Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Cheat day

Każdy, kto się zdrowo odżywia, lubi co jakiś czas zjeść sobie coś słodkiego lub niezdrowego — mamy rację? Czy wiesz, że nawet na diecie redukcyjnej możesz doświadczać takich chwil? Niektórzy trenerzy nawet zalecają takie rozwiązanie w momencie, gdy walczysz o wymarzoną sylwetkę. Na jakich zasadach można pozwolić sobie na takie odstępstwa od diety? Sprawdź!
dieta cheat day

Czym jest cheat day i cheat meal?

Cheat day to cały dzień bez liczenia kalorii. Taki dzień, w którym możesz totalnie zapomnieć o zdrowym odżywianiu, o tym, że jesteś na restrykcyjnej diecie i zjeść pizzę, hamburgera czy kaloryczny deser. Jednak istnieje pułapka! W takim dniu nie możesz przekroczyć spożycia 4000 kcal, a jak wiadomo fast foody to posiłki o ogromnej kaloryczności. Cheat day mogą robić sobie jedynie ludzie, którzy potrafią powstrzymać się od łapczywego jedzenia. Niektórzy bowiem jak zaczną jeść słodycze czy też pójdą do resturacji typu fast food, nie są w stanie ograniczyć się, Wtedy nawet cały tydzień odchudzania może pójść na marne, więc czy warto?
Drugim ciekawym wyjściem z sytuacji jest cheat meal, czyli oszukany posiłek. Jest to dosłownie chwila w ciągu dnia, w której możesz pozwolić sobie na zjedzenie niezdrowej przekąski. Gdy nadciąga ogromna ochota na zmianę posiłków w diecie, z pomocą przychodzi cheat meal. To właśnie cheat meal pozwala na odrobinę przyjemności w ciągu tygodnia i odpoczynek od restrykcyjnych założeń diety. Z cheat mealem dużą łatwiej będzie wytrzymać na każdej diecie, takie odstępstwo od diety może sporo pomóc. Inną formą cheat meala jest clean cheat meal. Polega on na zwiększeniu porcji posiłku. 

Dlaczego niektórzy dietetycy polecają stosować przerwy w zdrowym odżywianiu?

Przerwy na małe co nieco co jakiś czas są wskazane. Wspomaga to proces odchudzania — łatwiej przejść przez czas, kiedy liczy się zrzucenie zbędnych kilogramów. Takie wyjście może okazać się pomocne, zwłaszcza kiedy dopiero wprowadza się zdrowe nawyki żywieniowe w swoje codzienne życie.
Jednak ostrzegamy — nie narzucaj sobie od samego początku zbyt restrykcyjnej diety. Organizm musi przyzwyczaić się do zmian, za duży deficyt kaloryczny sprawi, że szybko zniechęcisz się do odchudzania. Odstępstwo w formie jednego posiłku, którego podstawą będzie niezdrowe jedzenie, jest dopuszczalne, natomiast jeśli masz problem z powstrzymaniem się od dalszego spożywania takich potraw, nie będzie to dobre wyjście. Proponujemy wtedy zamienniki znanych batoników, fit desery i inne zdrowe przekąski, które nie zaburzą Twojej diety.
Bardziej zaleca się cheat meal, który pozwala na chwilę zapomnienia, że jest się w trakcie odchudzania. Postrzega się to jako kontrolowane spożywanie niezdrowych posiłków. Jeden oszukany posiłek nie zniszczy Twojej drogi do wymarzonej sylwetki, bez obaw!

Co jaki czas można stosować cheat day? Zasady

Kiedy można pozwolić sobie na zjedzenie niezdrowej przekąski, tak aby nie wpłynęła znacząco na naszą codzienną dietę, a zwłaszcza dietę redukcyjną?
Przede wszystkim liczy się umiar i zdrowy rozsądek — dzięki temu możesz zjeść coś niezdrowego bez żadnych wyrzutów sumienia!
Sporo osób za cheat day bierze sobie jeden dzień tygodnia — na przykład każda niedziela, którą spędza się przeważnie w gronie rodzinnym. Wtedy pozwalasz sobie na wszystkie zachcianki żywieniowe. Trzeba jednak nadal kontrolować kaloryczność i nie przesadzić. Nie można przekroczyć granicy 4000 kcal w ciągu dnia. Nie stosuj także takich dni częściej niż co dwa tygodnie, bo takie nawyki źle wpłyną na Twój metabolizm i samopoczucie.

cheat meal dieta

Negatywne skutki cheat days

Cały dzień spożywania przetworzonych słodyczy i słonych przekąsek może negatywnie odbić się na organizmie, który już zdążył przyzwyczaić się do zdrowych nawyków. Wszystko zależy od indywidualnych kwestii, natomiast czasami metabolizm po takim dniu znacznie zwalnia, co sprawia, że zbyt duża ilość kalorii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Lepszym wyjściem będzie więc cheat meal, czyli zjedzenie małej porcji mniej zdrowych produktów na co dzień.
Jeśli cheat day przekroczy Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, całotygodniowa dieta pójdzie na marne. Trzeba więc zastanowić się, czy warto?

Zdrowe zamienniki fast foodów — catering dietetyczny ma na to pomysł!

Boisz się tego, że pozwalając sobie na jeden niezdrowy posiłek, nie będziesz w stanie powrócić do zdrowej diety? Przyjrzyj się swojemu organizmowi. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie zmotywować się do diety, a marzysz o wypracowaniu idealnej sylwetki — zastanów się nad wyborem diety pudełkowej. Zdrowy Catering to zdrowe jedzenie pełne smaku, doprawione przez wybitnych kucharzy. Otrzymasz gotowe dania na cały dzień pod wskazany adres! Firmy cateringowe doskonale wiedzą, jak to jest być na diecie, dlatego możesz znaleźć w paczce zdrowe desery czy też odpowiedniki znanych batoników i domowych tradycyjnych ciast w wersji fit!
Odpowiednio zbilansowane posiłki przybliżą Cię do osiągnięcia wyznaczonych celów! W ramach diety pudełkowej możesz również skorzystać z bezpłatnej porady dietetycznej. Ustalicie jaka dieta będzie dla Ciebie najlepsza — dzięki temu zauważysz efekty, szybciej niż myślisz! Nie ma na co czekać, forma sama się nie zrobi 😉


Zamawiam pyszną dietę!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta gaps

Dieta GAPS

Dieta GAPS to plan żywieniowy, który został opracowany przez Natashę

witarianizm

Witarianizm

Dieta witariańska to rodzaj diety roślinnej, która przede wszystkim wyklucza

dieta bananowa efekty

Dieta bananowa

Dieta bananowa to jedna z tych, które w ostatnim czasie

żelazo w diecie

Żelazo w diecie

Żelazo to mikroelement, który jest jednym z najważniejszych składników mineralnych,