Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Lekkostrawne jedzenie

Dieta lekkostrawna to dieta tradycyjna, przyrządzana w wyjątkowy sposób i wykluczająca niezdrowe produkty. Bywa nazywana dietą leczniczą, ponieważ często polecana jest po zabiegach medycznych, osobom, które są w trakcie leczenia onkologicznego, a także cierpiącym na problemy trawienne. Prawdą jest, że przejść na tę dietę może każdy — dieta lekkostrawna dba o to, aby organizm funkcjonował w prawidłowy sposób. Co można jeść, będąc na diecie lekkostrawnej, a czego unikać? Sprawdź zasady diety lekkostrawnej i poznaj zalecane produkty.
dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna — podstawowe zasady

Lekkostrawna dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania. Ma oszczędzać przewód pokarmowy, a także łagodzić przykre dolegliwości związane z problemami trawiennymi. Wpływa więc na ogólną poprawę stanu zdrowia.
Najbardziej istotna sprawa to wykluczenie produktów i składników ciężkostrawnych, których listę przedstawiamy poniżej. Powinno się bezwzględnie ograniczyć spożywanie produktów tłustych, wędzonych, mocno doprawionych (słonych i ostrych), a także marynowanych. Należy także unikać produktów, które są bogate w błonnik pokarmowy.
Ważną zasadą przy diecie lekkostrawnej jest spożywanie regularnych posiłków. Na każdy posiłek powinno się poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby każdy kęs dokładnie przeżuć. Dodatkowo liczy się prawidłowe nawodnienie organizmu — minimum to 1,5 litra wody dziennie.

Dania lekkostrawne — metody przygotowywania lekkich potraw

W diecie lekkostrawnej liczą się nie tylko same składniki, z których przygotowywane są posiłki, ale także sposoby ich przygotowywania. Dania na diecie lekkostrawnej powinny być gotowane, duszone lub pieczone — i to najlepiej bez dodatku tłuszczu. Tak przygotowane posiłki są łatwiejsze do przyswojenia dla organizmu i oczywiście o wiele zdrowsze.
Zakazane natomiast jest smażenie i grillowanie. Sprawdź, kto powinien stosować dietę lekkostrawną.

Kto powinien stosować dietę lekkostrawną?

Dieta lekkostrawna jest idealna dla osób, które przeszły zabiegi medyczne. Taka dieta dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych oraz witamin, a także nasyci na dłuższy czas. Nie zapycha, nie powoduje wzdęć i problemów trawiennych (niweluje dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego) i smakuje każdemu — to standardowa dieta wykluczająca jedynie pewne składniki, które są ciężkie do strawienia bądź niezdrowe dla organizmu, a także te, na które dana osoba jest uczulona.
Dieta lekkostrawna sprawdzi się także dla osób w podeszłym wieku, które mają problem z trawieniem niektórych potraw — zwłaszcza smażonych na głębokim tłuszczu. Jest też najlepszym wyborem dla osób, które przeszły nowotwory przewodu pokarmowego.
Stosowanie diety lekkostrawnej może okazać się zbawieniem również dla tych osób, które są chore, walczą z gorączką, przeziębieniem czy grypą.

Co jeść na diecie lekkostrawnej? Lista produktów

Jakie składniki wybierać do przygotowywania potraw na diecie łatwostrawnej? Sprawdź listę zdrowych i polecanych produktów i wprowadź je w codzienne odżywianie.

Produkty lekkostrawne:
– owoce – dojrzałe owoce, najlepiej bez skórki, która mogłaby dodatkowo podrażniać żołądek,
– delikatne warzywa, w tym warzywa strączkowe i nasiona roślin strączkowych: buraki, szpinak, rośliny strączkowe, młoda fasolka szparagowa. Przy takiej diecie zwłaszcza poleca się gotowane lub miksowane warzywa. Warzywa, które nadają się do spożywania na surowo: zielona sałata, pomidor bez skórki, marchew.
– mleko i produkty mleczne: jogurt naturalny, słodka śmietanka, sery pleśniowe, mleko słodkie, masło,
– jaja – najlepiej w formie jajecznicy lub jaj na miękko czy pożywnego omleta,
– produkty zbożowe z pełnego ziarna: drobne kasze, drobne makarony, pieczywo pełnoziarniste, pieczywo graham – grube kasze są bardzo sycące,
– oleje roślinne podawane na zimno: olej rzepakowy, oliwa z oliwek, nierafinowany olej kokosowy,
– chude wędliny, chude mięso: chuda wołowina, cielęcina, indyk, kurczak i ryby: dorsz, pstrąg.
Zamiast produktów zbożowych czy surowych warzyw warto sięgać po młode warzywa, dojrzałe owoce czy pieczywo graham.

zasady diety lekkostrawnej

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Pamiętaj, że podczas nabywania zdrowych nawyków żywieniowych zawsze ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu — minimum 1,5 l do 2 l płynów dziennie. Najlepiej, jeśli będziesz systematycznie uzupełniał płyny w ciągu całego dnia. Najlepsze dla organizmu są: woda niegazowana lub rozcieńczone soki ze świeżych owoców. Szczególnie ważne jest, by nawadniać organizm zwłaszcza w czasie upałów. Możesz też spożywać owoce i warzywa, które mają w sobie dużo soku: arbuzy, truskawki, melony, pomidory, ananasy. Zamiast czarnej kawy przestaw się na inny zdrowszy napój — kawa zbożowa.
Dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest tak ważne? Dzięki wodzie łatwiej schudniesz i poprawisz funkcjonowanie układu trawiennego, a także mózgu. Dodatkowo woda oczyszcza organizm z toksyn.

Czego unikać na diecie lekkostrawnej?

Dieta lekkostrawna wyklucza z codziennej diety produkty wysoce przetworzone. Na liście produktów zabronionych są tłuste wędliny i mięsa, słodkie napoje gazowane, ostre przyprawy, tłuste gatunki ryb, słodkie napoje gazowane.

Czarna kawa to także napój, który nie powinien znaleźć się w menu zdrowej diety lekkostrawnej. Możesz zastąpić ją jej lepszym odpowiednikiem — na przykład kawą zbożową lub naparami z ziół, które równie dobrze potrafią postawić na nogi.

Błonnik pokarmowy

Zakazane są duże ilości błonnika pokarmowego. Jeśli więc chcesz być na diecie łatwostrawnej, musisz wykluczyć ze swojej codzienności produkty o dużej zawartości błonnika pokarmowego. Zaleca się nieprzekraczanie 25 g błonnika na dzień. Organizm najlepiej przyswaja go w postaci warzyw i owoców.

Dieta lekkostrawna — przykładowy jadłospis

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudno jest opracować menu na jeden dzień, a co dopiero na cały tydzień. Nasz Zdrowy Catering współpracuje z dietetykami, którzy planują menu od podstaw, a później konsultują je z kuchnią. Nasi kucharze doskonale wiedzą, jak przyrządzić pyszne posiłki na podstawie propozycji specjalistów ds. żywienia. Zadbają o wyrafinowany i niezapomniany smak. Nie masz czasu na przygotowywanie posiłków na cały dzień? Chcesz mieć chwilę dla siebie, bliskich i nie martwić się gotowaniem czy robieniem zakupów? Wybierz dietę pudełkową skrojoną do Twoich preferencji! Sprawdź, jakie rodzaje diet oferujemy, skonsultuj z nami wszelkie wątpliwości i zamów idealną opcję dopasowaną do Ciebie. Gotowe posiłki nasz kurier dostarczy pod wskazany przez Ciebie adres!

Jakich posiłków możesz się spodziewać?
Śniadanie: ryżanka z bakaliami i owocami,
II śniadanie: pasta z marchewki z pieczywem żytnim pełnoziarnistym i warzywami,
Obiad: wege kofty w sosie cytrynowo-tymiankowym z kaszą kuskus i fasolką szparagową,
Podwieczorek: smoothie wiśniowo-truskawkowe z płatkami owsianymi,
Kolacja: indyk pod pierzynką porową podany z kaszą jaglaną i brokułem.

Lekkostrawne śniadanie — propozycje

Jak wiadomo, śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, więc warto zadbać o jego odpowiednią ilość, jakość i składniki najlepszej jakości. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na pełnowartościowe śniadanie w dwóch wersjach — na słodko i wytrawna.

Pierwsza wersja na słodko

  1. płatki jaglane z owocami (na przykład borówki, banany, maliny, śliwki) polane jogurtem naturalnym lub sokiem porzeczkowym,
  2. jabłkowa owsianka z cynamonem.

Druga wersja – wytrawna

  1. jajecznica przygotowana na parze z pomidorem bez skórki i młodym szpinakiem,
  2. 2 kromki pieczywa graham, chudy twarożek i plasterki dobrej jakości wędliny podane z surówką z sezonowych warzyw.

Dieta lekkostrawna — podsumowanie

Wiesz już, że dieta lekkostrawna nie musi być nudna! Może być kolorowa, pełna pysznych i świeżych składników. Możesz jeść to, co lubisz, ale w zmienionej formie i z innymi — zdrowszymi dodatkami. Przekonaj się, jak zbawienny wpływ na Twój organizm mogą mieć dania o niskiej zawartości tłuszczu — to świetny sposób na pozostanie w zdrowiu przez długi czas i uniknięcie wielu groźnych chorób. Zacznij naukę zdrowych nawyków żywieniowych już dziś. Twój organizm Ci za to podziękuje.

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

dieta 1200 kcal

Dieta 1200 kcal

Chcesz możliwie jak najbardziej przyspieszyć utratę wagi? To doskonale trafiłaś,