Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Czy kawa jest zdrowa?

czy kawa jest zdrowa

Na całym świecie pije się kawę. Niektórzy ją uwielbiają i piją nawet po kilka filiżanek kawy dziennie! Kawa — jak wpływa na zdrowie człowieka? Czy spożywanie kawy jest zdrowe? Sprawdź, jakie właściwości ma kofeina! Upewnij się, czy jej picie wyjdzie Ci na dobre, czy może w przypadku chorób związanych z nadciśnieniem lepiej sobie ją odpuścić albo przynajmniej ograniczyć. Czy wypłukuje z organizmu magnez? Odpowiadamy!

Kawa — trochę historii

Kiedyś uważano, że kawa jest niesmaczna i bardzo szkodzi zdrowiu. Z czasem takie postrzeganie się zmieniło i w wielu częściach świata uchodzi obecnie za pyszny napój, który zasługuje na długą degustację. Początkowo ze względu na wysoką cenę, kawa pita była jedynie przez elitę. W Polsce zmiany nastąpiły w okolicach XVII wieku — wtedy to zaczynały pojawiać się pierwsze kawiarnie.

Ciekawostki dotyczące kawy

  1. Za najpopularniejsze gatunki kawy uchodzą: arabica, robusta, excelsa.
  2. Na przestrzeni ostatnich 10 lat aż o 80% zwiększyło się spożycie i sprzedaż kawy w Polsce.
  3. Jedna filiżanka espresso ma w sobie około 50 mg kofeiny.

Co daje regularne picie kawy? Wartości odżywcze

Wiele osób uznaje kawę za szkodliwą używkę, dlatego też zrezygnowali całkowicie z jej picia. Jaka jest prawda? Jaki jest wpływ kawy na organizm człowieka? Kofeina w niewielkich ilościach ma pozytywny wpływ, dlatego też nie jeśli lubisz smak kawy — nie rezygnuj z jej picia! Poniżej kilka najważniejszych skutków picia kawy. Oprócz tego oczywistym jest, że kawa ma również właściwości pobudzające!

Działanie przeciwnowotworowe

Kawa bogata jest w silne antyoksydanty — kwas chlorogenowy i kawowy, które przede wszystkim usuwają z organizmu szkodliwe toksyny. Chronią również przed uszkodzeniami, które mogą powodować rozwój poważnych chorób — nawet nowotworów. Istnieją badania, które potwierdzają, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko raka wątroby. Warto wiedzieć, że im bardziej wypalone ziarna kawy, tym mniejsza zawartość związków o działaniu antyoksydacyjnym.

Zmniejsza ryzyko rozwoju depresji

Picie kawy zmniejsza ryzyko depresji oraz występowania myśli samobójczych.

Poprawa koncentracji i pamięci

Kawa dobrze działa na mózg — ma wpływ na poprawę pamięci krótkotrwałej i koncentracji. Jest sposobem na pobudzenie umysłu na działania w trakcie wzmożonej aktywności.

Zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 oraz Parkinsona i Alzheimera

Kawa odgrywa również znaczenie w przypadku osób, które narażone są na inne choroby. Zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera, a także cukrzycy.

Pomocna podczas odchudzania — wspiera metabolizm

Badania wykazują, że kawa może być pomocna w procesie odchudzania, ponieważ wpływa na spalanie tłuszczów. Ułatwia więc zrzucenie zbędnych kilogramów i wesprze Cię w walce o wymarzoną sylwetkę.

kawa kofeina

Picie kawy w ciąży

Mówi się, że kobiety w ciąży nie powinny pić kawy. Czy to prawda? To napój, który nie jest kategorycznie zabroniony w tym stanie, natomiast nie jest też zalecany. Nadmierne spożycie kawy może mieć negatywny wpływ na dziecko i zwiększa ryzyko utraty ciąży. Lepiej, więc jeśli przyszłe mamy zdecydują się przez czas ciąży na kawę bezkofeinową lub też ograniczą picie czarnej kawy do minimum.

Picie kawy w ciąży

Długotrwałe picie kawy u niektórych osób może spowodować negatywne skutki:
– refluks i wrzody – osoby, które cierpią na problemy gastryczne, powinny ograniczyć spożycie kofeiny poprzez picie kawy na co dzień,
– senność – mówi się, że kawa pobudza i w niewielkich ilościach faktycznie tak jest, natomiast w rzeczywistości opóźnia działanie adenozyny, która później dużo szybciej oddziałuje na zmęczenie.
– odwodnienie – Właśnie pijesz kawę? Pamiętaj, by do każdej filiżanki kawy wypić, chociaż pół szklanki innych płynów — wody, świeżo wyciskanego soku czy naparu z ziół, ponieważ kawa ma działanie moczopędne i wypłukuje z organizmu wodę.

Przedawkowanie kofeiny

Jak we wszystkim, także w przypadku kawy trzeba znać umiar.

Oto niepożądane skutki związane z piciem kawy:

– uzależnienie fizyczne,
– porażenie układu nerwowego,
– drgawki,
– czerwienienie się twarzy,
– nerwowość oraz niepokój,
– kołatanie serca.

Czy kofeina wpływa na wypłukiwanie magnezu? MIT

Picie kawy wpływa na przyspieszone wydalanie magnezu, ze względu na działanie moczopędne. Jeśli zauważasz u siebie skurcze mięśni, możliwe, że wystarczy mała zmiana w codziennym trybie życia. Zadbaj o odpowiednio zbilansowaną codzienną dietę oraz o regularne picie wody, a poziom magnezu będzie na odpowiednim poziomie.

Kawa rozpuszczalna — czy ma takie samo działanie?

Świeżo palona kawa czarna może mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka. Czy tak samo jest w przypadku kawy rozpuszczalnej? Nie. Taka kawa wyprodukowana jest z ekstraktu — zawiera więc zdecydowanie mniej kofeiny i nie pobudza aż tak bardzo. Warto więc zainwestować w dobrej jakości kawę ziarnistą.

Ostatnia aktualizacja