pod tym kątem ta mieszanina jest bardzo uniwersalna. Nie brakuje jej w rozmaitych produktach. A to daje duże pole do manewru w czasie robienia zakupów, czy późniejszego gotowania. Jeśli zaś nie masz czasu na te czynności, to zamów odpowiedni zestaw pudełkowy w Zdrowy Catering.

Gdzie znajduje się przede wszystkim witamina B5?

  • mięso (szczególnie polecany jest kurczak)
  • wątróbka
  • tłuste ryby (np. śledź, makrela)
  • jajka
  • owoce (np. pomarańcze, banany, melony)
  • warzywa (ziemniaki, czy brokuły,)
  • mleko i przetwory mleczne (jogurty, kefiry, maślanki)
  • pieczywo pełnoziarniste
  • nasiona roślin strączkowych
  • pestki słonecznika
  • soja
  • brązowy ryż
  • otręby pszenne
  • orzechy (i zarazem masło orzechowe)

Odpowiednie gotowanie wpływa nie tylko na walory smakowe. Jest także ważne w kontekście zachowania odpowiednich właściwości produktów. Warto zauważyć, że kwas pantotenowy jest zaś bardzo wrażliwy pod kątem działania czynników zewnętrznych… A to powoduje, że stosunkowo szybko ulega zniszczeniu (również pod wpływem działania promieni słonecznych).

robienie zakupów

Objawy niedoboru kwasu pantotenowego – jak rozpoznać?

Witaminy B5 nie brakuje w rozmaitych produktach. A to powoduje, że niedobory kwasu pantotenowego zdarzają się relatywnie rzadko.

Kto jest najbardziej narażony na takie kłopoty? Chodzi o seniorów i zawodowych sportowców. Tak samo, jak o kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. W “grupie ryzyka” znajdują się też osoby cierpiące na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, czy często pijące napoje alkoholowe.

Zmiany pod kątem żywienia (i ewentualnie suplementację) powinny rozważyć osoby żyjące w ciągłym stresie i ludzie, którzy są na co dzień bardzo przemęczeni.

Jakie są najczęstsze objawy niedoboru kwasu pantotenowego?

  • omdlenia (wynikające m.in. ze zmęczenia i ogólnego osłabienia)
  • kłopoty ze wzrokiem
  • zaburzenia układu pokarmowego (przede wszystkim biegunki, wzdęcia)
  • słabsze działanie układu immunologicznego (skutkuje to częstszymi infekcjami)
  • zaburzenia funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego
  • skurcze kończyn dolnych
  • sztywność
  • bóle mięśni
  • bóle stawów
  • wypadanie włosów (prowadzące nawet do łysienia)
  • rozmaite zmiany skórne (w postaci np. trądziku, wyprysków, odbarwień)
  • pękanie skóry w kącikach ust
  • kłopoty ze snem
  • dłuższe gojenie się ran
  • uczucie rozdrażnienia
osoba z okularami

Skutki nadmiaru witaminy B5 – jak rozpoznać?

Do wszystkiego trzeba podchodzić z rozsądkiem. Także do witamin. Są one bardzo zdrowe i wpływają pozytywnie na rozmaite obszary ciała. Nie mogą być jednak przyjmowane w zbyt dużych ilościach. Dlaczego? Nadmiar, także w tym przypadku, jest szkodliwy.

Na szczęście kłopoty na tej płaszczyźnie mają tylko osoby, które przyjmują bardzo duże dawki kwasu pantotenowego. W takich sytuacjach trzeba liczyć się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (przede wszystkim biegunki). Inne niepokojące objawy to zaburzenia pracy serca, reakcje uczuleniowe, a nawet pogorszenie funkcjonowania mięśni szkieletowych.

osoba łykająca jakąś tabletkę

Kiedy pomaga kwas pantotenowy?

Kwas pantotenowy przyczynia się m.in. do lepszej pracy układu immunologicznego. A to skutkuje rzadszymi chorobami i mniejszymi kosztami (nie musisz chodzić do lekarzy, wydawać pieniędzy na medykamenty itd.). Dlaczego? Kwas pantotenowy jest kluczową substancją pod kątem produkcji przeciwciał. A te z kolei chronią organizm przed rozmaitymi infekcjami.

Witamina B5 bierze udział w wielu procesach. M.in. oddziałuje na przemiany białkowo-tłuszczowe. Dodatkowo obniża stężenie cholesterolu we krwi.

Kwas pantotenowy uczestniczy także w syntezie dwóch innych istotnych witamin: A i D.

Ważnym zadaniem jest też udział w syntezie hormonów steroidowych (chodzi o testosteron, kortyzol, estradiol i progesteron) i neuroprzekaźników (dopaminy i serotoniny).

Witamina B5 przyczynia się do regeneracji skóry, błon śluzowych i tkanek. Zainteresowani mogą liczyć na szybkie gojenie się ran.

Omawiana witamina wpływa również dobrze na wygląd. M.in. chodzi o zahamowanie procesów starzenia się.

Szczególnie dla kobiet istotne powinno być wsparcie pigmentacji włosów (dzięki temu można przeciwdziałać siwieniu kosmyków).

kobieta dotykająca swoje włosy

Kwas pantotenowy a dzienne zapotrzebowanie

Dobowe zapotrzebowanie na tę mieszaninę zależy przede wszystkim od 3 czynników. Są to: wiek, płeć i stan fizjologiczny.

Jak to przedstawia się pod kątem różnych grup wiekowych?

  • dzieci od 1. roku życia do 3. roku życia: polecane dzienne zapotrzebowanie to 2 mg witaminy B5
  • dzieci od 4. roku życia do 6. roku życia: 3 mg
  • dzieci od 7. roku życia do 9. roku życia: 4 mg
  • dziewczynki i chłopcy od 10. roku życia do 12. roku życia: 4 mg
  • dziewczynki i chłopcy od 13. roku życia do 18. roku życia: 5 mg
  • dorosłe kobiety (powyżej 18. roku życia): 5 mg
  • dorośli mężczyźni (powyżej 18. roku życia): 5 mg

Zwiększone zapotrzebowanie (co nie powinno zaskakiwać) występuje w przypadku kobiet w ciąży i pań karmiących. W tym pierwszym przypadku chodzi o 6 mg witaminy B5 na dobę, a w drugim o 7 mg.

kobieta w ciąży lub trzymająca na rękach swoje małe dziecko

Czy warto suplementować kwas pantotenowy?

Jeśli masz niedobory kwasu pantotenowego albo zwiększone zapotrzebowanie (ciąża, okres laktacji), to tak. Na początku warto jednak udać się do lekarza. Możesz od razu przynieść na wizytę zrobione badania. Jeżeli wychodzi z nich, że masz niedobory, to suplementacja będzie dobrym rozwiązaniem. Aby jednak ją rozpocząć, powinny zajść konkretne okoliczności!

W większości przypadków właściwie zbilansowana dieta gwarantuje brak niedoborów. Kiedy jednak trzeba wspomóc się suplementami, to należy wybierać produkty od cenionych na rynku marek. Spytaj się także lekarza/dietetyka, jak często należy stosować konkretne specyfiki.

osoba kupująca w aptece

Witamina B5: czy cateringi dietetyczne pamiętają o niej?

Tak! Nie ma innej opcji. W końcu witamina B5 jest bardzo ważna i przyczynia się do lepszego działania organizmu.

Nic zatem dziwnego, że tak dużo Polek i Polaków wybiera profesjonalnie przygotowane zestawy pudełkowe. Bazują one na wysokiej jakości produktach. Tylko od sprawdzonych dostawców żywności. Wszystko jest też bardzo skrupulatnie rozpisywane. Dietetycy wiedzą, jakich produktów nie może zabraknąć w codziennych jadłospisach. A to powoduje, że witamina B5 jest dostarczana do organizmu w optymalnych ilościach.

dietetyk, który siedzi i układa jadłospisy

Czego nie zawierają profesjonalnie przygotowane diety pudełkowe?

Profesjonalny dietetyk wie, co należy umieścić w menu, a jakich produktów trzeba unikać. To podstawa, aby potem jedzenie było zdrowe.

Zestawy pudełkowe od Zdrowy Catering są na początku bardzo starannie rozpisywane, potem przygotowywane (przez kucharzy), a następnie pakowane i transportowane. W naszych dietach nie ma m.in. dodatków chemicznych, czy wysokoprzetworzonej żywności.

osoba robiąca zakupy

Podsumowanie o witaminie B5

Witamina B5 (inaczej kwas pantotenowy) to mieszanina składająca się z kwasu pantotenowego, panteiny, pantenolu i koenzymu A.

Kwas pantotenowy dobrze oddziałuje na układ immunologiczny, obniża stężenie cholesterolu we krwi, czy uczestniczy w syntezie witamin A i D. Przyczynia się także do atrakcyjniejszego wyglądu.

Analizowana witamina znajduje się np. w mięsie, wątróbce, warzywach, owocach, tłustych rybach i jajkach.

Główne objawy niedoboru witaminy B5 to omdlenia, kłopoty ze wzrokiem, zaburzenia układu pokarmowego i gorsze działanie układu immunologicznego.

Skutki nadmiaru? To przede wszystkim biegunki, zaburzenia pracy serca, reakcje uczuleniowe, czy pogorszenie funkcjonowania mięśni szkieletowych.

Dzienne zapotrzebowanie witaminy B5 (w przypadku osób dorosłych) to 5 mg.

O suplementacji szczególnie powinny pomyśleć osoby ze stwierdzonymi niedoborami. Tak samo, jak kobiety w ciąży i karmiące mamy.

Diety pudełkowe w Zdrowym Cateringu zawierają wszystkie kluczowe witaminy. Czyli m.in. kwas pantotenowy. Dodatkowo opierają się na najwyższej jakości produktach. Dzięki temu są zdrowe i smakowite!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta jabłkowa zasady

Dieta jabłkowa

Dieta jabłkowa to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet o prostych

dieta 1200 kcal

Dieta 1200 kcal

Chcesz możliwie jak najbardziej przyspieszyć utratę wagi? To doskonale trafiłaś,

dieta cheat day

Cheat day

Każdy, kto się zdrowo odżywia, lubi co jakiś czas zjeść