Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Dieta wątrobowa

Wątroba pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka, dlatego należy o nią dbać w sposób szczególny. Jeśli mamy do czynienia z poważnymi schorzeniami tego narządu, to konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Co jeść, a czego nie przy chorej wątrobie? Jakie są dokładne zalecenia żywieniowe i jak wygląda przykładowy jadłospis na diecie wątrobowej? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
dieta wątrobowa

Zasady diety wątrobowej

Wątroba to największy narząd w organizmie człowieka. Jakie funkcje w organizmie pełni wątroba? Wytwarza żółć, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów, a także oczyszcza organizm z toksyn — oczyszcza krew. Utrzymuje też odpowiedni poziom cukru — zatrzymuje nadmiar glukozy.

Zasady diety wątrobowej mogą różnić się w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Jest systematycznie modyfikowana w taki sposób, aby pomóc choremu. Najważniejsze to dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mineralnych, a także spożywać produkty dobre jakościowo, by zadbać o odpowiednie zaspokojenie potrzeb energetycznych organizmu. Leczenie schorzeń wątroby polega na kompleksowym działaniu, w skład którego wchodzi także odpowiednio zbilansowana dieta.

Ogólne zasady diety wątrobowej:

  1. Spożywanie 5-6 posiłków każdego dnia w regularnych odstępach — lekkostrawne dania i małe porcje.
  2. Trzeba wyeliminować smażone potrawy.
  3. Konieczne jest ograniczenie słodyczy oraz żywności wysokoprzetworzonej.
  4. Zakazany jest alkohol i wszelkie inne używki, a także czarna mocna kawa.
  5. Powinno się unikać potraw pikantnych.

O chorobach wątroby

Choroby wątroby dotyczą wielu osób. Najczęstsze schorzenia wątroby to: marskość wątroby, alkoholowe stłuszczenie wątroby i niealkoholowe stłuszczenie wątroby, toksyczne uszkodzenie wątroby, zwyrodnienia komórek wątrobowych, wirusowe zapalenie wątroby oraz nowotwór wątroby.

Przewlekłe zapalenie wątroby, czyli schorzenie trwające ponad pół roku czy też wirusowe zapalenie wątroby można wyleczyć całkowicie, stosując odpowiednią dietę i pilnując zaleceń lekarza prowadzącego.

Dlaczego warto stosować dietę wątrobową?

Dieta wątrobowa stosowana jest w celu profilaktyki chorób wątroby. Wspiera funkcjonowanie wątroby i doprowadza do prawidłowego funkcjonowania organizmu w tym zakresie. Taka dieta dobrze sprawdzi się też w przypadku osób, które chcą wspomóc detoksykację organizmu.

Negatywne skutki złej diety przy chorej wątrobie:

  • nagłe osłabienie organizmu,
  • nasilenie się objawów choroby wątroby,
  • wątrobowy ból brzucha,
  • objawy skórne,
  • bóle mięśni,
  • nudności i wymioty.
dieta przy chorej wątrobie

Dieta wątrobowa — co jeść?

Ma to być dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu. W diecie wątrobowej nie może zabraknąć dobrych jakościowo produktów. Aby organizm funkcjonował w sposób prawidłowy, bardzo ważne jest odpowiednie wyliczenie zapotrzebowania energetycznego.

Produkty zalecane:

  • warzywa: buraki, zielone ogórki, sałata, brokuły, cykoria,
  • owoce: banany, cytrusy, truskawki, brzoskwinie,
  • produkty zbożowe: płatki owsiane, pieczywo pszenne i chrupkie, kasza manna, makarony razowe,
  • mleko i produkty mleczne: chude mleko, jogurt naturalny, kefir, maślanka,
  • białko z pełnowartościowych produktów zwierzęcych: cielęcina, mięso z indyka i kurczaka, mięso królicze,
  • ryby: halibut, dorsz, mintaj, pstrąg, sola,
  • napoje: woda mineralna, kawa zbożowa, lekka herbata, napary ziołowe,
  • zdrowe tłuszcze: awokado, orzechy, oliwa z oliwek.
zasady stosowania diety wątrobowej

Produkty zakazane w diecie wątrobowej

Aby odpowiednio zadbać o kondycję wątroby zaleca się eliminację niektórych produktów.

Do tej listy zalicza się przede wszystkim tłuste mięso wołowe, tłuste mleko, konserwy mięsne, tłuste wędliny, tłustą wieprzowinę, nasiona roślin strączkowych oraz tłuste sery podpuszczkowe.

Z diety wątrobowej należy wyeliminować również wszystkie ciężkostrawne i pikantne posiłki, które podrażniają żołądek. Trzeba ograniczyć spożycie alkoholu, mocnej kawy oraz skończyć z paleniem papierosów.

Kawa a dieta wątrobowa

Na diecie wątrobowej można pić kawę, ale zależy jaką. Mocna ziarnista kawa może zaszkodzić, dlatego kawa zbożowa z mlekiem okazuje się w tym przypadku najlepsza.

W każdej diecie bardzo ważną rolę odgrywa również odpowiednie nawodnienie, dlatego pamiętaj, aby większość wypijanych płynów w ciągu dnia stanowiła woda mineralna niegazowana.

Czosnek a stłuszczenie wątroby

Czosnek należy do warzyw, które są ciężkostrawne. Niestety może za bardzo pobudzić organy wewnętrzne do pracy. Mimo to czosnek jest jednak silnym przeciwutleniaczem dlatego, jeśli dobrze go trawisz, to możesz dodawać go do swoich posiłków od czasu do czasu.

Przykładowy jadłospis — dieta wątrobowa

Śniadanie: pieczona owsianka peanut butter z dodatkiem konfitury z porzeczki,

II śniadanie: koktajl brzoskwiniowo- truskawkowy,

Obiad: gulasz z udek kurczaka podany z gnocchi,

Podwieczorek: jogurtowe ciasto ze śliwką,

Kolacja: sałatka makaronowa z tuńczykiem i warzywami.

Spodobały Ci się propozycje zdrowych posiłków prosto z kuchni Zdrowego Cateringu? Koniecznie wypróbuj naszą dietę! Umożliwiamy wybór menu w cenie, dlatego możesz dopasować wybrane posiłki do swoich preferencji. 

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta gaps

Dieta GAPS

Dieta GAPS to plan żywieniowy, który został opracowany przez Natashę