Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Prawidłowa waga

Prawidłowa masa ciała jest kluczowa dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia każdego człowieka. Wartości takie jak wzrost czy waga potrafią stać się dla niektórych osób niemalże obsesją. Skąd wiedzieć, czy nasza waga jest prawidłowa? Jak obliczyć naszą indywidualną optymalną wagę? Z tego artykułu dowiesz się, jak obliczyć prawidłową wagę krok po kroku.
prawidłowa waga

Od czego zależy masa ciała?

Masa ciała zależy od wielu czynników — przede wszystkim wpływ na wagę, mają takie czynniki jak:
– płeć,
– wiek,
– wzrost,
– stan zdrowia,
– aktywność fizyczna.

Masa ciała zależy także w głównej mierze od podstawowej przemiany materii — sposobu odżywiania. Należy kontrolować wagę — masę ciała w kilogramach. Niestety, ale z wiekiem zmniejsza się masa mięśni i kości, a ilość tkanki tłuszczowej się zwiększa. Utrzymanie prawidłowej wagi niesie ze sobą pozytywne korzyści dla organizmu, jak i samopoczucia na co dzień.

Wskaźnik BMI — czym jest?

Wskaźnik BMI (Body Mass Index) to jedna z najpopularniejszych i najłatwiejszych metod mierzenia prawidłowej wagi. Używa się go do sprawdzania wagi osób dorosłych — kobiet i mężczyzn. Wskaźnik masy ciała (BMI) pozwala określić, czy styl życia oraz dotychczasowa dieta są odpowiednie, czy kluczowe będzie wprowadzenie zmian w którymś z tych aspektów w celu poprawy zdrowia.

Normy BMI — ile wynosi uśredniona prawidłowa waga?
– wynik poniżej 18,5 = niedowaga,
– wynik między 18,5 a 24,9 = prawidłowa waga,
– wynik 25 – 29,9 = nadwaga,
– wynik 30 – 34,9 = otyłość I stopnia,
– wynik 35 – 39,9 = otyłość II stopnia,
– wyniki powyżej 40 = otyłość III stopnia.

jak obliczyć prawidłową wagę

Kalkulator BMI — jak obliczyć prawidłową masę ciała?

W internecie jest sporo kalkulatorów BMI, z których możesz skorzystać. Na naszej stronie także znajdziesz taki kalkulator — kliknij. To błyskawiczny sposób na poznanie swojej prawidłowej wagi. Wystarczy podać wagę oraz wzrost, kliknąć oblicz i gotowe! Jednak jak obliczyć prawidłową wagę samodzielnie? Jakich wartości potrzebujesz i czy obliczenia matematyczne są bardzo skomplikowane? Jak obliczyć BMI?

Sposób obliczania wskaźnika BMI

Ile wynosi Twoja prawidłowa masa ciała? Wpisz odpowiednie wartości do poniższego wzoru i oblicz:

BMI = masa ciała [kg] / wysokość ciała [m2]

Jak widzisz, BMI możesz obliczyć, podstawiając do wzoru masę ciała i swój wzrost. Wystarczy podzielić wagę przez wzrost i porównać z normami BMI. Dzięki temu dowiesz się, co robić dalej — czy zmniejszyć może kaloryczność dań, zmienić nawyki żywieniowe, a może dodać nieco więcej aktywności fizycznej na co dzień? Pamiętaj, aby utrzymywać swoją wagę na optymalnym poziomie — niedowaga lub nadwaga, a później otyłość grożą poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Prawidłowa waga u kobiet w ciąży

Naturalnym jest, że kobieta będąca w ciąży, zwiększa swoją masę ciała. Tutaj najlepiej w porozumieniu z lekarzem kontrolować wagę i ustalać czy jest ona odpowiednia, czy może odbiega od normy.

Istnieją też kalkulatory BMI dla kobiet w ciąży, które proszą o podanie tygodnia ciąży, wzrostu oraz wagi przed ciążą — jest to jedynie narzędzie pomocnicze, które wskazać może, czy warto porozmawiać z lekarzem.

Prawidłowa waga u dzieci i młodzieży

Wzór na określenie prawidłowej wagi sprawdzi się jedynie w przypadku osób dorosłych. Organizm w młodym wieku przechodzi ciągłe zmiany, dlatego optymalną wagę dla dzieci i młodzieży sprawdzić możesz na siatkach centylowych, które stworzone są osobno dla dziewczynek, a osobno dla chłopców. Takie siatki centylowe znajdziesz w internecie — jeśli wynik wzbudzi w Tobie wątpliwości, skonsultuj je ze specjalistą.

Skutki nieprawidłowej wagi ciała

Nieprawidłowa waga, czyli niedowaga, jak i otyłość skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi i powoduje szereg różnych chorób. Przeczytaj wszystkie z nich i upewnij się w tym, że warto kontrolować swoją wagę dla dobrego samopoczucia i stanu zdrowia.

Możliwe skutki niedowagi:
– anemia,
– ogólne zmęczenie,
– depresja,
– choroby przyzębia,
– problemy z pamięcią i wzrokiem,
– wypadanie włosów,
– sucha skóra.

Możliwe skutki nadwagi:
– nadciśnienie,
– miażdżyca,
– zawał serca,
– udar mózgu,
– bezdech senny,
– nowotwory.

To tylko kilka z możliwych chorób. Jak widzisz, każda z nich jest groźna i zagrażająca życiu! Masz wpływ na to, aby temu zapobiec! Zareaguj w porę.

Inne ważne zasady utrzymujące prawidłową wagę

Prawidłowa waga to głównie odpowiedni styl życia, który trzeba wprowadzić do swojego życia. Oczywiście predyspozycje genetyczne mają duży wpływ na wagę, natomiast nawet osoby, które mają skłonność do tycia, są w stanie opanować ten stan.

Zdrowa dieta

Przede wszystkim prawidłowy sposób odżywiania! Dieta jest kluczowa przy utrzymaniu prawidłowej wagi. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób przyrządzać posiłki, ile wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz jakich produktów unikać — postaw na Zdrowy Catering, aby wyrobić sobie zdrowe nawyki.

Dieta pudełkowa jest świetnym sposobem, który pomoże Ci nauczyć się nowego i lepszego trybu życia. Jeśli nie wiesz jaką dietę wybrać, możesz umówić się na bezpłatną konsultację dietetyczną. Specjalista ds. żywienia wskaże Ci dietę, która będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb oraz celu, który zamierzasz osiągnąć. Ze zdrową dietą pudełkową osiągniesz sukces szybciej, niż myślisz, a przecież widoczne efekty to najlepsza motywacja do dalszej pracy! Zamów dietę już dziś i rozpocznij przygodę ze zdrowym odżywianiem.

Regularna aktywność fizyczna

Warto połączyć również zdrową dietę i aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia pomogą Ci wysmuklić sylwetkę albo wyrzeźbić wymarzone ciało. Jeśli wcześniej nie wykonywałeś żadnych treningów — zacznij od małych zmian, na przykład długich spacerów, chodzenia po schodach lub jeżdżenia na rowerze. Liczy się każdy wysiłek — nawet ten najmniejszy!

Odpowiednie nawodnienie

Pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Odpowiednia ilość płynów dostarczanych każdego dnia oczyści Twój organizm z toksyn. Jeśli nie przepadasz za smakiem wody mineralnej, możesz do niej dodać cytrynę, pomarańczę, miętę lub plasterek zielonego ogórka. Polecamy także napary ziołowe i herbatę — bez dodatku cukru!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy: