Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Jagody acai: czego jeszcze o nich nie wiesz?

Jagody acai

Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym produktem! Co to są jagody acai? Dlaczego warto je spożywać? Kto nie powinien tego robić ze względu na przeciwwskazania? M.in. o tym dowiesz się z przygotowanej przez nas lektury!

Co to są jagody acai?

Jagody acai (z łac. euterpe oleracea) pochodzą z lasów amazońskich (występują na drzewach palmy brazylijskiej). Są uprawiane w specyficznych warunkach, w których nie brakuje m.in. deszczu.

To ciemnofioletowe owoce, które przypominają bardzo znane w Polsce borówki amerykańskie. Jeśli chodzi o ich średnicę, to wynosi ona około 2,5 cm.

Na terenie Amazonii jagody acai są bardzo częstym elementem posiłków. Trzeba jednak zwrócić uwagę na relatywnie krótki okres przydatności do spożycia (najlepiej zrobić to zaraz po zbiorach). To powoduje, że poza tymi obszarami nie spotyka się tych owoców w ich pierwotnej formie.

Na szczęście klienci np. z Polski mogą skorzystać z właściwości takich jagód. Do dyspozycji są bowiem soki, ekstrakty, czy proszki bazujące na tych owocach.

A naprawdę warto się nad tym zastanowić, ponieważ chodzi nie tylko o sam smak, lecz przede wszystkim o właściwości zdrowotne. Nieprzypadkowo jagody acai są zaliczane do kategorii produktów „superfoods”. Co ciekawe, niektórzy określają te owoce jako „sekret długowieczności”.

Co znajduje się w składzie jagód acai? To m.in. białko. Ważne jest to, iż posiada ono wysoką wartość biologiczną. Nie brakuje tutaj również wszystkich aminokwasów egzogennych – w bardzo korzystnych proporcjach.

W jagodach acai są nienasycone kwasy tłuszczowe. Chodzi m.in. o kwas linolowy, który ma relatywnie wysoką zawartość kwasu oleinowego (około 60%).

Co jeszcze jest warte uwagi? To m.in.:

 • błonnik pokarmowy
 • wapń
 • żelazo
 • witamina A
 • witamina C
Faceta czyta artykuł w gazecie o cennych właściwościach jagód acai. 

Jagody acai: kiedy warto je stosować?

Jagody acai wyróżniają się wieloma właściwościami leczniczymi. Na terenie Brazylii używa się ich m.in. do leczenia kłopotów z układem pokarmowym (np. zawarte w soku związki fenolowe dobrze oddziałują na procesy trawienia) i chorób skórnych. W tym państwie jagody są też wykorzystywane do produkcji soków i rozmaitych produktów mlecznych (np. jogurtów).

Okazuje się, że te owoce są bardzo bogatym źródłem substancji przeciwutleniających. Warto tutaj wyróżnić m.in. związki fenolowe (polifenole), bioflawonoidy, antocyjany i fisterole.

Co ciekawe, całkowita zawartość substancji przeciwutleniających jest nawet ponad 30 razy większa w porównaniu do czerwonego wina oraz winogron.

To ważne, ponieważ opisywane owoce przyczyniają się do usuwania wolnych rodników. Niestety, te w nadmiarze powodują duże spustoszenie i mogą przyczyniać się do powstawania rozmaitych, groźnych chorób (wliczając w to nawet nowotwory).

Jagody acai są polecane pod kątem profilaktyki chorób układu krwionośnego. Dzięki nim można skutecznie regulować poziom ciśnienia tętniczego. Tak samo, jak groźnego cholesterolu. Eksperci dodają, że te owoce wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Można je także wykorzystywać profilaktycznie przeciwko miażdżycy.

Na uwagę zasługuje poprawa działania układu immunologicznego. A dzięki temu rzadziej chorujemy! Ma to znaczenie nie tylko pod tym kątem, ale też finansowym. Im mniej chorób, tym mniej wizyt lekarskich, mniejsze wydatki na medykamenty itd. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w skład owoców wchodzą np. flawony, flawonoidy i izoflawonoidy. Odpowiadają one zaś za hamowanie, a nawet niszczenie bakterii i wirusów.

Według ekspertów, regularne spożywanie jagód acai może spowalniać proces starzenia się organizmu.

A może masz kłopoty ze wzrokiem? Chcesz zadbać o ten narząd? W takim razie warto wiedzieć, że w jagodach acai znajduje się m.in. luteina. Działa ona ochronnie na wzrok, a nawet przyczynia się do hamowania degeneracji rogówki.

Na co jeszcze można liczyć? Jagody acai są polecane pod kątem odchudzania. A to dlatego, że nie brakuje tutaj błonnika pokarmowego. Ten składnik zapewnia uczucie sytości. Na skutek tego osoba odchudzająca się nie czuje głodu np. pomiędzy drugim śniadaniem i obiadem. Dzięki tym owocom poprawia się także przemiana materii.

Te owoce nieprzypadkowo są zaliczane do „superfoods”. Warto zauważyć, że jagody acai poprawiają wydolność organizmu. Są zatem rekomendowane osobom trenującym (rekreacyjnie lub wyczynowo).

A może szukasz czegoś, co pomoże Ci lepiej się skoncentrować? Pomyśl zatem o produktach bazujących na jagodach acai. Dzięki nim poprawi się też Twoja pamięć.

Warto odnieść się do badań pokazujących, że te owoce mają neuroprotekcyjne właściwości. A dzięki temu można liczyć na spowolnienie pogorszenia funkcji poznawczych (chodzi np. o pamięć, złożone procesy myślowe). Niestety, wraz z wiekiem trzeba liczyć się z takimi problemami. Warto zatem działać prewencyjnie!

Biegnąca kobieta, która regularnie stosuje jagody acai, cieszy się bardzo dobrym zdrowiem. 

Jagody acai: suplementy diety są coraz popularniejsze

Zainteresowana/zainteresowany? Jagody acai (pod rozmaitymi postaciami) są dostępne w różnych miejscach.

Kiedy zdecydować się na suplementację? Uważamy, że nie zaszkodzi wybrać się do lekarza. Jeśli obecnie chorujesz, to jest to obowiązkowe! Lekarz nie tylko doradzi Ci, czy warto brać takie suplementy. Być może jeszcze podpowie, które produkty są najlepsze.

Na rynku naprawdę nie brakuje konkurencji. Z jednej strony wyboru jest pod dostatkiem. Z drugiej strony nie wszystkie suplementy diety są godne polecenia. Jagody acai powinny być wybierane od sprawdzonych firm, które mają duże doświadczenie i bardzo dobre opinie.

Na co dokładnie można się zdecydować? Jagody acai występują pod różnymi postaciami. Są to m.in.: tabletki, kapsułki i soki (można je pić samodzielnie lub mieszać z wodą, jeśli uznasz, że są one zbyt mocne).

Ciekawym rozwiązaniem jest także proszek. Można dodawać go do owsianki, rozmaitych deserów itd.

Kobieta przegląda w aptece dostępne suplementy z jagodami acai. 

Jagody acai: jakie są skutki ich nadmiaru w organizmie?

Jeśli zdecydujesz się na suplementy diety, bazujące na tych owocach z Brazylii, to musisz pamiętać o jednym.

Przestrzegaj dziennych dawek! Jak już wiesz, możesz zdecydować się na rozmaite suplementy. Zapoznaj się z zaleceniami producenta i się do nich stosuj. W ten sposób unikniesz skutków ubocznych.

Ogólnie pojawiają się one rzadko. Jeśli już, to przede wszystkim chodzi o:

 • biegunki
 • bulgotanie w żołądku
 • wymioty
 • nudności
 • uczucie „przelewania”
 • bóle brzucha
 • bóle głowy

Warto podkreślić, że jagody acai mogą wywoływać reakcje alergiczne. Skutkuje to np. wysypkami skórnymi, a nawet trudnościami w oddychaniu.

Kobieta musi skorzystać z toalety, ponieważ spożyła za dużo jagód acai.

Jagody acai: czy są przeciwwskazania do stosowania?

Nie ma ich na szczęście zbyt dużo. Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy przypadek jest indywidualny. Dlatego istotne jest, aby przed rozpoczęciem ewentualnej suplementacji (produktami bazującymi na jagodach acai) zgłosić się do lekarza. Czasami konieczne będzie wykonanie kilku badań.

Jeśli w tym momencie jesteś zdrowa/zdrowy, to najprawdopodobniej lekarz pozwoli Ci przyjmować np. tabletki z jagodami acai. Jeżeli na coś chorujesz, to istotny jest rodzaj schorzenia, a także leki, które na co dzień przyjmujesz. Dobry lekarz powinien zwrócić uwagę na to, aby medykamenty nie wchodziły – w nieodpowiedni sposób – w reakcje z takimi suplementami. 

Kto na pewno musi uważać? Osoby uczulone. W ich przypadku może skończyć się nawet kłopotami z oddychaniem itd. Nie można zatem tego bagatelizować.

Na pewno ostrożne powinny być kobiety w ciąży. Tak samo, jak karmiące mamy. Dlaczego? Nie ma żadnych wyników badań, które pokazywałyby „czarno na białym”, że nie można spożywać jagód acai w „błogosławionym stanie”. Z drugiej strony lekarze są tutaj bardzo ostrożni i rekomendują paniom wstrzymanie się od zakupu takich suplementów diety.

Starsza osoba pyta się sprzedawczyni w aptece, czy może stosować suplementy z jagodami acai.

Jagody acai w dietach pudełkowych

Czym powinny wyróżniać się profesjonalne diety pudełkowe? Na pewno walorami smakowymi. Nie można zapominać też o kwestiach zdrowotnych.

Takie właśnie zestawy są oferowane w firmie cateringowej ZdrowyCatering! Mamy klientów w praktycznie… całej Polsce. Doceniają oni, że przygotowujemy dania smaczne i bardzo zdrowe.

Z jakich produktów korzystamy? Tylko najwyższej możliwej jakości. Stosujemy m.in. rozwiązania zaliczane do grupy „superfoods”. Nie może zatem dziwić, że jagody acai są nam bardzo dobrze znane.

O czym jeszcze nie wspomnieliśmy? O indywidualnym podejściu. Jeśli dany klient może spożywać jagody acai, to je dodajemy. A co wtedy, jeżeli zgłosi się do nas np. kobieta w ciąży lub karmiąca mama? W takiej sytuacji jagody acai nie są wskazane. Dlatego oferujemy inne zestawy pudełkowe. Tak, by było zdrowo, smacznie i równocześnie bezpiecznie.

Pan zamawia dietę pudełkową i pyta się, czy posiłki zawierają jagody acai. 

Jagody acai: czego jeszcze o nich nie wiesz? Podsumowanie

Jagody acai pochodzą z lasów amazońskich. Te ciemnofioletowe owoce (o średnicy około 2,5 cm) wyglądem przypominają borówki amerykańskie.

Co znajduje się w jagodach acai? To np.: białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, żelazo, wapń, witamina A i C.

Jak te owoce działają na organizm? Są przydatne m.in. pod względem układu pokarmowego, chorób skórnych i eliminowania nadmiaru wolnych rodników.

Dzięki jagodom acai można np. właściwie regulować poziom ciśnienia tętniczego, cholesterolu oraz skutecznie się odchudzać.

Jakie suplementy diety można wybrać? Są one dostępne w takich formach, jak np.: tabletki, kapsułki, sok i proszek.

Wybieraj produkty od zaufanych firm. A potem stosuj się do zaleceń, aby nie przekraczać rekomendowanych dawek. Na skutek tego unikniesz skutków ubocznych.

A mogą być nimi np.: biegunki, bulgotanie w żołądku, wymioty i nudności.

Jakie osoby powinny uważać na jagody acai? Przede wszystkim uczulone. Np. na składniki zawarte w takich suplementach diety. Tych produktów nie powinny też kupować kobiety w ciąży i karmiące matki.

Możesz być pewna/pewny, że do naszych zestawów pudełkowych są dodawane tylko najwyższej jakości produkty. Dlatego właśnie firma cateringowa ZdrowyCatering jest coraz popularniejsza!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta gaps

Dieta GAPS

Dieta GAPS to plan żywieniowy, który został opracowany przez Natashę

dieta cheat day

Cheat day

Każdy, kto się zdrowo odżywia, lubi co jakiś czas zjeść