Właściwie zbilansowana dieta ma niezwykle ważne znacznie w kontekście zdrowego i harmonijnego rozwoju dziecka. Maluchy mają nawet sześciokrotnie większe zapotrzebowanie na mikro i makroelementy niż osoby dorosłe. Niestety wiele dzieci odżywia się niewłaściwie, czego skutkiem jest nadwaga, otyłość i liczne problemy zdrowotne. Jeśli nie masz czasu na gotowanie, a chcesz zapewnić smykowi smaczne i pożywne dania każdego dnia, dobrym rozwiązaniem może okazać się catering dietetyczny. Dlaczego warto zamówić dietę pudełkową junior obejmującą 5 posiłków dziennie? Czy korzystanie z cateringu może pomóc kształtować dobre nawyki żywieniowe od najmłodszych lat? Sprawdziliśmy!
Zobacz również: Żywieniowe trendy dla dzieci i młodzieży
Spis treści:
Zdrowy catering dla dzieci. Jakie składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowego rozwoju juniora?
Zdrowa dieta pociechy powinna obejmować właściwą ilość potraw zawierających węglowodany, białko, tłuszcze oraz makro i mikroelementy w odpowiednich proporcjach. Poza śniadaniem i obiadem dziecko powinno zjeść wartościowe drugie śniadanie, podwieczorek oraz kolację. Do przygotowywania dań najlepiej używać naturalnej, świeżej i nieprzetworzonej żywności pozbawionej konserwantów, wzmacniaczy smaku i innych chemicznych dodatków. Co ważne, jedzenie powinno być spożywane w równych odstępach czasu – regularne potrawy zapewniają stały dopływ energii, umożliwiają lepsze wykorzystanie składników z pożywienia, a także sprzyjają utrzymaniu optymalnej masy ciała. To dość istotna informacja w kontekście postępującego wzrostu liczby maluchów z nadwagą i otyłością.
Węglowodany
Właściwie zbilansowane menu dla dzieci musi uwzględniać optymalną ilość węglowodanów złożonych. Powinny pokrywać maksymalnie 30-40% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W trosce o zdrowie malca należy ograniczać tzw. cukier dodany, który można znaleźć m.in. w płatkach śniadaniowych, deserach mlecznych, sokach owocowych, gotowych daniach. W jadłospisie powinny dominować produkty zawierające węglowodany złożone takie jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, płatki owsiane, makarony z mąki pełnego przemiału.
Białko
Do niezbędnych składników odżywczych należy też białko. Minimalna ilość protein nie powinna być niższa niż 1 g/kg masy ciała dziecka. Oprócz mleka, które stanowi doskonałe źródło wapnia, pełnowartościowe białko jest obecne w takich pokarmach jak mięso, ryby oraz nasiona roślin strączkowych. Niedobór tego składnika może skutkować obniżeniem odporności, zaburzeniami wchłaniania witamin i minerałów, a nawet zahamowaniem wzrostu.
Zdrowe tłuszcze
We właściwie skomponowanej diecie dzieci w wieku szkolnym nie może również zabraknąć zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega. Tłuszcze powinny dostarczać mniej więcej 40% całkowitej energii, by zabezpieczać wydatek energetyczny Twojego dziecka, a także jego harmonijny wzrost i rozwój. Najlepszym źródłem zdrowych tłuszczów są ryby, orzechy oraz oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej z pestek winogron).
Błonnik
W urozmaiconej i zdrowej diecie dziecka powinien być też obecny błonnik. Dietetycy zalecają, aby jego dzienna ilość wynosiła minimum 10 g. To naturalne włókno pokarmowe podtrzymuje uczucie sytości, reguluje pracę układu pokarmowego i pomaga w budowaniu sprawnie działającego systemu immunologicznego. Do produktów bogatych w błonnik, które świetnie zastąpią niezdrowe przekąski, należą m.in. suszone morele i śliwki, migdały, orzechy laskowe, rodzynki, jabłka, banany, pomarańcze.
Makro i mikroelementy
Codzienne posiłki, które spożywa dziecko, powinny zawierać również odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. Są one niezwykle ważne do prawidłowego rozwoju, a ich niedobór może prowadzić do anemii, ciągłego zmęczenia, braku energii. W przypadku deficytu niektórych substancji szkody mogą mieć wieloletnie konsekwencje. Do niezbędnych witamin i minerałów w diecie smyka należą witaminy A, C, D i E, wapń, żelazo, magnez, fosfor, jod, miedź, cynk i selen.
Jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe i komponować fit posiłki dla dzieci? Na co zwrócić szczególną uwagę, by zadbać o właściwy rozwój dziecka?
W żywieniu dzieci należy szczególną uwagę zwrócić na różnorodne i pełnowartościowe posiłki zawierające wszystkie niezbędne składniki potrzebne rozwijającemu się organizmowi. Dając dziecko pudełko z drugim śniadaniem, obiadem czy podwieczorkiem, warto upewnić się, że nie zawiera ono niewskazanych produktów. Zalicza się do nich nie tylko cukier, ale także sól, kiepskiej jakości przetwory mięsne, słone przekąski i kolorowe napoje gazowane.
Podczas wprowadzania zdrowych nawyków warto pamiętać, że najbardziej odpowiednim napojem dla dzieci jest woda. Powinna być niskozmineralizowana oraz zawierać możliwie jak najmniej sody i siarczanów. Jak przekonać dziecko do regularnego picia wody? Przede wszystkim zwróć uwagę, aby była zawsze pod ręką. Możesz też uatrakcyjnić jej smak, dodając do niej plasterki cytryny, pomarańczy, truskawek, ogórka. Taki napój to najlepszy sposób na szybkie ugaszenie pragnienia.
Czy catering dietetyczny dla dzieci to dobre rozwiązanie? Jaka dieta najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej pociechy?
Rodzice, którzy nie dysponują wystarczającą ilością czasu na przygotowanie urozmaiconych posiłków dla dzieci, pełnych smaku i wartości odżywczych, mogą zamówić catering. Takie rozwiązanie w ostatnim czasie staje się coraz popularniejsze. W ten sposób możesz mieć pewność, że dieta pociechy będzie zawierała wszystkie najważniejsze składniki: białko, tłuszcze, węglowodany złożone, makro i mikroelementy, a do przygotowania dań kucharz wykorzysta różnorodne produkty spożywcze (mleko, pieczywo, kasze, drób, mięso, ryby, warzywa).
Dieta smyka powinna być zróżnicowana, lekkostrawna oraz kolorowa. W celu polepszenia pracy układu pokarmowego u dziecka można zastosować np. dietę fodmap, która polega na ograniczeniu spożycia niektórych warzyw (czosnek, cebula, brukselka, kapusta). W przypadku nadwagi lub otyłości można rozważyć zamówienie diety o niskim indeksie glikemicznym. Wybór programu żywieniowego warto wcześniej skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.
Dieta pudełkowa dla dzieci – kaloryczność i przykładowe menu
Podstawą prawidłowo zbilansowanej diety jest różnorodność. Aby mieć pewność, że dziecko zdrowo je i harmonijnie się rozwija, jego menu powinno opierać się na jak największej ilości zróżnicowanych produktów spożywczych. Jeśli chodzi o kaloryczność, u dzieci między czwartym a szóstym rokiem życia wynosi ona mniej więcej 1400 kcal. W przypadku zwiększonej aktywności fizycznej zapotrzebowanie kaloryczne może wzrosnąć do 2000 kcal.
Jeśli chcesz mieć gwarancję, że posiłki są smaczne i zdrowe, w trakcie wyboru cateringu dobrze jest zwrócić uwagę na przykładowe menu. W programach komponowanych z myślą o najmłodszych często można znaleźć propozycje takich dań jak np. placki orkiszowe z musem malinowym, sałatka brokułowa z indykiem i sosem winegret, bułeczki cynamonowe, jogurt proteinowy z migdałami i kokosem, kurczak z mlekiem kokosowym i ryżem, komosa ryżowa z jabłkiem, rodzynkami i gruszką. Jesteśmy przekonani, że takim jedzeniem nie pogardzi żaden maluch!
Ciężko znaleźć Ci czas na planowanie diety juniora? Postaw na pożywne, zdrowe posiłki dostarczane przez catering dla dzieci do domu!
Jeśli nie masz czasu na codzienne przygotowywanie wartościowych potraw dla swojej pociechy lub nie do końca wiesz, jak ułożyć dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb dziecka, korzystanie z usług firmy cateringowej może okazać się dużym ułatwieniem. Zamawiając catering dla juniora, nie tylko zaoszczędzisz cenny czas, ale także zyskasz gwarancję smacznych i estetycznie podanych potraw przygotowanych na bazie najwyższej jakości składników. Smaczny catering dla swojego dziecka możesz zamówić online, niezależnie od tego, czy mieszkasz w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu czy innym mieście. Pyszne i zdrowe potrawy zostaną dostarczone prosto do Twojego domu, a Ty będziesz mieć pewność, że Twoja pociecha każdego dnia otrzyma zestaw posiłków przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach.