Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Czym charakteryzuje się spirulina?

Spirulina

Co to jest za produkt? Kiedy spirulina okazuje się najbardziej przydatna? Dlaczego jest coraz częściej wykorzystywana? 

Co to jest spirulina?

Kiedy po raz pierwszy ją zastosowano? Bazując na rozmaitych źródłach można dojść do wniosku, że już w czasach starożytnych. Jeśli chodzi o nasz kraj, to spirulina (z łac. spirulina platensis) jest znana od dość niedawna, ale zainteresowanie nią regularnie wzrasta.

Spirulina to nazwa handlowa dotycząca zielono-niebieskich alg, które rosną w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej. To właśnie tam jest ona hodowana w odpowiednich warunkach.

Spirulina należy do sinic. Nazwa dotyczy zaś specyficznej budowy, która jest inna w porównaniu do pozostałych sinic. Warto zauważyć, że komórki tworzą specjalne, spiralne kształty. Dodatkowo spirulina jest bardzo elastyczna. W końcu charakteryzuje się wyjątkową zdolnością dopasowywania do rozmaitych warunków środowiskowych. A to przyczynia się do tego, że można ją spotkać w różnych wodach.

Spirulina to bardzo cenny produkt, który ma liczne właściwości prozdrowotne. A to dlatego, że zawiera m.in. witaminy, składniki mineralne, dużo białka, czy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Ta roślina jest coraz popularniejsza. Niektórzy znają ją przede wszystkim z suplementów diety. W końcu spirulina jest sprzedawana m.in. w formie tabletek lub proszku. Znajduje zastosowanie także w branży kosmetycznej. Dodatkowo spirulina jest wykorzystywana w żywieniu zwierząt.

Spirulina charakteryzuje się dość ostrym smakiem. Przeważnie jest dodawana do rozmaitych koktajli (np. warzywnych i owocowych). Czasami jest to także składnik różnych batonów specjalnego przeznaczenia (nie takich zwykłych, a energetycznych).

Kobieta pije koktajl warzywny z dodatkiem spiruliny. 

Na co pomaga spirulina? 

Spirulina cechuje się wieloma pożądanymi właściwościami. To możliwe dzięki oryginalnemu składowi. Ta alga zawiera m.in. bardzo dużo białka (około 60%). Bardzo istotny jest też korzystny rozkład aminokwasów (są to m.in.: metionina, fenyloalanina i tryptofan). To wszystko przyczynia się do tego, że spirulina jest polecana m.in. wegetarianom. Jeśli w ogóle nie jesz mięsa albo mocno ograniczasz tę kategorię produktów, to pomyśl o spirulinie.

Spirulina to bardzo dobre źródło żelaza. Co ważne, dobrze przyswajalnego, a to nie jest norma… Brak odpowiedniej ilości tego składnika przyczynia się m.in. do anemii (a to skutkuje np. szybkim biciem serca, podkrążonymi oczami i praktycznie ciągłym zmęczeniem). Eksperci dodają, że żelazo – zawarte w spirulinie – cechuje się dużo lepszą przyswajalnością w porównaniu do żelaza z produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Nie brakuje też nienasyconych kwasów tłuszczowych. To przede wszystkim kwas GLA. Pomaga on utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne.

Spirulina dobrze działa na funkcjonowanie serca. M.in. przeciwdziała rozmaitym chorobom związanym z tym istotnym narządem.

Spirulina pomaga zapobiegać rozmaitym infekcjom. Dzięki temu rzadziej chorujemy i wydajemy pieniądze na wizyty lekarskie, czy medykamenty.

Warto zaznaczyć obecność wielu witamin i składników mineralnych. To np.:

  • witamina A
  • kwas foliowy
  • niacyna
  • biotyna
  • tiamina
  • witamina C
  • witamina K
  • fosfor
  • potas
  • wapń
  • sód
  • jod
  • cynk
  • magnez
  • miedź
  • mangan

Na co jeszcze można liczyć?

  • szybsze odchudzanie
  • właściwości przeciwmiażdżycowe
  • regulowanie ciśnienia krwi (chodzi np. o obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego)
  • wzrost energii
  • pomoc przy zatruciach
  • skuteczniejsze leczenie kataru 

Wielu fachowców wskazuje, że związki zawarte w tej aldze przyczyniają się do oczyszczania organizmu. Ważna jest też fikocyjanina (odpowiada ona za niebieskie zabarwienie), która neutralizuje wolne rodniki (a tym samym przeciwdziała występowaniu rozmaitych chorób).

Związany z powyższym tematem stres oksydacyjny przyczynia się do rozwoju poważnych chorób układu krążenia i nerwowego. A nawet do kłopotów ze wzrokiem, czy przewodem pokarmowym.

Spirulina zawiera też błonnik. Dzięki temu ogranicza wchłanianie tłuszczów i nadmiaru cukrów ze spożywanego jedzenia.

W spirulinie jest beta-karoten, który m.in. chroni skórę przed działaniem promieniowania słonecznego i ma właściwości antyoksydacyjne. Na co jeszcze można liczyć? Na spowolnienie rozwoju choroby zwyrodnieniowej plamki żółtej (jest to zaś związane z upływającym wiekiem).

Kobieta mająca anemię zaczyna stosować spirulinę, bo jest ona bogata w żelazo. 

Objawy nadmiaru spiruliny

Chcesz w najbliższym czasie kupić suplementy zawierające właśnie spirulinę? Masz zamiar zadbać o lepsze zdrowie i wygląd? Pamiętaj, aby tutaj nie przeszarżować.

Kiedy trzeba liczyć się z ewentualnymi skutkami ubocznymi? Zdarzają się one dość rzadko, ale to nie znaczy, że w ogóle nie należy się nimi przejmować.

Najważniejsze jest to, aby przestrzegać zaleceń producentów konkretnych suplementów diety. Pamiętaj, że występują one pod rozmaitymi postaciami. W podmiotach stacjonarnych i internetowych możesz spotkać się z takimi rozwiązaniami, jak np. tabletki, kapsułki, czy proszki. Na każdym opakowaniu powinna znajdować się dokładna instrukcja dotycząca tego, jak należy przyjmować konkretne suplementy diety, aby sobie nie zaszkodzić.

Jeśli będziesz zażywał zbyt dużo spiruliny na dobę, to trzeba liczyć się z takimi problemami, jak:

  • reakcje alergiczne
  • bóle głowy
  • nudności
  • wymioty
  • bóle brzucha
  • biegunki
  • bezsenność

O czym jeszcze warto pamiętać? Spirulina (tak samo, jak inne algi) może kumulować metale ciężkie. A są one niekorzystne pod kątem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego ważne jest, aby zdecydować się na porządne suplementy diety. Dobrze byłoby, aby posiadały one analizę mikrobiologiczną, która „czarno na białym” pokaże, że nie stwierdzono obecności metali ciężkich. To istotne, by zadbać o własne bezpieczeństwo w czasie suplementacji.

Mężczyzna trzyma w rękach suplement diety ze spiruliną i czyta, jak należy go prawidłowo stosować. 

Spirulina: czy są przeciwwskazania do jej stosowania?

Spirulina słynie z wielu właściwości, które są istotne dla zdrowia. Niestety, nie każdy może skorzystać z jej właściwości. Kto znajduje się w tej grupie „pechowców”?

Pacjenci mający kłopoty z zaburzeniami krzepnięcia. Wszystko dlatego, że spirulina może zmniejszać krzepliwość krwi. I tym samym zwiększać ryzyko występowania krwawień.

Na spirulinę nie mogą zdecydować się ludzie ze zdiagnozowaną fenyloketonurią. To stosunkowo rzadka choroba metaboliczna, która powstaje na skutek niedoboru określonego enzymu. W efekcie pojawia się zbyt wysoki poziom fenyloalaniny, który powoduje np.: opóźnienie umysłowe, obniżone napięcie mięśniowe, czy zaburzenia rozwoju psychoruchowego.

W tej grupie są też osoby zmagające się z chorobami autoimmunologicznymi. Są to np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W tym przypadku układ odpornościowy błędnie identyfikuje komórki organizmu (jako obce) i dąży do ich zwalczania, co jest oczywiście niepożądanym zjawiskiem. A substancje zawarte w spirulinie są w stanie stymulować aktywność układu immunologicznego.

Przyjmowanie suplementów diety ze spiruliną nie jest także dopuszczalne w przypadku kobiet w ciąży i karmiących matek. Nie ma danych, że takie preparaty są na pewno szkodliwe. Dla świętego spokoju warto je jednak odpuścić. Aby nie narażać siebie i przede wszystkim dziecka.

Facet czeka w poczekalni na wizytę lekarską, bo chce zapytać się, czy może stosować spirulinę. 

Jakie suplementy diety wybrać?

Pierwszy krok jest znany. Trzeba po prostu iść do lekarza i zrobić badania (jeśli będą konieczne), by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Zainteresowani spiruliną mogą zdecydować się na rozmaite suplementy. Pamiętaj o tym, żeby wybrać dobrej jakości producentów. Najlepiej doświadczonych i takich, którzy mają pozytywne opinie. Nie zaszkodzi porównać warunki finansowe. Jeśli nie trzeba przepłacać, to z tego skorzystaj!

Wybór produktów wysokiej jakości jest bardzo ważny. W przypadku takiego asortymentu spirulina powinna być sprawdzona pod kątem obecności metali ciężkich, jak i innych zanieczyszczeń (chodzi m.in. o bakterie i cyjanotoksyny).

Sprawdzenie składu to konieczność. Im mniej jest w nim rozmaitych dodatków i wypełniaczy itp. tym dla Ciebie lepiej.

Już masz wybrany odpowiedni produkt? Potem należy stosować się do zaleceń producentów, jeśli chodzi o dobowe dawki spiruliny. Nie bierz np. za dużo tabletek, aby nie mieć kłopotów ze strony układu pokarmowego itp. 

Pamiętaj, że nie ma tutaj jednej, maksymalnej dobowej dawki (zalecanej). Wszystko zależy bowiem od konkretnego produktu. A preparaty z tej serii charakteryzują się różną zawartością alg (zazwyczaj wynosi ona od 1 g do 10 g – pod kątem zalecanych wartości dobowych).

Kobieta (w aptece) trzyma w rękach 2 różne produkty i zastanawia się, który suplement diety ze spiruliną wybrać. 

Spirulina a diety pudełkowe

Czy warto być klientem firmy cateringowej ZdrowyCatering? Tak! Dlaczego? Działamy w sposób bardzo profesjonalny. Jeśli chodzi o diety pudełkowe, to przygotowujemy je wyłącznie z najwyższej jakości składników. Jest to np. spirulina.

Chcemy jednak zaznaczyć, że nie jest ona dodawana do każdego sprzedawanego przez nas zestawu pudełkowego. Jeśli zatem z jakichś przyczyn nie możesz spożywać spiruliny (np. spodziewasz się dziecka), to daj nam o tym znać. A my zaproponujemy Ci po prostu inne cateringi dietetyczne. Równie zdrowe, pyszne i urozmaicone.

Jeśli zaś dodajemy spirulinę, to robimy to w przemyślany sposób. Zależy nam na smaku, ale przede wszystkim na kwestiach zdrowotnych. Stosujemy zatem tylko tyle spiruliny, ile potrzeba. Wiemy, że zawiera ona wiele cennych witamin i składników mineralnych. Wszystko zatem dokładnie obliczamy. Aby w konkretnym zestawie pudełkowym nie było za dużo np. witaminy A, bo to też jest przecież szkodliwe dla organizmu! Po prostu wszystko mamy pod kontrolą!

Kobieta je posiłek ze swojej diety pudełkowej, który zawiera odrobinę spiruliny. 

Czym charakteryzuje się spirulina? Podsumowanie 

Spirulina została po raz pierwszy zastosowana w czasach starożytnych. Aktualnie cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. w Polsce. Wykorzystuje się ją nawet w kosmetyce i do żywienia zwierząt.

Takie algi rosną w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej.

Spirulina zawiera m.in. białko (z tego względu jest polecana np. wegetarianom), witaminy (np. witaminę A, kwas foliowy, niacynę, biotynę), składniki mineralne i nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest zazwyczaj dodawana do koktajli (owocowych/warzywnych).

Alga stanowi cenne źródło dobrze przyswajalnego żelaza. Dodatkowo pozwala utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu, wykazuje działanie przeciwzapalne, poprawia pracę układu odpornościowego, czy przeciwdziała rozmaitym chorobom związanym z sercem.

Jeśli decydujesz się na suplementy (wybieraj tylko produkty od zaufanych sprzedawców), to przestrzegaj zaleceń producentów dotyczących ich właściwego stosowania. Aby nie narazić się na takie problemy, jak np.: reakcje alergiczne, bóle głowy, nudności, biegunki i bezsenność.

Kto nie powinien suplementować spiruliny? Osoby mające kłopoty z zaburzeniami krzepnięcia, fenyloketonurią, kobiety w ciąży, karmiące matki, czy pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi.

W ZdrowyCatering mamy zestawy pudełkowe dla osób, które mogą spożywać spirulinę (jest ona dodawana we właściwych ilościach, aby np. nie było nadmiarów rozmaitych witamin) i dla klientów, którzy nie mogą jeść tej algi. U nas jest profesjonalnie i bezpiecznie.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta 1200 kcal

Dieta 1200 kcal

Chcesz możliwie jak najbardziej przyspieszyć utratę wagi? To doskonale trafiłaś,