Informujemy, że paczki zamówione na 16.08 (piątek) będą dostarczane razem z zamówieniem na dzień 15.08 (czwartek).
Zmiany w panelu klienta dot. dostawy na piątek można dokonać najpóźniej do wtorku do godziny 10:00.

Dieta przy refluksie

Dzisiejsze czasy, obecny tryb życia „w biegu" oraz spożywanie w większości przetworzonych produktów sprawia, że refluks żołądkowo-przełykowy stał się już chorobą powszechną. Nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego składania wielu ludzi do zmian. Najlepszym sposobem na refluks jest odpowiednio zbilansowana dieta. Zapoznaj się z zasadami diety przy refluksie, tak by złagodzić objawy.
dieta przy refluksie, dieta refluksowa

Co to jest refluks żołądkowo-przełykowy? Przyczyny refluksu

Choroba refluksowa przełyku to zrzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Dzieje się tak głównie dlatego, że brakuje napięcia w dolnym zwieraczu przełyku. Refluks rozumie się przez nieprzyjemne dolegliwości takie jak: pieczenie za mostkiem, zgaga, kwaśne odbijanie. Dyskomfort można zwalczyć, zmieniając nawyki żywieniowe i ogólny tryb życia. Nieleczona choroba refluksowa może doprowadzić do poważnych powikłań — m.in. krwawienia z przewodu pokarmowego lub też zwężenie przełyku. U wielu takich osób można zaobserwować również przełyk Barretta — stan przednowotworowy, który wymaga stałej kontroli lekarskiej.
Co wywołuje refluks?

Oto najczęstsze przyczyny refluksu:
– nadmierna masa ciała,
– palenie tytoniu,
– picie alkoholu i dużej ilości kawy,
– niektóre choroby przewlekłe: cukrzyca, astma,
– stosowanie leków: leki z ibuprofenem, antykoncepcja hormonalna,
– operacje żołądka,
– ciąża.

Objawy refluksu

Przy chorobie refluksowej przełyku towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości wspomniane już wcześniej. Poznajmy je teraz nieco bardziej szczegółowo.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego:
– zgaga i uczucie pieczenia w przełyku,
– kwaśne odbijanie,
– ból brzucha, gardła, chrypka, duszący suchy kaszel,
– nadmierne ślinienie,
– nudności i wymioty,
– ból w klatce piersiowej,
– choroby jamy ustnej — przykry zapach z ust, zapalenie dziąseł, próchnica.

Leczenie farmakologiczne stosuje się, gdy dieta refluksowa nie pomaga, a objawy nie ustają przez dłuższy czas. Jak widać, do objawów refluksu można zaliczyć również głównie te związane z dolegliwościami w jamie brzusznej i przełykiem u chorego człowieka, ale także i wyróżniamy pozaprzełykowe objawy refluksu.

Co jeść przy chorobie refluksowej — dieta refluksowa

Dieta jest kluczową sprawą. Nieprawidłowa dieta może wywołać nasilone oznaki refluksu. Dieta przy refluksie powinna być opracowana na bazie naturalnych produktów od sprawdzonych dostawców. Takie składniki powinny być podstawą do stworzenia lekkostrawnych posiłków. Jakie produkty jeść, by ograniczyć ryzyko występowania choroby?

Warzywa i owoce

Dieta przy problemach, z jakimi może borykać się nasz przewód pokarmowy, jest kluczową sprawą. Nieprawidłowa dieta może wywołać nasilone objawy refluksu. Taka dieta powinna być opracowana na bazie naturalnych produktów od sprawdzonych dostawców. Takie składniki powinny być podstawą do stworzenia lekkostrawnych posiłków.

Lekkostrawne dania

Dieta w leczeniu choroby refluksowej przełyku jest bardzo ważna — stawiaj na lekkie posiłki, które nie będą uciążliwe dla Twojego organizmu. Są to na przykład dania na parze, duszone lub też pieczone. Wybieraj dania bez dodatku tłuszczu zwierzęcego — do przygotowania potraw możesz wykorzystywać olej roślinny (oliwa z oliwek, olej rzepakowy tłoczony na zimno, olej kokosowy nierafinowany). Pamiętaj, by masło, oleje roślinne, wykorzystywane były w mniejszych ilościach. 
Zdrowa dieta powinna być także bogata w produkty mleczne, chude mięso oraz jaja i ryby.

Dieta przy refluksie — czego unikać?

Dieta przy refluksie żołądkowym ma kilka produktów, które są kategorycznie zakazane — spożywanie ich zwiększa ryzyko wystąpienia refluksu bądź nasila objawy refluksu. Koniecznie unikaj obfitych posiłków przy refluksie żołądkowo przełykowym. Zalecane jest również dawkowanie sobie aktywności fizycznej.
Czego unikać w codziennych posiłkach przy chorobie refluksowej przełyku? Produkty zakazane:
napoje gazowane,
wyroby czekoladowe,
tłuste wędliny,
ostre przyprawy,
esencjonalne wywary warzywne,
owoce cytrusowe, przetwory pomidorowe,
warzywa cebulowe, fasola, szparagi,
pieczywo razowe.

Przyjmowanie niektórych leków, a także palenie tytoniu, picie mocnej kawy może nasilać objawy przypadłości refluksowej. Etanol i kofeina stymulują wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Unikaj także ostrych przypraw.

Postaw na wygodę i wybierz dietę pudełkową dla siebie

Jednym z możliwych powodów cofania się treści żołądkowej jest nadwaga. Często trzeba zrzucić zbędne kilogramy. W tym wypadku dobrze zrobi więc dieta redukcyjna powodująca zmniejszenie masy ciała. Jeśli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z zaplanowaniem idealnej kaloryczności posiłków dla siebie, wybierz Zdrowy Catering, który dzięki bezpłatnej konsultacji z dietetykiem, zmotywuje Cię do pracy. Przede wszystkim też będziesz mieć pewność, że odżywiasz się poprawnie i zdrowo — po prostu świadomie i z głową!
Mimo że ważne są poprawnie zbilansowane posiłki i dieta standard w odpowiedniej kaloryce będzie w porządku, to na refluks szczególnie polecamy Ci dietę wegetariańską, która jest różnorodna.

Jak zmniejszyć objawy refluksu — inne sposoby

Dieta to nie wszystko… Przy refluksie zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna! Ważne też byś jadł w spokojnej atmosferze i bez pośpiechu. Warto nawet spać w pozycji półsiedzącej, ponieważ w pozycji leżącej nasilają się objawy choroby refluksowej. Wprowadź nowe nawyki żywieniowe i nie tylko, zadbaj o swoje zdrowie już dziś. Weź sprawę w swoje ręce.


Zamawiam pyszną dietę!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

witarianizm

Witarianizm

Dieta witariańska to rodzaj diety roślinnej, która przede wszystkim wyklucza

dieta bez węglowodanów

Dieta bez węglowodanów

Dieta niskowęglowodanowa należy do listy diet eliminacyjnych, które charakteryzują się