Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Ostropest plamisty: poznaj najważniejsze informacje!

Ostropest plamisty

Analizujesz, co to za roślina? Czym jest ostropest plamisty? Jakie ma najważniejsze właściwości? Czy ostropest plamisty znajduje się w dietach pudełkowych przygotowywanych przez ZdrowyCatering? O tym dowiesz się z poniższego poradnika, do którego przeczytania serdecznie Cię zapraszamy!

Co to jest ostropest plamisty?

Co ciekawe, ostropest plamisty to roślina, która występuje m.in. na łąkach. Jeśli ktoś nie zna się na tym zagadnieniu, to myli go przede wszystkim z ostem. Ostropest plamisty jest także uprawiany. A to dlatego, że ma wiele cennych właściwości, o których zaraz dowiesz się dużo więcej!

Ta roślina cechuje się m.in. kłującymi liśćmi i fioletowymi kwiatami. Bardzo istotne są też owoce ostropestu. Ten surowiec zawiera przede wszystkim sylimarynę, która jest kompleksem kilku substancji wykazujących działanie antyoksydacyjne.

W nasionach ostropestu plamistego znajdują się także: witamina E (silny przeciwutleniacz mający właściwości antyoksydacyjne, inaczej „witamina młodości”), olejki eteryczne i gorycze, olej bogaty w kwasy linolowe, oleinowe i palmitynowe, czy sterole roślinne.

Rodzina spaceruje po łące, na której rośnie ostropest plamisty. 

Na co pomaga ostropest plamisty?

Ostropest jest bardzo popularny. Eksperci zaznaczają, że ta roślina ma dobry wpływ przede wszystkim na regenerację wątrobę (hepatocyty są pobudzane do odbudowy, a ściany są właściwie uszczelniane) oraz układ trawienny.

Można także liczyć na właściwości przeciwzapalne, żółciopędne, czy spazmolityczne.

Specjaliści wskazują też na działanie odtruwające, które przydaje się m.in. w trakcie zatrucia muchomorem sromotnikowym.

Jak już wiesz, ostropest składa się też z olejków eterycznych, które wspomagają trawienie i wykazują działanie spazmolityczne.

Można także liczyć na działanie kardioprotekcyjne i pomoc w zachowaniu właściwego poziomu cholesterolu.

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest korzystne oddziaływanie na układ odpornościowy. A dzięki temu rzadziej chorujemy i odwiedzamy lekarzy. Ma to również znaczenie pod kątem finansowym (w końcu medykamenty są rok po roku coraz droższe).

Nie można zapomnieć o właściwościach antyoksydacyjnych, które nawet spowalniają rozwój bardzo groźnych komórek rakowych.

Kiedy jeszcze przydaje się ostropest plamisty?

  • wsparcie leczenia marskości wątroby
  • poprawa łaknienia
  • ochrona komórek błony śluzowej żołądka
  • wsparcie w trakcie terapii onkologicznych

Jaką formę preparatów – zawierających ostropest plamisty – wybrać? Zainteresowani często decydują się na tabletki albo olej. Gdzie jest większa zawartość sylimaryny? Zdecydowanie w tabletkach!

Dodatkowo sproszkowany ekstrakt jest przeważnie standaryzowany. Dzięki temu można poznać dokładną liczbę składników aktywnych zawartych w konkretnej dawce. Eksperci zaznaczają, że tabletki są bardziej polecane, jeśli komuś zależy głównie na zregenerowaniu własnej wątroby.

Z kolei bardzo dobrej jakości oleje są hojnym źródłem witaminy E, jak i nienasyconych kwasów tłuszczowych. To będzie zatem dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci przede wszystkim na zredukowaniu poziomu złego cholesterolu. Za wyborem oleju przemawia także uniwersalność. Może to być bowiem świetny dodatek do rozmaitych dań (np. sałatek).

Mężczyzna z bolącą wątrobą - obok niego (na stole) znajdują się tabletki zawierające ostropest plamisty. 

Objawy nadmiaru ostropestu plamistego

Ostropest plamisty występuje pod rozmaitymi postaciami. Jeśli chcesz stosować preparaty zawierające tę roślinę, to należy przestrzegać zaleceń lekarza i/lub farmaceuty. Po to, aby nie wystąpiły żadne skutki związane z nadmiarem ostropestu plamistego.

Eksperci zaznaczają, że tego typu objawy pojawiają się bardzo rzadko. Z czym ewentualnie należy się liczyć? Przede wszystkim są to zaburzenia jelitowo-żołądkowe. 

W gronie potencjalnych objawów są:

  • bóle brzucha wpływające ogólnie na złe samopoczucie
  • bulgotanie, „przelewanie” w brzuchu
  • biegunki

Szczególnie uważać muszą osoby, które są uczulone na ostropest plamisty. W ich przypadku mogą wystąpić nie tylko wysypki, ale także duszności.

Kobieta korzysta z toalety, ponieważ zażyła zbyt duże dawki preparatów z ostropestem plamistym. 

Ostropest plamisty: jakie są przeciwwskazania?

Czy zawsze można sięgać po preparaty zawierające ostropest plamisty? Niestety nie. Warto zauważyć, że sylimaryna ma cenne właściwości, lecz z drugiej strony może również wpływać na metabolizm przyjmowanych leków…

Eksperci zauważają, że na baczności powinny mieć się zwłaszcza osoby, które w tym momencie zażywają metronidazol. Jest to zaś substancja wykazująca działanie bakteriobójcze. Metronidazol jest stosowany m.in. w leczeniu zakażeń bakteriami beztlenowymi i pierwotniakami (nie wykazuje zaś działania w kontekście bakterii tlenowych, grzybów oraz wirusów).

Właściwości tej substancji wykorzystuje się m.in. w czasie leczenia:

  • wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
  • choroby Leśniowskiego-Crohna
  • zakażenia przyzębia
  • wyprysku łojotokowego
  • zakażenia Helicobacter pylori
  • bakteryjnego zapalenia pochwy
  • zapalenia wsierdzia
  • zgorzeli gazowej

Faktem jest to, że pacjenci często nie wiedzą, co dokładnie przyjmują (znają bardziej nazwy leków, a nie konkretne substancje). Jeśli zatem planujesz stosować ostropest plamisty, a jednocześnie zażywasz już jakieś inne leki, to należy koniecznie poinformować o tym swojego lekarza. Po to, aby fachowiec na spokojnie ocenił, czy występują jakieś przeciwwskazania.

Kiedy jeszcze warto być ostrożnym? Mając niedrożne kanaliki żółciowe. A to dlatego, że sylimaryna wykazuje się działaniem żółciopędnym. To zaś może spowodować nawet żółtaczkę! Tak samo, jak szereg innych komplikacji zdrowotnych związanych z nagromadzeniem się żółci w woreczku i jej utrudnionym odpływem.

Preparaty zawierające ostropest plamisty nie mogą być również zażywane przez:

  • kobiety w “błogosławionym stanie”
  • karmiące matki
  • pociechy poniżej 12. roku życia

Jeśli jesteś na coś uczulona/uczulony, to nie ukrywaj tego przed lekarzem!

Pacjent rozmawia z lekarzem i pyta się go, czy może stosować np. tabletki z ostropestem plamistym. 

Ostropest plamisty: jak wygląda prawidłowe dawkowanie?

Jeśli chcesz przyjmować preparaty z ostropestem plamistym, to musisz pamiętać o kilku zagadnieniach. To istotne, żeby te środki spełniały swoje zadania i nie powodowały żadnego dyskomfortu.

Rekomenduje się, aby stosować ostropest plamisty w trakcie posiłku lub zaraz po jego zakończeniu. Przy okazji warto wypić dużą ilość płynu (najlepsza będzie woda mineralna, niegazowana).

Przeważnie lekarze przepisują preparaty z tą rośliną do dłuższego stosowania (nawet na kilka miesięcy).

Ostropest plamisty występuje w rozmaitych formach. Od rodzaju preparatu zależy zaś optymalne, dzienne dawkowanie:

  • tabletki (od 35 mg do 150 mg; 2-3 razy dziennie)
  • olej (3 łyżeczki)
  • ostropest plamisty mielony: 2, 3 łyżeczki (najlepiej dodać je do posiłków)
Kobieta je posiłek, do którego zostało dodane trochę ostropestu plamistego. 

Jak jeszcze jest wykorzystywany ostropest plamisty? 

Okazuje się, że ostropest plamisty jest naprawdę bardzo uniwersalny. Właściwości tej rośliny są z powodzeniem wykorzystywane nie tylko w medycynie, czy dietetyce, ale także w kosmetyce.

Patrzysz w lustro i widzisz wiele problemów? Masz kłopot z wysuszoną, podrażnioną skórą? Dodatkowo nie brakuje Ci zmarszczek? Specjaliści podkreślają, że ciekawym antidotum na te problemy może być maseczka m.in. właśnie z ostropestu plamistego.

Jak ją przygotować? Wystarczy tylko zmielić nasiona, a potem połączyć je z olejkiem migdałowym, czy oliwą z oliwek. Dla pewności wszystko dokładnie wymieszaj, aby konsystencja była jak najbardziej jednolita. Co dzieje się dalej? Nałóż taką mieszankę na twarz. Warto mieć ją na sobie przez około 30 minut. Potem dokładnie spłucz wykonaną maseczkę.

Na co można liczyć?

  • działanie regeneracyjne
  • odżywienie skóry
  • nawilżenie
  • złagodzenie podrażnień
Kobieta ma na twarzy maseczkę wykonaną m.in. z ostropestu plamistego. 

Ostropest plamisty a diety pudełkowe

Dlaczego warto zdecydować się na diety pudełkowe od ZdrowyCatering? Nasza firma cateringowa jest bardzo popularna. Na co dzień działamy na terenie rozmaitych miast, miasteczek i mniejszych lokalizacji. Pomagamy m.in. skutecznie się odchudzać, czy przybrać na masie mięśniowej…

Oferujemy rozmaite zestawy pudełkowe. Wszystko jest bardzo profesjonalnie dobierane do potrzeb zainteresowanego klienta i jego celów. Oferujemy nie tylko Kalkulator kalorii. Przede wszystkim każdy może liczyć na darmową konsultację dietetyczną!

Jeśli uznamy, że w Twojej sytuacji warto dodawać ostropest plamisty do przygotowywanych posiłków, to tak właśnie będzie. Oczywiście, czuwamy nad tym, aby dzienne dawki były optymalne.

Warto zauważyć, że ostropest plamisty ma interesujący, lekko orzechowy smak. Przy pomocy tego składnika można zatem fajnie wzbogacić rozmaite dania.

Mamy świadomość tego, że ostropest plamisty mielony charakteryzuje się większą biodostępnością składników aktywnych w porównaniu do owoców spożywanych w całości.

Facet jedzący catering dietetyczny, który zawiera ostropest plamisty. 

Ostropest plamisty: poznaj najważniejsze informacje! Podsumowanie

Ostropest plamisty to roślina. Występuje m.in. na łąkach i jest także uprawiana.

Ten surowiec zawiera głównie sylimarynę. W nasionach ostropestu plamistego nie brakuje także m.in. witaminy E, olejków eterycznych, czy steroli roślinnych.

Na co pomaga ostropest plamisty? Przede wszystkim pod kątem regeneracji wątroby, zachowania właściwego poziomu cholesterolu oraz lepszego działania układu immunologicznego i trawiennego. Mamy tutaj też właściwości odtruwające, przeciwzapalne i żółciopędne.

Jakie są objawy nadmiaru tej rośliny? Głównie chodzi o zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Jeśli ktoś jest uczulony, to musi liczyć się też z dusznościami.

Jakie są przeciwwskazania? Preparatów zawierających ostropest nie mogą przyjmować m.in. kobiety w ciąży, karmiące matki, czy dzieci (do 12. roku życia). Należy też uważać na łączenie sylimaryny z metronidazolem.

Ostropest plamisty powinien być stosowany w trakcie posiłku lub po jego zakończeniu (nie zapominaj o dużej ilości wody).

Jakie jest prawidłowe dawkowanie? To zależy od rodzaju preparatu. W przypadku tabletek można spożyć od 35 mg do 150 mg (2-3 razy dziennie).

Czy ostropest plamisty (np. w formie zmielonej) znajduje się w dietach pudełkowych od ZdrowyCatering? Dokładnie analizujemy każdy przypadek z osobna. Jeśli uznamy, że nie ma przeciwwskazań, a Tobie przyda się ostropest, to ten składnik będzie dodawany do przyrządzanych zestawów.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta 2500 kcal

Dieta 2500 kcal

Wiele mówi się o niskoenergetycznych dietach odchudzających, a odpowiednio zbilansowane

dieta wątrobowa

Dieta wątrobowa

Wątroba pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka, dlatego należy