Informujemy, że paczki zamówione na 16.08 (piątek) będą dostarczane razem z zamówieniem na dzień 15.08 (czwartek).
Zmiany w panelu klienta dot. dostawy na piątek można dokonać najpóźniej do wtorku do godziny 10:00.

Niskokaloryczne śniadanie

Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia! Powinien to być zastrzyk energii aż do kolejnego posiłku. Brakuje Ci nawyku jedzenia śniadań? Musisz wiedzieć, że Twój organizm potrzebuje odpowiedniego „paliwa" po dłuższej nocnej przerwie. Niejedzenie śniadania zaburza gospodarkę hormonalną i powoduje dodatkowe niechciane kilogramy. Sprawdź, jak przygotować pyszne, ale i dietetyczne śniadanie, które zawierać będzie odpowiednią ilość wartości odżywczych. Jakie zalety niesie ze sobą niskokaloryczne śniadanie? Jak zaplanować zdrowy i pożywny posiłek? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące śniadania znajdziesz w tym wpisie!
Niskokaloryczne śniadanie

Odpowiednio zbilansowane dietetyczne śniadanie

Wiesz już, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem tuż po przebudzeniu, ale nie musi oznaczać ogromnej porcji — wręcz przeciwnie. W zupełności wystarczy, jeśli posiłek będzie miał nie więcej niż 300 kcal. Odpowiednio opracowany posiłek dietetyczny o niskiej zawartości kalorii jeszcze lepiej przygotuje Twój organizm na cały dzień i nasyci na długi czas! Lekkie śniadanie, zawierające Twoje ulubione składniki, może być smaczne i pożywne. Przekonaj się sam.

Jak powinno wyglądać pożywne śniadanie dietetyczne? Na pewno lekkie i bogate w konkretne mikroskładniki — węglowodany, białko, witaminy czy zdrowe tłuszcze (najlepiej roślinne, podawane na zimno). Jest wiele przepisów na pyszne śniadania białkowo tłuszczowe.

Pamiętaj jednak, że drugie śniadanie jest tak samo ważne, jak pierwszy posiłek w ciągu dnia! Godziny poranne to czas, w którym zazwyczaj pracujemy na zwiększonych obrotach — stąd organizm potrzebuje jeszcze więcej energii, niż jest to w przypadku kolacji.

Co jeść na śniadanie?

Poniżej znajdziesz kilka konkretnych propozycji śniadaniowych, ale wcześniej przedstawiamy listę produktów, które szczególnie warto uwzględnić w swoim śniadaniowym menu. Możesz je wykorzystać, by stworzyć lekkie śniadanie. W dietetycznym śniadaniu najważniejsze są odpowiednie składniki! Sprawdź!

  • jajka — dostarczają witamin rozpuszczalnych (A, D, E, i K) oraz są źródłem pełnowartościowego białka, które zapewnia uczucie sytości na dłuższy czas. Jajka można przyrządzić na wiele sposobów, dlatego szybko się nie znudzą! Można spożywać je na słodko (omlet, naleśniki) bądź słono (jajecznica, jajka sadzone, jajka na miękko / twardo czy wytrawny omlet lub pasty jajeczne idealne do pełnoziarnistego pieczywa). Dietetyczne śniadanie z jajkiem to bardzo dobry pomysł! Każde z propozycji warto urozmaicić o świeże warzywa lub owoce.
  • nabiał oraz produkty mleczne – to najlepsze źródło wapnia! Unikaj jednak mleka o zawartości tłuszczu powyżej 2%. Możesz sięgać po jogurt naturalny (ale bez dodatku cukru!), kefiry, maślanki, sery.
  • produkty zbożowe – zwracaj uwagę na rodzaj pieczywa — wybieraj pełnoziarniste pieczywo żytnie, orkiszowe, graham — po prostu pełnoziarniste, bez żadnych spulchniaczy i chemicznych dodatków. Dopełnienie śniadania pieczywem razowym jest także dobrym pomysłem. Produkty zbożowe to doskonałe źródło węglowodanów. Dobrym pomysłem na niskokaloryczne śniadanie są również płatki zbożowe — najlepiej smakują z nasionami, orzechami i suszonymi lub świeżymi owocami!
  • otręby owsiane – warto wprowadzić je do śniadaniowego jadłospisu, ze względu na bogatą zawartość błonnika, który powoduje szybkie uczucie sytości.
  • chude mięso i ryby – źródło białka zwierzęcego. Uważamy, że najlepszą opcją na śniadanie są wszelkiego rodzaju pasty — z łososia, tuńczyka czy nawet indyka. Jeśli jednak nie jesz mięsa — możesz zastąpić go nasionami roślin strączkowych, które również charakteryzują się wysoką zawartością białka, ale tego roślinnego.
  • świeże owoce sezonowe i warzywa – to obowiązkowe pozycje na liście zdrowych produktów — podstawa piramidy żywieniowej! Uwzględnij je podczas każdego posiłku, nie tylko śniadania. Owoce urozmaicą smak dania, ale i dostarczą wielu witamin. Owoce i warzywa przyczynią się do dobrego samopoczucia.
  • zdrowe tłuszcze – postaw na roślinne kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w pestkach dyni, słonecznika, orzechach (masło orzechowe) czy oleju kokosowym. Nie zapominaj o dodatku oliwy z oliwek do sałatek i innych dań czy przekąsek. Te stanowią idealny dodatek do past czy owsianek.
Lekkie śniadanie

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Dietetyczne śniadanie to jedno, a drugą nie mniej ważną sprawą jest odpowiednie nawodnienie. Warto wprowadzić nawyk picia wody — jeśli nie potrafisz, polecamy ustawić sobie przypomnienia w telefonie, które będą kontrolować to za Ciebie. Mamy trik, dla osób, którym nie smakuje woda mineralna — dodatek mięty, dowolnych świeżych owoców rozwiązuje problem! Polecamy też każdy dzień rozpocząć od szklanki wody z plasterkiem cytryny — świetne przebudzenie, najlepiej smakuje na czczo.

Czarną kawę warto zamienić na kawę zbożową. Do dietetycznego śniadania idealnie pasować będą świeżo wyciskane soki i herbaty czy napary ziołowe.

Dietetyczne śniadania — zalety

Śniadanie dietetyczne zapewnia sytość po nocnej przerwie. Odpowiednio opracowane i zbilansowane reguluje poziom glukozy we krwi. Nie są to jednak jedyne zalety spożywania zdrowych śniadań! Oprócz tego śniadania:

  • to sposób na utratę zbędnych kilogramów – z dietetycznymi śniadaniami skutecznie pozbędziesz się nadwagi,
  • są źródłem witamin, wapnia, błonnika i innych składników odżywczych, których organizm potrzebuje w ciągu dnia,
  • nie obciążają żołądka,
  • ułatwiają koncentrację – pożywny posiłek pobudza do działania,
  • pomagają pozbyć się problemu związanego z uzależnieniem od słodyczy,
  • zmniejszają ryzyko stanów zapalnych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 czy nadwagi i otyłości.

Zdrowe śniadanie — niskokaloryczne przepisy

Najważniejsza zasada — zdrowe dietetyczne śniadanie z wykorzystaniem ulubionych składników. Wolisz śniadanie na słodko czy bardziej w wersji wytrawnej? Podpowiadamy, co ciekawego możesz przyrządzić tuż po przebudzeniu, żeby było prosto, szybko i pysznie! Poniżej znajdziesz nasze ulubione propozycje.

Płatki owsiane

To najłatwiejszy i szybki sposób na zdrowe dietetyczne śniadanie do pracy i nie tylko. Płatki owsiane możesz łączyć, z czym tylko chcesz. Nasze ulubione połączenie to: orzechowa owsianka z truskawkami i prażonymi migdałami.

Płatki owsiane możesz zastąpić jaglanką — w naszym menu co jakiś czas znajdzie się też pyszna jaglanka z prażonymi jabłkami z cynamonem i orzechami laskowymi.

Warto czasami urozmaicić sobie śniadanie i postawić także na inną formę płatków owsianych — pożywny koktajl z owocami. Doskonale sprawdzi się wtedy, gdy musisz pilnie wyjść wcześniej z domu — zabierzesz śniadanie ze sobą. Wystarczy, że do blendera wrzucić około 2 łyżki płatków owsianych, dodasz jogurtu naturalnego i ulubione owoce, siemię lniane — miksujesz i gotowe!

- Zdrowy Catering Dietetyczny

Catering dietetyczny — nasze autorskie pomysły na pyszne śniadanie

Jeśli nie masz czasu lub chęci na poranne przygotowywanie śniadań — z pomocą przychodzimy MY — Zdrowy Catering. Oferujemy bezpłatne porady dietetyka, który idealnie dopasuje plan dietetyczny do Twoich wymagań, preferencji smakowych i wymarzonego celu. Darmowa konsultacja ze specjalistą ds. żywienia upewni Cię w tym, że zmiana nawyków jest potrzebna i wyjdzie Ci na zdrowie. W głowach naszych dietetyków jest wiele ciekawych przepisów na smaczne i pożywne śniadania, które pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy i lekko rozpocząć nowy dzień! Z nami nie będziesz się nudzić!

Poznaj nasze propozycje na dietetyczne śniadanie:

  • pasta pomidorowa z oliwkami i bazylią podana z chlebkiem pełnoziarnistym,
  • kanapki z łososiem i kremowym serkiem philadelphia,
  • foccacia z tymiankiem, oliwkami podana z pastą jajeczną i suszone pomidory,
  • tarta dyniowo-jabłkowa na mące kukurydzianej podana z konfiturą wiśniową.

Zachęcamy do zapoznania się z menu na naszej stronie. Możesz sprawdzić wcześniej, co znajdzie się w Twojej paczce lub też oczekiwać pysznej niespodzianki w postaci gotowych posiłków na cały dzień!

Czego nie jeść na śniadanie?

Dietetyczne śniadanie musi być zdrowe. Trzeba więc pożegnać się z wszystkimi niezdrowymi i przetworzonymi produktami, które pełne są słodzików i dodatków chemicznych. Poniżej znajdziesz listę zakazanych produktów — tych, które niestety często znajdują się śniadaniowym talerzu wielu osób.

  • jogurty smakowe – jednak nie te gotowe prosto ze sklepowej półki. Jeśli lubisz jogurty na słodko, urozmaić jogurt naturalny dodatkiem świeżych sezonowych owoców, miodu i nasion. Tak przygotowany jogurt smakuje o niebo lepiej niż gotowy smakowy jogurt, a jest nieporównywalnie zdrowszy. Najlepszym sposobem, aby oduczyć się jedzenia smakowego nabiału, jest świadomość, że średnio w 300 g takiego produktu znajduje się aż 7 łyżeczek cukru!
  • płatki śniadaniowe – jeśli lubisz jeść płatki śniadaniowe lub musli na śniadanie, przygotuj samodzielnie zdrową mieszankę. Te sklepowe zawierają mnóstwo cukru (syropu glukozowo-fruktozowego) i tłuszczy nasyconych.
  • gotowe kanapki – takie bułki (zazwyczaj pszenne) zawierają dużą ilość niezdrowych sosów lub majonezu, a także tłuste wędliny. Zdecydowanie nie jest to dobry wybór na śniadanie.
  • słodycze i wyroby cukiernicze – drożdżówki, muffiny, pączki i inne słodkości zachęcają wyglądem — niestety składają się głównie z cukru, nie dostarczają organizmowi odpowiednich składników odżywczych i są bardzo kaloryczne. Jedna drożdżówka to nawet 400 kcal!
  • napoje słodzone – pij dużo wody mineralnej, ale gotowe soki i słodkie napoje ogranicz do minimum.

Czas na zdrowe nawyki! Zrób coś dobrego dla swojego zdrowia

Znasz już pomysł na perfekcyjny poranek! Smaczny posiłek czy to przygotowany przez Ciebie, czy dostarczony przez Zdrowy Catering sprawi, że dzień będzie jeszcze piękniejszy, a co więcej — bardziej produktywny!

Trzymamy kciuki za wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych do Twojego życia.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta wątrobowa

Dieta wątrobowa

Wątroba pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka, dlatego należy

dieta na cholesterol, dieta cholesterolowa

Dieta na cholesterol

Dieta na obniżenie cholesterolu to plan dietetyczny, który skutecznie utrzymuje

co jeść po treningu

Co jeść po treningu

Prawidłowo zaplanowany, opracowany i zbilansowany posiłek po treningu jest bardzo

dieta jajeczna

Dieta jajeczna

Dieta jajeczna to plan żywieniowy, który skupia się na spożywaniu