Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa, która opracowywana jest przez Instytut Żywności i Żywienia to graficzne przedstawienie zasad zdrowego stylu życia. Zawarte są w niej wszystkie produkty, które człowiek powinien ująć w codziennej diecie. Piramida przedstawia listę niezbędnych składników pokarmowych. Jaka jest najnowsza wersja piramidy żywieniowej? O czym trzeba pamiętać i jakie produkty są najważniejsze w zdrowej diecie? Przeczytaj!
piramida żywieniowa

Piramida zdrowego żywienia – zasady

Zaleca się, by produkty, które widnieją na piramidzie żywienia, znalazły się w codziennej diecie każdego człowieka. Te, które są w największej grupie (warzywa i owoce oraz produkty zbożowe) powinno się spożywać jak najwięcej. Należy podkreślić, że jest to idealne zobrazowanie zdrowej diety dla dorosłych osób zdrowych. Nie każdy musi się do niej tak szczegółowo stosować — cierpimy przecież na różne nietolerancje pokarmowe i inne choroby, które wymuszają na człowieku wykluczenie niektórych składników z diety. Z tego powodu w ofercie cateringu dietetycznego jest, na przykład dieta vege, która wyklucza spożycie mięsa, a mimo wszystko dostarcza produktów odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Ogranicz także spożycie cukru albo zastąp go zdrowymi zamiennikami — przeczytaj, czym zastąpić cukier! Tłuszcze zwierzęce zastępuj natomiast tłuszczami roślinnymi. Ostatnią ważną zasadą jest to, byś sięgał po produkty z niską zawartością soli! Nie można także zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu – 2 litry wody dziennie to absolutne minimum. Możesz także pić herbatę, kawę (ale najlepiej zbożową) oraz ziołowe napary.
Opisywana piramida żywieniowa sprawdzi się także w przypadku dzieci i młodzieży, z jedną małą różnicą. Trzeba niektóre produkty dopasować do stylu życia dzieci i etapu rozwoju, na jakim są — zaleca się więc spożycie większej ilości warzyw i owoców, które są źródłem witamin. Dorośli z kolei powinni bardziej skupić się na produktach mlecznych. Nabiał jest kluczowy, ze względu na to, że wzmacnia kości i zęby.

Produkty, które są uważane za ważne w piramidzie żywienia

Krótkie wprowadzenie w zasady zdrowego odżywiania masz już za sobą — czas na omówienie każdego z elementów piramidy żywienia, opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia.

Warzywa i owoce

Piramida żywienia za najważniejsze produkty uznaje warzywa i owoce, które dostarczają witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uważać trzeba jednak na owoce, ponieważ niektóre mają zbyt dużo cukrów prostych. Dobrym nawykiem będzie więc spożywanie większej ilości warzyw, a na drugim miejscu owoców.

Produkty zbożowe

Pełnoziarniste produkty zbożowe to kolejna grupa bardzo ważnych produktów, które powinno się wplatać w codzienny jadłospis. Produkty zbożowe jednak dzielą się na dwie grupy i zgodnie z piramidą żywienia stawiamy na pierwszym miejscu właśnie na te pełnoziarniste, które są źródłem węglowodanów — zawierają składniki mineralne i witaminy, wspomagające organizm w codziennym funkcjonowaniu. Unikaj więc pszennego pieczywa, białego makaronu, a wybieraj kasze, ryż brązowy, płatki owsiane. Piramida żywienia uwzględnia je tak wysoko, ponieważ oprócz swoich cennych właściwości, przyczyniają się do ograniczenia otyłości — są zdrowe, a gwarantują uczucie sytości!

Mleko i produkty mleczne

Przetwory mleczne są w trzeciej ważnej grupie artykułów spożywczych. Powinno się pić przynajmniej dwie szklanki mleka dziennie! Oczywiście można to nadrobić innymi produktami jak: kefir, jogurty (ale te naturalne!), maślanka i w mniejszej ilości — ser. Produkty mleczne to źródło wapnia, które wpływa na odporność i wspiera kości.

Mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych

Wyższe piętro piramidy stanowią nieco bardziej wymieszane produkty. Mimo że jest tutaj ogromna różnorodność, to tych składników powinno się jeść zdecydowanie mniej – dlatego też piętro tej piramidy jest mniejsze – częstość spożywanych produktów z tej grupy powinna być mniejsza. Czerwonego mięsa powinno być w diecie najmniej, a rośliny strączkowe czy raczej nasiona roślin strączkowych (bób, soczewica, soja, groch), mimo że są ostatnio bardzo modne i także niosą wiele dobrych właściwości dla organizmu, to w porównaniu do warzyw i owoców ich obecność w diecie powinna być znikoma, ale regularna.

Orzechy i tłuszcze

Najmniej ważne są tłuszcze, ale można je również wpisać do reguł zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Chodzi tutaj oczywiście o zdrowe tłuszcze, wybieraj więc tłuszcze roślinne zamiast tych zwierzęcych — olej kokosowy, olej rzepakowy tłoczony na zimno, oliwa z oliwek, olej, który mają w sobie orzechy, bądź awokado czy z pestek winogron. Są one niezbędne do prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego.

nowa piramida żywienia i aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna – kluczowy element zdrowego stylu życia

U podstaw piramidy żywieniowej znajdziemy jeszcze aktywność fizyczną. Instytut Żywności kilka lat temu opracował na nowo piramidę zdrowego żywienia – uwzględnia ona również regularny sport. Jest to więc piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Jest wiele powodów, dla których powinniśmy ćwiczyć. Ćwiczenia są ważne dla naszego zdrowia, pomagają nam zachować formę, a nawet pomagają zmniejszyć ryzyko zawału serca.
Niektóre z korzyści płynących z aktywności fizycznej to:

– poprawia nastrój i poziom energii,

-zwiększa wydatek energetyczny,

– zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi,

– wspomaga odchudzanie lub utrzymanie wagi.

Ćwiczenia nie muszą być męczące ani czasochłonne. Może to być tak proste, jak spacer, bieganie, a nawet wykonywanie prac domowych. Nawet jeśli wykonujesz najmniejszą aktywność fizyczną, nadal przyczyniasz się do długiego życia. Jeśli nie wiesz jak korzystać z piramidy żywienia, Zdrowy Catering oferuje bezpłatną pomoc dietetyka. Nasz specjalista ds. żywienia, który ma na swoim koncie lata doświadczenia, profesjonalnie Ci doradzi, która dieta będzie dla Ciebie odpowiednia i w jaki sposób wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia.

Zmień swoje życie na lepsze już dziś! Zadbaj o swoje zdrowie na przyszłość, opierając się na piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej!

Zamawiam pyszną dietę!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta wikinga

Dieta wikinga

Chcesz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojej codziennej diety i

post przerywany

Post przerywany

Na czym polega post przerywany? Dietą IF interesuje się coraz

dieta 2500 kcal

Dieta 2500 kcal

Wiele mówi się o niskoenergetycznych dietach odchudzających, a odpowiednio zbilansowane