Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Cynamon: przeczytaj o jego najistotniejszych właściwościach

cynamon

Cynamon to znana przyprawa. Na pewno wiele razy z niej korzystałaś/korzystałeś w czasie przygotowywania rozmaitych posiłków. A jeśli cynamon jeszcze nie gości zbyt często w Twojej kuchni, to warto to zmienić. Dlaczego? Bo ta przyprawa cechuje się wieloma istotnymi zaletami!

Co to jest cynamon?

Cynamon był już znany m.in. w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie. Wielu ludzi wierzyło, że ta przyprawa ma magiczne właściwości wzmacniające całe ciało i skutecznie chroniące je przed rozmaitymi schorzeniami. Dużo osób uważało, że cynamon jest nawet… „pokarmem bogów”. 

Ciekawostką jest to, że olejek z cynamonu stosowano dawniej do okadzania domów i mieszkań. Po to, aby wypędzić złe duchy. Był on również z powodzeniem wykorzystywany do balsamowania ciał.

W jakim jeszcze celu go używano?

  • do leczenia przeziębień
  • do łagodzenia bóli mięśniowych
  • do zmniejszania dolegliwości stawowych
  • w formie środka na różne dolegliwości pokarmowe

Cynamon to przyprawa, która jest wytwarzana z kory cynamonowca. Wyróżniamy tutaj rozmaite rodzaje. Przeważnie cynamon jest produkowany z cynamonowca cejlońskiego. Spore znaczenie mają też cynamonowiec chiński i kamforowy.

Cynamon to cenne źródło rozmaitych składników odżywczych, które są istotne dla zdrowia. Chodzi m.in. o: aldehyd cynamonowy, terpeny, kuminol i garbniki.

Kobieta dodaje cynamon do przyrządzanego dania

Cynamon: kiedy warto stosować?

Cynamon ma interesujący skład. Od niego m.in. zależą istotne właściwości dla zdrowia. Co jest tutaj obecne?

  • białko
  • węglowodany
  • tłuszcze
  • witamina A
  • witamina B6 
  • witamina C
  • witamina K
  • kwas foliowy
  • magnez
  • wapń
  • żelazo

Wszystkie te „składniki” mają bardzo duże znaczenie. Są one niezbędne, aby organizm funkcjonował prawidłowo. A to fundament udanego życia!

Cynamon jest bardzo popularny ze względu na liczne właściwości lecznicze. Kiedy pomaga ta przyprawa?

Z właściwości cynamonu powinny korzystać osoby mające kłopoty z układem pokarmowym. W końcu ten produkt łagodzi ewentualne dolegliwości trawienne. Pomaga także w przypadku zgagi, skurczy żołądka, wzdęć, wrzodów, a nawet biegunek.

Cynamon odpowiada za pobudzanie wydzielania soków trawiennych i żółci. Dzięki temu składniki odżywcze są wchłaniane zdecydowanie lepiej.

Pracujesz umysłowo? A może jeszcze się uczysz (np. studiujesz)? Warto wiedzieć, że cynamon poprawia dopływ krwi do mózgu. W rezultacie tak zwane szare komórki mają więcej tlenu i składników odżywczych. A to powoduje, że pamięć i koncentracja są na lepszym poziomie.

Opisywana potrawa pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu i utrzymać go na odpowiednim pułapie.

Ten produkt rozgrzewa, dlatego jest często polecany w trakcie okresu jesienno-zimowego. Jest to m.in. składnik „herbatek zimowych”.

Okazuje się, że olejek z kory cynamonowca jest podawany w czasie przeziębień, gryp, infekcji i zakażeń – dolnych oraz górnych dróg oddechowych. A to dlatego, że cechuje się właściwościami przeciwwirusowymi, przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego olejku? To środek antyseptyczny, który sprawia, że różne mikroorganizmy nie mogą wywołać szkód w organizmie.

Cynamon przyczynia się do zwalczania pasożytów skóry (są to świerzbowiec, wszy itp.). Na uwagę zasługuje też „eliminowanie” pasożytów układu pokarmowego.

Cynamon wykazuje się właściwościami znieczulającymi, przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi.

Na co jeszcze można liczyć?

  • pobudzanie wytwarzania estrogenów
  • wspomaganie zwalczania infekcji skóry (w tym trądziku)
  • zredukowanie ciśnienia krwi
  • działanie profilaktyczne w przypadku przede wszystkim raka jelita grubego 
  • łagodzenie bóli głowy 
  • pozytywny wpływa na proces krzepnięcia krwi
  • regulowanie pracy nerek 

Co ciekawe, ta przyprawa to także… afrodyzjak. Eksperci zaznaczają, że szczególnie dobrze działa na panie. Jeśli zatem planujesz w najbliższym czasie przygotować np. uroczystą kolację dla swojej żony/narzeczonej/dziewczyny, to nie zapominaj o cynamonie. Warto zauważyć, że ta przyprawa zwiększa ukrwienie różnych narządów wewnętrznych.

Facet przygotowuje kolację - na stole znajduje się m.in. cynamon. 

Cynamon jest stosowany także w… kosmetyce!

Wiesz, że ta przyprawa jest często używana w branży kulinarnej? To fakt. Nie każdy jednak ma świadomość, że cynamon znajduje zastosowanie… w sektorze kosmetycznym. Ten produkt jest wykorzystywany m.in. do produkowania kremów, a nawet perfum.

Kosmetyki z dodatkiem cynamonu charakteryzują się niesamowitym aromatem. A jak wiadomo, każdy detal ma znaczenie! Dodatkowo te produkty pomagają zwalczyć wszy i świerzb na skórze.

Cynamon ma właściwości dezynfekujące. Nic dziwnego, że można go znaleźć w kosmetykach mających za zadanie oczyszczać skórę.

Patrzysz w lustro i znowu widzisz problemy skórne? Cynamon dobrze działa na kondycję skóry. Tym produktem szczególnie powinny zainteresować się osoby mające kłopoty z wypryskami. Na uwagę zasługują również antyoksydacyjne właściwości cynamonu – dzięki temu można liczyć na spowolnienie procesów starzenia się skóry.

Ponadto cynamon jest czasami zawarty w… pastach do zębów. Co ciekawe, olejek z cynamonu zapobiega próchnicy, pomaga w jej leczeniu, a także łagodzi stany zapalne dziąseł.

Po raz kolejny wykorzystano właściwości rozgrzewające. Np. balsamy bardzo dobrze sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym. A dodatkowo ten zapach, który naprawdę działa na wyobraźnię!

Kobieta stoi przed lustrem i używa kosmetyków z cynamonem. 

Cynamon: skutki nadmiaru

Nawet najzdrowsze produkty mogą spowodować wiele komplikacji. Szczególnie jak nie będą właściwie stosowane… Przyjmuje się, że dziennie można spożyć około jedną łyżeczkę cynamonu. To powinna być bezpieczna wartość, która nie spowoduje żadnych efektów ubocznych.

Specjaliści dodają, że lepiej jest wybierać cynamon cejloński (niż chiński).

Jakie mogą zaś wystąpić skutki uboczne?

  • nudności
  • wymioty
  • bóle brzucha
  • „przelewanie” w żołądku
  • biegunki
  • złe samopoczucie
  • wzmożone pocenie się

Nie jest to nic przyjemnego, dlatego korzystaj z dobrej jakości cynamonu w odpowiednich dawkach!

Kobieta w sklepie zastanawia się, który cynamon kupić… 

Cynamon: jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować tę przyprawę. W praktyce nie jest jednak tak kolorowo.

Na tę przyprawę powinny uważać osoby zmagające się z kamicą wątrobową i zaburzeniami dotyczącymi woreczka żółciowego. Dlaczego? Wszystko ze względu na eugenol, który jest zawarty w cynamonie. W końcu ten składnik może mieć negatywny wpływ na właściwości żółci, która odpowiada zaś w pewnym zakresie za trawienie tłuszczy.

Kobiety w ciąży także powinny odpuścić cynamon. Dlaczego? Ta przyprawa nadaje smak i aromat wielu daniom. Niestety, jeśli będzie spożywana w zbyt dużych ilościach, to może przyczynić się nawet do przedwczesnego porodu lub poronienia. Dla pewności warto w ogóle zrezygnować z tej przyprawy.

Cynamon może przyczyniać się do powstawania reakcji alergicznych. Jakich? Osoby z takim problemem muszą liczyć się z atopowymi zmianami w okolicach ust, na dziąsłach, a nawet rękach.

Ten produkt jest składnikiem np. past do zębów. Wszystko dlatego, że m.in. zapobiega próchnicy i łagodzi stany zapalne dziąseł. Jeśli ktoś ma jednak alergię na cynamon, to nie może stosować takich past.

Nie jest on zabroniony w przypadku osób z wrzodami dwunastnicy lub żołądka. Niemniej jednak trzeba na niego uważać. Tak samo jest w przypadku atopowego zapalenia skóry.

Czy na cynamon mogą zaś zdecydować się diabetycy? Okazuje się, że tak, chociaż oczywiście finalna decyzja powinna należeć do lekarza prowadzącego (skontaktuj się z nim). Badania pokazują, że ten produkt może dobrze wpłynąć na poziom cukru we krwi. A to nie koniec pozytywnych wiadomości. Ponadto obniżony poziom hemoglobiny glikowanej powoduje, że jest mniejsze ryzyko rozwoju powikłań cukrzycy typu II.

Pacjent pyta się lekarki, czy może stosować cynamon. 

Cynamon w zestawach pudełkowych

Czy w ZdrowyCatering dodajemy cynamon do przyrządzanych potraw? Jak najbardziej tak! Oczywiście, doskonale wiemy, że są tutaj pewne przeciwwskazania. W gronie naszych klientów znajdują się zaś osoby, które nie mogą spożywać cynamonu. Na szczęście wszystko odpowiednio wcześnie sprawdzamy (w trakcie indywidualnej konsultacji dietetycznej). Jeśli ktoś nie może jeść cynamonu (np. pacjenci zmagający się z kamicą wątrobową), to otrzymuje diety pudełkowe bez tego składnika.

Jeżeli nie ma zaś żadnych przeciwwskazań, to dodajemy cynamon do rozmaitych posiłków. Oczywiście, nie brakuje nam umiarkowania. Dzięki temu jest zdrowo, smacznie i bez żadnych skutków ubocznych.

Do czego można zaś dodawać cynamon? Np. do dań mięsnych, rybnych, owsianek, koktajli, zdrowych ciast itd.

Jedna łyżeczka cynamonu to zaledwie 10 kalorii.

Kobieta je danie (ze swojego cateringu), które zawiera odpowiednią ilość cynamonu. 

Cynamon: przeczytaj o jego najistotniejszych właściwościach – podsumowanie

Cynamon jest znany m.in. od czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Niektórzy wierzyli, że to magiczna przyprawa, która m.in. skutecznie chroni ciało przed rozmaitymi schorzeniami. 

Cynamon to przyprawa wytwarzana z kory cynamonowca. W składzie są np.: witamina A, witamina B6, witamina C, kwas foliowy, magnez i żelazo.

Na co pomaga cynamon? Np. na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Poprawia też pamięć i koncentrację. Jest stosowany także pod kątem „wypędzenia” wszy.

Cynamon wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym (np. do produkcji rozmaitych perfum). 

Bezpieczna dzienna dawka cynamonu? Jedna łyżeczka. Jakie są potencjalne skutki uboczne? To np.: nudności, wymioty, bóle brzucha, czy wzmożone pocenie się.

Kto nie powinien stosować cynamonu? Np.: osoby zmagające się z kamicą wątrobową i zaburzeniami dotyczącymi woreczka żółciowego, a także kobiety w ciąży.

Cynamon znajduje się w dietach pudełkowych ZdrowyCatering. Oczywiście, dodajemy go tylko wtedy, jeśli klient może go spożywać (zwracamy uwagę na przeciwwskazania, alergie itp.).

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

czym jest stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny to zaburzenie równowagi między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami.