Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Dieta 1200 kcal

Chcesz możliwie jak najbardziej przyspieszyć utratę wagi? To doskonale trafiłaś, bo dieta 1200 kcal to jeden z najpopularniejszych planów żywieniowych na odchudzanie. Sprawdź, co jeść na diecie niskokalorycznej i na jakie efekty możesz liczyć. Dla kogo taka dieta będzie bezpieczna? Czy dieta 1200 kcal oznacza głodówkę? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące diety 1200 kcal.
dieta 1200 kcal

Dieta 1200 kcal — zasady

Dieta niskokaloryczna polega na wprowadzeniu deficytu kalorycznego o określonej kaloryczności. W diecie 1200 kcal nie można w ciągu dnia dostarczyć większej ilości kalorii. Należy również pamiętać o regularnych odstępach czasu pomiędzy spożywanymi posiłkami.

Stosując dietę niskokaloryczną, należy pamiętać o spożywaniu pełnowartościowych produktów dobrej jakości bez dodatku cukru. Posiłki powinny być bogate we wszystkie niezbędne składniki mineralne i odżywcze, jednak należy pamiętać, że tak niskokaloryczna dieta nie zapewni odpowiedniej energii. Zbyt długie stosowanie diety 1200 kcal nie jest zdrowe i może doprowadzić do szkodliwych zmian w organizmie.

Chcesz schudnąć i oczekujesz długotrwałych efektów? Zmniejszaj kaloryczność stopniowo — w innym wypadku Twój organizm może doznać szoku. Jeśli Twoim celem jest oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn, to warto przemyśleć dietę sokową o podobnej kaloryczności.

Dla kogo dieta 1200 kcal?

1200 kcal to za mało dla kogokolwiek, nawet dzieci. Jeśli zastanawiasz się, jaka kaloryczność będzie dla Ciebie odpowiednia, to najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który pomoże Ci ustalić idealną dietę pełną niezbędnych składników mineralnych i odżywczych. Możesz też skorzystać z kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego, który dostępny jest na naszej stronie.

Dieta 1200 kcal jednak może sprawdzić się w niektórych przypadka. Często stosowana jest przy niedoczynności tarczycy lub też przed zabiegiem zmniejszania żołądka, aby szybko zrzucić zbędne kilogramy. Decydują się na nią również osoby, które chcą uzyskać błyskawiczne efekty przed ważnym wydarzeniem w swoim życiu, na przykład przed własnym weselem.

Przeciwwskazania do stosowania diety 1200 kcal

Dieta 1200 kcal to zbyt niska kaloryczność przede wszystkim dla mężczyzn, osób aktywnych fizycznie, wegetarian, dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, dla dzieci i nastolatków oraz cukrzyków. Wymienionym grupom osób kategorycznie zabrania się stosowania tak niskokalorycznej diety.

Dieta 1200 kcal — lista produktów

Zaleca się spożywanie urozmaiconych posiłków w ciągu dnia, aby zwiększyć różnorodność diety. Podstawą diety są odpowiednio zbilansowane posiłki, które dostarczą, chociaż w minimalnym stopniu cennych składników odżywczych i mineralnych. Jakich produktów nie powinno zabraknąć w codziennej diecie? Oto przykłady:

  • świeże warzywa i owoce,
  • chude mięso drobiowe i ryby,
  • produkty pełnoziarniste: pieczywo żytnie, płatki owsiane, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty,
  • chudy nabiał i jaja: jogurt naturalny, mleko, maślanka, kefir,
  • zdrowe tłuszcze.

Ogromnie ważne jest także odpowiednie nawodnienie. Powinieneś wypijać co najmniej 2 litry płynów, w tym przede wszystkim wody mineralnej, ale również naparów ziołowych czy herbaty.

dieta redukcyjna

Efekty niskokalorycznej diety

Dieta 1200 kcal daje spektakularne efekty, które niestety w mgnieniu oka znikają. To błyskawiczna utrata masy ciała, która nie przekłada się na długotrwałe efekty. Skutki niskokalorycznej diety zależą od wieku, płci, wzrostu czy trybu życia.

Pamiętaj, że zdrowy styl życia to odpowiednio dopasowana dieta oraz wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Rozpoczęcie jakiejkolwiek nowej diety powinieneś skonsultować ze specjalistą.

Jak długo można stosować dietę niskokaloryczną?

Taka kaloryczność jest zdecydowanie poniżej PPM. To podstawowa przemiana materii, czyli ilość energii, jaką organizm potrzebuje na co dzień, aby każdy organ i tkanki funkcjonowały w sposób prawidłowy. Diety redukcyjne i niskokaloryczne 1200 kcal są nieodpowiednie. Mogą być stosowane przez zaledwie kilka dni, aby oczyścić organizm.

Drastyczne zmniejszenie spożycia kalorii — konsekwencje

Zanim zaczniesz stosować dietę 1200 kcal, przemyśl dokładnie, czy to dobra opcja dla Ciebie. Takie diety niskokaloryczne niosą ze sobą groźne skutki uboczne. Dieta 1200 kcal może powodować zbyt szybką utratę wagi, a w tym również masy mięśniowej. Skutkuje też obniżeniem sił i mniejszą ilością energii na co dzień.

Jeśli zależy Ci na niewielkim zmniejszeniu spożycia kalorii, sprawdź nasze propozycje z wariantami o wyższej kaloryczności. Dzięki temu efekty odchudzania przyjdą później, ale prawdopodobnie zostaną na dłużej.

dieta o niskiej kaloryczności

Dieta 1200 kcal — jadłospis

Sprawdź przykładowy jadłospis w diecie 1200 kcal. Proponujemy odpowiednio zbilansowane posiłki, jednak pamiętaj, że będą one bardzo niewielkie z uwagi na ograniczoną kaloryczność. Z uwagi na tak niską ilość kalorii standardowa dieta w tej kaloryce zakłada jedynie 3 posiłki:

Śniadanie: pieczone jabłko z waniliową kaszką manną z orzechami,

Obiad: pieczone ziemniaki z dynią, bakłażanem, pomidorkami z dodatkiem fety,

Kolacja: Pasta z białego sera, suszonych pomidorów i oliwek, kromka chleba graham podana z zielonym ogórkiem.

Kaloryczność diety po odchudzaniu

Chcesz osiągać wyznaczone cele sylwetkowe i na prawdę zadbać o swoje zdrowie? Wybierz Zdrowy Catering! Z dietą pudełkową ominie Cię liczenie kalorii, przygotowywanie menu i przyrządzanie potraw. Zostaw to specjalistom, którzy profesjonalnie skomponują dla Ciebie dietę o określonej liczbie kalorii.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

żelazo w diecie

Żelazo w diecie

Żelazo to mikroelement, który jest jednym z najważniejszych składników mineralnych,

dieta bananowa efekty

Dieta bananowa

Dieta bananowa to jedna z tych, które w ostatnim czasie

dieta wątrobowa

Dieta wątrobowa

Wątroba pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka, dlatego należy