Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Co to są elektrolity?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiadają za wiele ważnych funkcji i dla dobrego samopoczucia niezbędne jest zachowanie odpowiedniego poziomu elektrolitów na co dzień. Czym są elektrolity i za co dokładnie odpowiadają? Jakie są skutki niedobór elektrolitów? Ile wynosi optymalny poziom elektrolitów i jak uzupełniać elektrolity?  Sprawdź odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule!
co to są elektrolity

Elektrolity — jaką funkcję pełnią w organizmie?

Elektrolity to jony soli znajdujące się w krwi, osoczu i płynach tkankowych, które przede wszystkim uczestniczą w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz wspomagają produkcję kwasu solnego. Elektrolity, które odpowiedzialne są za jedne z najważniejszych procesów to: wapń, magnez, potas oraz sód. Przeczytaj o ich właściwościach poniżej.

Dlaczego odpowiedni poziom elektrolitów w organizmie jest taki ważny?

Prawidłowe stężenie elektrolitów w organizmie jest niezwykle ważne ze względu na to, ile funkcji odgrywa. Nieprawidłowy poziom elektrolitów prowadzi do poważnych zaburzeń. Zobacz sam, za co odpowiadają najważniejsze elektrolity.

Wapń

Jest to główny składnik budujący i wzmacniający kości oraz zęby. Oprócz tego odpowiada także za przewodzenie impulsów nerwowych, odpowiednią pracę mięśni czy szybkie krzepnięcie krwi.

Magnez

Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a zwłaszcza serca (reguluje ciśnienie tętnicze krwi i termoreguluje) oraz całego układu nerwowego. Odgrywa także ważną rolę w procesach metabolicznych.

Potas

Oprócz tego, że wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, to kontroluje poziom wody w organizmie i reguluje pH.

Sód

To składnik osocza, które między innymi odpowiada za wymianę wody pomiędzy komórkami a środowiskiem zewnętrznym oraz prawidłową gospodarkę kwasowo-zasadową.

Aby organizm funkcjonował prawidłowo, niezbędna jest współpraca wszystkich elektrolitów.

odpowiedni poziom elektrolitów

Uzupełnianie elektrolitów niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Nie wiesz, czy masz elektrolity na odpowiednim poziomie? Wykonaj jonogram, czyli badanie elektrolitów. Zleca się je pacjentom, u których podejrzewa się zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Prawidłowy poziom elektrolitów w organizmie — zakres:

  • wapń – 2,25-2,75 mmol/l,
  • magnez – 0,65-1,2 mmol/l,
  • potas – 3,5-5,5 mmol/l,
  • sód – 135-145 mmol/l.

Wyniki badań trzeba konsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku odchyleń od normy.

W jaki sposób uzupełnić elektrolity?

Jak uzupełniać poziom elektrolitów w organizmie? Przede wszystkim pij odpowiednią ilość wody, najlepiej wysokozmineralizowanej. Nie wiesz, ile płynów powinieneś średnio wypijać? Skorzystaj z naszego wodnego kalkulatora! Oprócz wody poleca się picie soków pomidorowych, które bogate są w jeden z jonów soli — potas.

Warto codzienną dietę wzbogacić także o produkty, które zawierają dużo wody — zielone ogórki, arbuzy, cukinie, rzodkiewki, truskawki, brzoskwinie czy maliny. W miarę możliwości sięgaj po te świeże i sezonowe artykuły spożywcze.
W czasie upałów oraz wysiłku fizycznego możesz sięgać też po napoje izotoniczne, które mają wysoką zawartość elektrolitów.

Niedobór elektrolitów — objawy

Odwodnienie organizmu zazwyczaj występuje w czasie upałów lub ciężkich treningów, a przy okazji dostarcza się zbyt mało płynów, niż jest to potrzebne. Niedobór elektrolitów może być spowodowany także wymiotami i biegunką. Sprawdź, jakie są najczęściej obserwowane skutki niedoboru elektrolitów w organizmie.

- Zdrowy Catering Dietetyczny

Objawy niedoboru elektrolitów w organizmie:

  • problemy trawienne,
  • pogorszenie samopoczucia — bóle i zawroty głowy, nudności,
  • ogólne osłabienie,
  • zaburzenia pracy serca i skoki ciśnienia,
  • drżenie i bóle mięśni, skurcze mięśni,
  • nadmierne pragnienie i suchość w ustach,
  • przesuszona skóra.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

co jeść po treningu

Co jeść po treningu

Prawidłowo zaplanowany, opracowany i zbilansowany posiłek po treningu jest bardzo

dieta jabłkowa zasady

Dieta jabłkowa

Dieta jabłkowa to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet o prostych

dieta bez węglowodanów

Dieta bez węglowodanów

Dieta niskowęglowodanowa należy do listy diet eliminacyjnych, które charakteryzują się