Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Jakie działanie mają goździki?

Babcia przygotowuje dla siebie napar z goździków. 

Znasz goździki? Pewnie nieraz z nich korzystałaś/korzystałeś. Dzisiaj możesz poznać wszystkie najcenniejsze właściwości tych produktów. Sprawdź je w poniższym tekście! Dowiedz się więcej m.in. na temat tego, jak działają goździki, kiedy są szczególnie pomocne i czy występują jakieś przeciwwskazania (pod względem ich stosowania).

Goździki: co warto wiedzieć na ich temat?

Goździki to jedna z najstarszych i najczęściej wybieranych przypraw. Historycy zauważają, że pochodzą one z Moluki (inaczej Wyspy Korzenne; aktualnie to grupa wysp znajdująca się we wschodniej części Archipelagu Malajskiego, wchodzi w skład Indonezji). Warto wspomnieć, że w Indiach i Chinach takie przyprawy znano jeszcze przed naszą erą! W niektórych miejscach były określane jako „ptasi języczek”.

Z Chinami wiąże się pewna anegdota. Podobno każda osoba, która chciała stanąć przed obliczem panujących w tamtych czasach cesarzy chińskich, musiała najpierw rozgryźć goździka w ustach. Co ciekawe, miało to uchronić władców przed… odczuwaniem nieprzyjemnych zapachów.

Goździkowiec korzenny przeważnie występuje w morskim klimacie (w okolicach strefy międzyzwrotnikowej). Jego wysokość dochodzi nawet do… 12 metrów. Aby te rośliny charakteryzowały się odpowiednią dojrzałością, muszą rosnąć około 20 lat! Uprawa nie jest zatem prosta pod tym kątem i cechuje się czasochłonnością. 

Co jeszcze jest istotne? Pączki muszą być odpowiednio wysuszone na słońcu (naturalnie) lub w specjalnie przystosowanych do tego suszarniach. Następnie wykonuje się oddymianie i dopiero wtedy uzyskuje się goździki.

Praktycznie od samego początku cieszą się one (dzięki rozmaitym właściwościom) sporym zainteresowaniem i uznaniem.

Gdzie są najczęściej uprawiane goździki? Chodzi m.in. o:

  • Madagaskar
  • Indonezję
  • Indie
  • Zanzibar
  • Komory

Warto zauważyć, że goździki mają bardzo charakterystyczny, przyjemny zapach i aromat. A wszystko dzięki zawartym w tych roślinach olejkom. Niestety, ten cenny składnik ulatnia się w trakcie mielenia. W związku z tym dobrze byłoby zdecydować się na zakup całych goździków.

Jak można rozpoznać wysokiej jakości produkty tego typu? Powinny być one ciemnobrunatne.

Ze względu na swoje właściwości, goździki są wykorzystywane przede wszystkim w branży kulinarnej. Ale nie tylko, ponieważ to produkty bardzo uniwersalne!

Kobieta czyta książkę, w której są zawarte informacje na temat goździków. 

Goździki: kiedy naprawdę warto je stosować?

Te przyprawy mają także wiele właściwości… zdrowotnych. O czym szczególnie warto wiedzieć?

W ich składzie nie brakuje m.in. rozmaitych substancji bioaktywnych. Szczególnie ważny jest eugenol, który charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Na skutek tego goździki stanowią skuteczną „broń” pod kątem „walki” m.in. z chorobami gardła i jamy ustnej. W tym celu warto stosować np. specjalne płukanki, czy inhalacje olejkiem goździkowym. Dobrym rozwiązaniem jest też żucie suszonych goździków albo przygotowanie herbaty z dodatkiem tego produktu.

Opisywane rośliny są bogate, jeśli chodzi o antyoksydanty. Te mają za zadanie skutecznie zwalczać wolne rodniki. Dzięki temu zapobiegają starzeniu się organizmu, a także zmniejszają ryzyko pojawienia się wielu chorób (są to nawet nowotwory).

Goździki są polecane przy bólach zębów. Na pewno chociaż raz miałaś/miałeś z nimi do czynienia. Okazuje się, że nie trzeba koniecznie sięgać po środki przeciwbólowe, które mają niestety wiele skutków ubocznych. Ciekawym rozwiązaniem tego kłopotu mogą być właśnie te przyprawy. Jak je zastosować? Możesz spróbować posmarować okolice bolącego zęba olejkiem goździkowym. Polecane jest też samo żucie delikatnie rozgryzionego goździka (dzięki temu uwalnia się eugenol), które często uśmierza ból.

Oczywiście, nawet jeśli ból przejdzie, to i tak warto jak najszybciej zapisać się na wizytę do swojego stomatologa. Po to, aby dentysta dokładnie sprawdził, co się dzieje i w razie czego rozpoczął skuteczne leczenie.

Powyżej została wspomniana anegdota związana z cesarzami chińskimi. Właściwości goździków na tej płaszczyźnie są wykorzystywane nawet teraz. Specjaliści zaznaczają, że w przypadku nieświeżego oddechu warto regularnie (przez około jedną minutę) żuć goździki.

Chętnie stosowane są też napary z tych produktów do płukania jamy ustnej, które wspierają leczenie stanów grzybiczych.

Eksperci od branży medycznej są zdania, że te przyprawy zmniejszą ryzyko występowania schorzeń układu krążenia i serca. Dzięki goździkom można też poprawić zachodzenie procesów trawiennych.

Dużo ciepłych słów jest kierowanych w stronę syropów bazujących na takich produktach. Dlaczego? Taki preparat (możesz go kupić albo przygotować samodzielnie) pomaga w ochronie i regeneracji wątroby. Jest także stosowany w przypadku dolegliwości żołądkowych.

Goździki to skuteczny, naturalny środek przeciwko niechcianym pasożytom. Eksperci rekomendują zastosowanie ich w połączeniu z siemieniem lnianym, które posiada lignany i błonnik (wtedy „atak” na pasożyty jest jeszcze efektywniejszy).

Goździki to… naturalny afrodyzjak. Eksperci są zdania, że te produkty nie tylko poprawiają libido, ale także potencję u mężczyzn.

Ostatnio często narzekasz na bolące mięśnie i stawy? Chcesz spróbować naturalnych sposobów? Także tutaj polecane są goździki. Jak je stosować? Np. w formie okładów na miejsca, które najbardziej „dają Ci w kość”.

Dużo osób dodaje goździki do kąpieli. Taka mieszanka może przyczynić się do złagodzenia bólu mięśni i stawów. Jest również korzystna pod kątem zredukowania ich sztywności.

Kobieta przygotowuje obiad i dodaje do jednego z dań goździki. 

Jak przygotować napar z goździków? To bardzo proste! 

Chcesz żyć zdrowiej? Napar z goździków to prosty do przygotowania napój, który dobrze wpływa na rozmaite obszary organizmu.

Jak go przygotować? Trzeba po prostu zaparzyć goździki w gorącej wodzie. Przez około kilka minut. Tak powstaje napój, który pomaga m.in. w przypadku bólu zęba, czy gardła.

Napar z goździków możesz pić samodzielnie lub np. dodać do Twojej ulubionej herbaty. Jakie inne dodatki warto uwzględnić? To przede wszystkim imbir, cytryna i cynamon.

Babcia przygotowuje dla siebie napar z goździków. 

Goździki a skutki nadmiaru

Rzadko słyszy się o osobach, które „przedawkowały” goździki i przez to mają nieprzyjemne skutki uboczne. Warto jednak „dmuchać na zimne” i zachować ostrożność.

Jaka jest bezpieczna, dobowa dawka (maksymalna)? Przyjmuje się, że wynosi ona około 2,5 mg na 1 kg masy ciała. Z tego wynika, że osoba mająca więcej kilogramów może spożyć więcej goździków i nie powinna się przejmować efektami ubocznymi (przynajmniej teoretycznie).

Ważne jest to, aby stosować goździki w rozsądnych dawkach. Konieczne jest obserwowanie siebie i reakcji własnego organizmu. Nie każdy bowiem dobrze toleruje takie przyprawy (szczególnie w nadmiernych ilościach).

Jakie są skutki uboczne?

  • zmniejszona krzepliwość krwi i krwawienia
  • reakcje alergiczne (np. wysypka, opuchlizna)
  • bóle głowy
  • bóle brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • „przelewanie” w brzuchu
  • biegunki

To wszystko prowadzi do kiepskiego samopoczucia…

Kobieta ma krwawienie z nosa, ponieważ zjadła za dużo goździków. 

Goździki: czy są przeciwwskazania do ich regularnego stosowania?

Niestety tak. A to oznacza, że goździki nie są dla każdego…

Na pewno nie dla osób, które są uczulone na tę roślinę. Jeśli masz taki kłopot, to trzymaj się z dala od goździków. Dla pewności warto też iść do lekarza, by wykluczyć inne przeciwwskazania.

Na tę przyprawę powinny uważać osoby, które przyjmują w tym momencie rozmaite leki (np. przeciwzakrzepowe).

Ostrożni powinni być również pacjenci zmagający się z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym krwi, czy rozmaitymi chorobami układu pokarmowego.

Jak to jest z ciążą? Teoretycznie nie ma bezwzględnego zakazu. Na pewno jednak dobrze byłoby skonsultować tego typu decyzje ze swoim lekarzem. Aby nie narażać siebie oraz dziecka na szwank. Podobnie jest w przypadku karmienia piersią. W takich sytuacjach stosuj goździki tylko wtedy, jeśli lekarz prowadzący nie będzie widział żadnych powodów do niepokoju. 

Mężczyzna, w czasie wizyty u lekarza, pyta się go o przeciwwskazania pod kątem stosowania goździków.

Goździki a zestawy pudełkowe

Goździki można stosować na szereg sposobów. Niektórzy używają pojedynczych przypraw z tej kategorii lub stosują mieszanki zawierające m.in. ten składnik.

W naszej firmie cateringowej nie zapominamy o goździkach. Jeśli jest taka możliwość, to chętnie je stosujemy. Zwracamy jednak uwagę na ewentualne przeciwwskazania. Jeśli nie możesz jeść goździków, to nie przejmuj się tym. Na pewno ich nie otrzymasz w dietach pudełkowych od ZdrowyCatering.

Jeżeli nie widzimy przeciwwskazań (tak samo, jak np. lekarze), to z uśmiechem na twarzy używamy goździków m.in. do rozmaitych mięs, czy zdrowych wypieków.

Chcemy, aby każde danie było przede wszystkim zdrowe. Dodatkowo codziennie dążymy do tego, by nasze diety pudełkowe cechowały się także smakiem i odpowiednim urozmaiceniem.

Kobieta zamawia catering dietetyczny, w którym są zawarte m.in. goździki. 

Jakie działanie mają goździki? Podsumowanie 

Goździki to jedna z najstarszych (w niektórych krajach były znane już przed naszą erą) i najczęściej stosowanych przypraw. Pochodzi z Moluki.

Goździkowiec korzenny zazwyczaj występuje w morskim klimacie. Ta roślin dojrzewa nawet około 20 lat i osiąga mniej więcej 12 metrów wysokości.

Gdzie obecnie uprawia się goździki? To m.in.: Madagaskar, Indonezja i Indie.

Wysokiej jakości produkty tego typu powinny być ciemnobrunatne.

W składzie znajduje się np. eugenol, który charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi.

Kiedy pomagają goździki? Np. przy chorobach gardła, jamy ustnej, kaszlu, bólach zębów, mięśni i stawów.

Dodatkowo te przyprawy zmniejszają ryzyko występowania schorzeń układu krążenia i serca.

Przygotowanie naparu to zaledwie kilka minut. Można go spożywać w tej formie, dodawać do herbaty albo stosować jeszcze inne dodatki (np. cytrynę).

Maksymalna dobowa dawka goździków powinna wynosić około 2,5 mg na 1 kg masy ciała.

Kto nie powinien jeść tej przyprawy? M.in. osoby uczulone, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, zmagające się z cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym krwi.

Czy w dietach pudełkowych ZdrowyCatering znajdują się goździki? Tak (jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tej przyprawy).

 

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta jajeczna

Dieta jajeczna

Dieta jajeczna to plan żywieniowy, który skupia się na spożywaniu

otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna to nic innego jak nadmierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej

żelazo w diecie

Żelazo w diecie

Żelazo to mikroelement, który jest jednym z najważniejszych składników mineralnych,

fit słodycze

Fit słodycze

Lubisz słodkie? Uważasz, że przecież każdemu należy się chwila przyjemności?