Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Czy kawa jest zdrowa?

Na całym świecie pije się kawę. Niektórzy ją uwielbiają i piją nawet po kilka filiżanek kawy dziennie! Kawa — jak wpływa na zdrowie człowieka? Czy spożywanie kawy jest zdrowe? Sprawdź, jakie właściwości ma kofeina! Upewnij się, czy jej picie wyjdzie Ci na dobre, czy może w przypadku chorób związanych z nadciśnieniem lepiej sobie ją odpuścić albo przynajmniej ograniczyć. Czy wypłukuje z organizmu magnez? Odpowiadamy!
czy kawa jest zdrowa

Na całym świecie pije się kawę. Niektórzy ją uwielbiają i piją nawet po kilka filiżanek kawy dziennie! Temat kawy jest bardzo szeroko poruszany i ta ma wielu swoich zwolenników na całym świecie. Kawa — jak wpływa na zdrowie człowieka? Czy spożywanie kawy jest zdrowe? Sprawdź, jakie właściwości ma kofeina! Upewnij się, czy jej picie wyjdzie Ci na dobre, czy może w przypadku chorób związanych z nadciśnieniem lepiej sobie ją odpuścić albo przynajmniej ograniczyć. Czy wypłukuje z organizmu magnez i niektóre ze składników mineralnych? Odpowiadamy!

Kiedyś uważano, że kawa jest niesmaczna i bardzo szkodzi zdrowiu. Z czasem takie postrzeganie się zmieniło i w wielu częściach świata uchodzi obecnie za pyszny napój, który zasługuje na długą degustację. Początkowo ze względu na wysoką cenę, kawa pita była jedynie przez elitę. W Polsce zmiany nastąpiły w okolicach XVII wieku — wtedy to zaczynały pojawiać się pierwsze kawiarnie.

Ciekawostki dotyczące kawy

  1. Za najpopularniejsze gatunki kawy uchodzą: arabica, robusta, excelsa.
  2. Na przestrzeni ostatnich 10 lat aż o 80% zwiększyło się spożycie i sprzedaż kawy w Polsce.
  3. Jedna filiżanka espresso ma w sobie około 50 mg kofeiny.

Co daje regularne picie kawy? Wartości odżywcze

Wiele osób uznaje kawę za szkodliwą używkę, dlatego też zrezygnowali całkowicie z jej picia. Jaka jest prawda? Jaki jest wpływ kawy na organizm człowieka? Kofeina w niewielkich ilościach ma pozytywny wpływ, dlatego też nie jeśli lubisz smak kawy — nie rezygnuj z jej picia! Poniżej kilka najważniejszych skutków picia kawy. Oprócz tego oczywistym jest, że kawa ma również właściwości pobudzające! Poznaj prozdrowotne właściwości kawy – mając taką wiedzę, być może każda filiżanka kawy, będzie jeszcze lepiej smakować!

Działanie przeciwnowotworowe

Kawa bogata jest w silne antyoksydanty — kwas chlorogenowy i kawowy, które przede wszystkim usuwają z organizmu szkodliwe toksyny. Chronią również przed uszkodzeniami, które mogą powodować rozwój poważnych chorób — nawet nowotworów. Istnieją badania, które potwierdzają, że regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko raka wątroby. Warto wiedzieć, że im bardziej wypalone ziarna kawy, tym mniejsza zawartość związków o działaniu antyoksydacyjnym.

Zmniejsza ryzyko rozwoju depresji

Kawa zmniejsza ryzyko depresji oraz występowania myśli samobójczych.

Poprawa koncentracji i pamięci

Kawa dobrze działa na mózg — ma wpływ na poprawę pamięci krótkotrwałej i koncentracji. Jest sposobem na pobudzenie umysłu na działania w trakcie wzmożonej aktywności.

Zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 oraz Parkinsona i Alzheimera

Kawa odgrywa również znaczenie w przypadku osób, które narażone są na inne choroby. Zmniejsza ryzyko zachorowania, wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera, a także cukrzycy.

Pomocna podczas odchudzania — wspiera metabolizm

Badania wykazują, że kawa może być pomocna w procesie odchudzania, ponieważ wpływa na spalanie tłuszczów. Ułatwia więc zrzucenie zbędnych kilogramów i wesprze Cię w walce o wymarzoną sylwetkę.

kawa kofeina

Picie kawy w ciąży

Mówi się, że kobiety w ciąży nie powinny pić kawy. Czy to prawda? To napój, który nie jest kategorycznie zabroniony w tym stanie, natomiast nie jest też zalecany. Nadmierne spożycie kawy może mieć negatywny wpływ na dziecko i zwiększa ryzyko utraty ciąży. Lepiej, więc jeśli przyszłe mamy zdecydują się przez czas ciąży na kawę bezkofeinową lub też ograniczą picie czarnej kawy do minimum.

Negatywne skutki picia kawy

Długotrwałe spożywanie kawy u niektórych osób może spowodować negatywne skutki:
– refluks i wrzody – osoby, które cierpią na problemy gastryczne, powinny ograniczyć spożycie kofeiny,
– kawa szkodzi na senność – mówi się, że kawa pobudza i w niewielkich ilościach faktycznie tak jest, natomiast w rzeczywistości opóźnia działanie adenozyny, która później dużo szybciej oddziałuje na zmęczenie. Oczywiście kawa wpływa na nasz sen i to w sposób znaczący.
– picie kawy prowadzi do odwodnienia- Właśnie pijesz kawę? Czasem picie kawy jest zdrowe, ale również kawa odwadnia. Pamiętaj, by do każdej filiżanki kawy wypić, chociaż pół szklanki innych płynów — wody, świeżo wyciskanego soku czy naparu z ziół, ponieważ kawa ma działanie moczopędne i wypłukuje z organizmu wodę.

Przedawkowanie kofeiny

Jak we wszystkim, także w przypadku kawy trzeba znać umiar.

Oto niepożądane skutki związane z piciem kawy:

– uzależnienie fizyczne,
– porażenie układu nerwowego,
– drgawki,
– czerwienienie się twarzy,
– nerwowość oraz niepokój,
– kołatanie serca.

Czy kofeina wpływa na wypłukiwanie magnezu? MIT

Picie kawy wpływa na przyspieszone wydalanie magnezu, ze względu na działanie moczopędne. Jeśli zauważasz u siebie skurcze mięśni, możliwe, że wystarczy mała zmiana w codziennym trybie życia. Zadbaj o odpowiednio zbilansowaną codzienną dietę oraz o regularne picie wody, a poziom magnezu będzie na odpowiednim poziomie. 

Kawa rozpuszczalna — czy ma takie samo działanie?

Świeżo palona kawa czarna może mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka. Czy tak samo jest w przypadku kawy rozpuszczalnej? Nie. Taka kawa wyprodukowana jest z ekstraktu — zawiera więc zdecydowanie mniej kofeiny i nie pobudza aż tak bardzo. Warto więc zainwestować w dobrej jakości kawę ziarnistą.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta bananowa efekty

Dieta bananowa

Dieta bananowa to jedna z tych, które w ostatnim czasie