Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@zdrowycatering.pl

Truskawki — wartości odżywcze

Truskawki są owocami bogatymi w składniki odżywcze, a ich spożywanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Oprócz tego pięknie wyglądają i pysznie smakują. Nadają się jako dodatek do sałatek, deserów i płatków śniadaniowych — zarówno do dań słodkich, jak i słonych. Ile kalorii mają truskawki? Dlaczego warto je uwzględnić w swojej diecie, zwłaszcza w sezonie? Czy zawierają dużo cukru? Odpowiadamy na te i inne pytania.
truskawki wartości odżywcze

Wartości odżywcze truskawek

Składniki mineralne oraz odżywcze, które mają w sobie truskawki, wspierają organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Truskawki bogate są przede wszystkim w: żelazo, błonnik pokarmowy, kwasy organiczne (regulują trawienie). Truskawki zawierają również inne składniki odżywcze, takie jak antyoksydanty i minerały, które przyczyniają się do ogólnego zdrowia i dobrej kondycji organizmu.

Dlaczego warto jeść truskawki — witaminy

Top 3 witamin, które mają w sobie truskawki:

  1. Witamina C: Truskawki są doskonałym źródłem witaminy C, która jest silnym antyoksydantem wspierającym układ immunologiczny. Chroni komórki przed działaniem wolnych rodników.
  2. Witamina K odgrywa istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, wspomaga zdrowie kości i pomaga w utrzymaniu zdrowego układu krążenia.
  3. Kwas foliowy: Truskawki są źródłem kwasu foliowego (witaminy B9). Kwas foliowy jest ważny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju komórek, szczególnie na początku ciąży.
    Na co w praktyce pomagają truskawki? Przede wszystkim poprawiają apetyt i zapobiegają odwodnieniu (składają się w większości z wody). Na dodatek pomagają w leczeniu anginy i łagodzą chrypkę. Przynoszą też ulgę w przypadku dolegliwości związanych z układem moczowym i pokarmowym.
    Jedz truskawki, a będziesz zdrowszy!

Spożywanie truskawek a odchudzanie — ile kalorii ma truskawka?

Truskawki są niskokaloryczne i bogate w błonnik. Skutecznie zapobiegają uczuciu głodu i wspomagają odchudzanie. 100 g świeżych truskawek zawiera około 32 kcal i w 90% składają się z wody. Można je zatem jadać niemal bezkarnie!
Pamiętaj, że odchudzanie opiera się na równowadze między spożyciem kalorii a ich spalaniem. Połącz zdrową dietę z regularną aktywnością fizyczną, a na pewno szybko zaczniesz zauważać efekty swoich działań.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Co pić podczas upałów? Zadbaj o nawodnienie!
pokrojone truskawki, płatki owsiane

Truskawki w zdrowej diecie — właściwości zdrowotne

Truskawki to doskonały owoc dla anemików, ciśnieniowców i pracoholików. Ich jedzenie zmniejsza ryzyko zawału serca, pomaga w walce z chorobami serca, a także reguluje ciśnienie tętnicze.

Przy jakich dolegliwościach warto jeść truskawki:

  • choroby serca: dzięki silnym antyoksydantom, truskawki chronią serce i zmniejszają stres oksydacyjny. Są także skutecznym sposobem na wysokie ciśnienie krwi, ponieważ zawierają sporo potasu, który zmniejsza ciśnienie tętnicze.
  • udar mózgu: truskawki zawierają flawonoidy, które mogą zmniejszyć ryzyko udaru,
  • zaparcia: błonnik w truskawkach wspomaga perystaltykę jelit,
  • ochrona przed nowotworami — truskawki wykazują właściwości przeciwnowotworowe, bo zawierają witaminę C oraz kwas elagowy,
  • właściwości przeciwzapalne: wspierają układ immunologiczny i pomagają zwalczać infekcje.

Te owoce jagodowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach — nie tylko kulinarnych czy zdrowotnych, ale również w kosmetyce. Truskawki są świetne na problemy skórne: cerę rozszerzonymi porami, czy trądzikiem.

Świeże warzywa i ulubione owoce to zawsze najlepsza przekąska. Pomidorki koktajlowe z bazylią i oliwą z oliwek, zielony ogórek czy marchewka pokrojona w słupki. Świetne są też owoce w formie koktajlu — ze świeżych lub mrożonych owoców.

Truskawki — IG

Truskawki mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że po spożyciu nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Truskawki mają niski IG, szacowany na około 40. Spożywanie truskawek jest korzystne dla cukrzyków lub które starają się utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

Niski IG truskawek wynika z ich składników odżywczych, takich jak błonnik, który pomaga opóźnić wchłanianie glukozy przez organizm.

Polskie truskawki — kiedy sezon?

Sezon na polskie truskawki zazwyczaj trwa od maja do lipca. Jest to okres, w którym truskawki dojrzewają i są dostępne na polskim rynku. Początek i koniec sezonu może się nieco różnić w zależności od warunków pogodowych i regionu.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Postanowienia noworoczne. Tylko 10% osób ich dotrzymuje!

Poza sezonem warto sięgać po paczki mrożonych lub suszonych truskawek. Jednak aby maksymalnie przedłużyć sobie sezon pysznych truskawek, warto przygotować domowe przetwory — kompoty, dżemy, musy, syropy, nalewki.

korzyści ze spożywania truskawek

Jak przechowywać truskawki?

Aby jak najdłużej zachować świeżość truskawek, warto przestrzegać kilku zasad przechowywania.
Oto kilka wskazówek:

  • wybieraj świeże owoce,
  • nie myj truskawek przed przechowywaniem,
  • trzymaj je w lodówce, jednak maksymalny czas ich przechowywania to średnio 2-3 dni,
  • nie obrywaj szypułek — usuwaj je dopiero przed spożyciem,
  • jeśli wiesz, że nie zjesz takiej ilości truskawek w ciągu kilku dni, to zamroź je.

Z czym jeść truskawki?

Nasze ulubione posiłki/przekąski z truskawkami:

  • proteinowy shake z truskawkami,
  • smoothie truskawkowo-rabarbarowe,
  • ciasto z truskawkami,
  • truskawkowe smoothie z chia,
  • czekoladowo-jaglany budyń z daktylami i truskawką.

Zamów odpowiednią dietę i koniecznie wypróbuj.

Pamiętaj, że truskawki świetnie komponują się z wieloma innymi owocami, warzywami i innymi składnikami, dlatego możesz eksperymentować i tworzyć własne kombinacje smakowe. Niech kreatywność poprowadzi Cię w odkrywaniu różnych sposobów jedzenia truskawek!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy: