Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Podstawy diety ketogenicznej – co to jest dieta keto i jak działa?

Podstawy diety ketogenicznej – co to jest dieta keto i jak działa?

Zdrowy styl życia nabiera nowego znaczenia w czasach, gdy sklepowe półki uginają się od nadmiaru różnorodnych produktów bogatych w tłuszcze i cukry. Coraz więcej osób ma świadomość, że codzienne nawyki żywieniowe w dużym stopniu wpływają na zdrowie, samopoczucie i sylwetkę. Pojawia się także sporo nowych, alternatywnych metod żywieniowych. Jedną z nich jest dieta ketogeniczna, która ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. To system żywienia polegający na znacznym ograniczeniu spożywania węglowodanów i zwiększeniu udziału tłuszczów i białka w diecie. Czym jest dieta keto? Jakie efekty można osiągnąć? Jak wejść w stan ketozy? Sprawdź podstawy diety ketogenicznej!

Na czym polega dieta ketogeniczna? Główne zasady diety ketogenicznej!

Na czym polega dieta ketogeniczna? Główne zasady diety ketogenicznej!

Dieta ketogeniczna nazywana jest także dietą keto i polega przede wszystkim na znacznym ograniczeniu spożywania węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów oraz umiarkowanej ilości białka. Efektem jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, zapasów glikogenu w mięśniach i zwiększenie stężenia ciał ketonowych. Głównym celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan nazywany ketozą, w którym ciało przestawia się na spalanie tłuszczu jako głównego źródła energii zamiast glukozy, której dostępność jest ograniczona w diecie niskowęglowodanowej.

Jednak warto podkreślić, że wejście w stan ketozy jest dosyć trudne i niezbędne jest staranne przestrzeganie wszystkich zasad. Ketozę osiąga się poprzez ograniczenie spożycia węglowodanów do około 50 gramów dziennie. Tak sytuacja sprawia, że organizm zaczyna produkować ciała ketonowe. Te z kolei są wykorzystywane jako główne źródło energii. Dieta ketogeniczna skupia się więc na spożywaniu zdrowych tłuszczów, takich jak oleje roślinne, awokado, orzechy i nasiona, oraz umiarkowanej ilości białka zawartego w mięsie, jajach, rybach i nabiale. Natomiast źródłem węglowodanów są głównie warzywa.

Dieta ketogeniczna – jak zacząć? Co jeść na diecie, a czego unikać?

Dieta ketogeniczna – jak zacząć? Co jeść na diecie, a czego unikać?

Chcesz zmienić swój sposób żywienia i planujesz przejść na dietę keto, ale nie wiesz, od czego zacząć? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek dla wszystkich, których interesuje dieta ketogenna. Pamiętaj, że przejście na dietę ketogeniczną powinno być poprzedzone rozważeniem wszelkich możliwych korzyści, ale także skutków ubocznych.

Po pierwsze powinieneś dokładnie poznać zasady tego modelu żywienia, a także dowiedzieć się, jakie produkty są dozwolone, a jakie zakazane na tej diecie. Kluczowe jest zwiększenie podaży tłuszczów oraz zmniejszenie ilości węglowodanów w codziennych posiłkach. Natomiast warto mieć na uwadze fakt, że dieta niskowęglowodanowa może być wyzwaniem dla osób, które do tej pory pochłaniały duże ilości węglowodanów. Możesz ułatwić sobie zadanie, dokładnie planując jadłospis na cały tydzień i przygotowując posiłki wcześniej na każdy dzień. To świetny sposób, aby ograniczyć podjadanie i ryzyko spożycia produktów niedozwolonych. Musisz wiedzieć, że jedynie restrykcyjne przestrzeganie zasad pozwoli Ci wprowadzić organizm w stan ketozy. W tym przypadku nie ma miejsca na odstępstwa. Przestrzeganie zasad jest niezbędne, aby cieszyć się efektami diety.

Dieta ketogenna

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym modelem żywienia, powinny również wiedzieć, że na keto diecie można na początku spodziewać się pewnych skutków ubocznych. Zalicza się do nich między innymi: zmęczenie, bóle głowy, nudności, biegunkę. Objawy te mogą być efektem adaptacji organizmu do nowego źródła energii i po pewnym czasie powinny ustąpić. Jeśli odczuwane objawy budzą Twoje wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem!

Dieta niskowęglowodanowa – dla kogo będzie odpowiednia?

Chcesz dowiedzieć się, dla kogo odpowiednia będzie dieta ketonowa? Otóż może ona korzystnie wpłynąć na osoby borykające się z nadwagą i otyłością. Ograniczenie spożycia węglowodanów może pomóc w utracie zbędnych kilogramów, jednak warto mieć na uwadze fakt, że kluczem do sukcesu na diecie redukcyjnej jest po prostu spożywanie mniejszej ilości kalorii, niż potrzebuje Twój organizm. Omawiany model żywienia może być korzystny także dla osób chorych na cukrzycę typu 2, insulinooporność, padaczkę i chorobę Alzhaimera. Jednak pamiętaj, żeby nie działać na własną rękę, jeśli cierpisz na te schorzenia – skonsultuj się wcześniej ze swoim lekarzem.

Dieta niskowęglowodanowa – dla kogo będzie odpowiednia?

Przeciwwskazania do stosowania diety keto

Mimo że dieta ketogeniczna może przynieść liczne korzyści, to jednak nie jest ona odpowiednia dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tego modelu żywienia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub borykasz się z różnymi schorzeniami, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem i przedyskutować z nim kwestię zmiany sposobu odżywiania. Warto zwrócić uwagę na wady diety ketogenicznej. Niestety dieta keto jest dietą eliminacyjną, która może przyczyniać się do pojawienia się wielu niedoborów w organizmie, jeśli nie będzie dobrze zbilansowana.

Przeciwwskazaniem do stosowania diety ketogenicznej mogą być wszelkie choroby metaboliczne, problemy z wątrobą, nerkami, a także ciążka i karmienie piersią. W każdym z tych przypadków niezbędna jest konsultacja z lekarzem przed wprowadzeniem konkretnych zmian do swojego jadłospisu. Wiesz już, że dieta keto jest dietą eliminacyjną, a wszelkie restrykcje w diecie zdecydowanie nie będą korzystnie wpływać na psychikę i samopoczucie osób borykających się z zaburzeniami odżywiania. W takich przypadkach warto rozważyć wizytę u dietetyka, który ułoży odpowiedni, zbilansowany plan żywienia uwzględniający indywidualne preferencje.

Przeciwwskazania do stosowania diety keto

Dieta ketogenna – przykładowy jadłospis

Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać Twój codzienny jadłospis, jeśli jesteś na diecie ketogennej? Nie da się ukryć, że codzienne planowanie i przygotowywanie posiłków zgodnych z zasadami diety keto to zadania, które mogą być sporym wyzwaniem. Jeśli na co dzień masz wiele obowiązków, możesz skorzystać z wygodnej opcji, jakim jest catering dietetyczny. Zdecyduj się na dietę keto i ciesz się pysznymi, zdrowymi i zbilansowanymi posiłkami. Jadłospis diety ketogenicznej może być prosty, smaczny i zdrowy!

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowy jadłospis na diecie ketogennej, który z pewnością będzie świetną inspiracją. Na śniadanie możesz przygotować pyszny omlet na bazie jajek, szpinaku i sera feta. Propozycja na drugie śniadanie to dojrzałe awokado posypane odrobiną soli i płatków chilli. Jeśli chodzi o obiad – warto postawić na odżywczy i pełnowartościowy posiłek. Wybierz grillowanego kurczaka podanego z mieszanką sałat, pomidorem i odrobiną oliwy z oliwek.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Jeśli w ciągu dnia masz ochotę na przekąski, możesz skusić się na garść orzechów. Propozycja na zdrową kolację na diecie keto to pieczony łosoś z duszonym szpinakiem. Oczywiście nie zapomnij o piciu odpowiedniej ilości wody. Ważne jest również dopasowanie kaloryczności diety do swojego aktualnego zapotrzebowania.

Dieta ketogeniczna może być ciekawym rozwiązaniem dla osób, które szukają alternatywnych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia. Jednak przed rozpoczęciem diety ketogennej zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza jeśli borykasz się z pewnymi problemami zdrowotnymi. Pamiętaj również, że dieta ketogeniczna nie jest odpowiednia dla każdego, warto rozważyć, czy w Twoim przypadku przyniesie ona oczekiwane korzyści i nie wpłynie negatywnie na zdrowie i samopoczucie. Kluczem do sukcesu w utrzymaniu zdrowej diety jest zawsze zrównoważone podejście i świadomy wybór spożywanych produktów oraz regularna aktywność fizyczna.

Dieta ketogenna nie jest odpowiednia dla każdego

FAQ

1. Czy na diecie ketogenicznej można schudnąć?

Dieta ketogeniczna może być skuteczną metodą odchudzania dla wielu osób. Polega ona na ograniczeniu spożycia węglowodanów do bardzo niskiego poziomu, co prowadzi do wejścia w stan ketozy, w którym organizm spala głównie tłuszcz jako główne źródło energii. To może prowadzić do utraty wagi, szczególnie w początkowej fazie. Pamiętaj jednak, że na diecie redukcyjnej najważniejsze jest utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego. Spożywanie mniejszej ilość kalorii, niż wynosi Twoje całkowite zapotrzebowanie, spowoduje utratę zbędnej tkanki tłuszczowej i redukcję masy ciała.

2. Czego unikać na diecie keto?

Na diecie ketogenicznej należy unikać wysokowęglowodanowych produktów spożywczych, takich jak: cukier, słodycze, pieczywo, makarony, owoce bogate w cukry, a także niektóre warzywa bogate w skrobię, jak ziemniaki czy kukurydza. Zamiast tego, należy skupić się na spożywaniu zdrowych tłuszczów, umiarkowanej ilości białka i niskowęglowodanowych warzyw.

3. Jak bezpiecznie wyjść z ketozy?

Z diety ketogenicznej należy wychodzić stopniowo. Powoli zwiększaj spożycie węglowodanów, dodając do diety małe ilości zdrowych źródeł tego makroskładnika takich jak: owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe. Obserwuj reakcję swojego organizmu na te zmiany i dostosowuj dietę na bieżąco, aby utrzymać odpowiedni poziom wagi i dobre samopoczucie.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy: