Rozpocznij Nowy Rok z naszym cateringiem dietetycznym! Zamów o 10% taniej z kodem 2023

Jak uniknąć efektu jojo?

Zrzuciłeś zbędne kilogramy? Wreszcie udało Ci się osiągnąć wymarzony cel sylwetkowy? Po odchudzaniu czas na utrzymanie określonej wagi! Niestety, ale efekt jojo i wahania wagi to problem wielu osób. Wspomniane zjawisko nie jest zdrowe dla organizmu człowieka! Jak uniknąć efektu jojo? Co zrobić, aby utrzymać wymarzoną wagę? Sprawdź!
jak uniknąć efektu jojo

Czym jest efekt jojo?

To wahanie masy ciała — chudnięcie i przybieranie na wadze, najczęściej po utracie zbędnych kilogramów. Dieta odchudzająca ma na celu utrzymanie wagi na prawidłowym poziomie, dlatego efekt jojo nie musi pojawić się od razu (choć tak dzieje się najczęściej)! Z tego powodu ważna jest zmiana swoich nawyków żywieniowych raz na zawsze — na całe życie. Oprócz stałej diety wskazana jest też aktywność fizyczna. W taki sposób masz gwarancję, że nie doświadczysz efektu jojo!

Co ważne, efekt jojo wpływa nie tylko na wygląd, ale też samopoczucie i komfort człowieka. Nie jest dobry ani dla zdrowia fizycznego, ani psychicznego. Przez to motywacja człowieka do kolejnej walki o wymarzoną sylwetkę spada.

Najczęściej spotyka on osoby, które zmagają się z nadwagą i otyłością.

Przyczyny efektu jojo — naprzemienne wahania masy ciała

Poznaj najczęstsze przyczyny efektu jo jo w diecie! Dzięki temu będziesz wiedział, czego nie robić! Dzięki takiej wiedzy, którą wcielisz w życie — uda Ci się uniknąć efektu jojo.
Naprzemienne chudnięcie i tycie sprawia, że w okolicy brzucha pojawia się więcej tkanki tłuszczowej. Diety niskokaloryczne wprowadzają nasz organizm w stan drastycznego oszczędzania energii, co nie pozwala nam utrzymać prawidłowej masy ciała. Stawiając na redukcję masy ciała, należy postępować z głową. Wszystkie poniżej wymienione przyczyny składają się na wahania wagi.

Zbyt szybkie spalanie tkanki tłuszczowej

Zależy Ci na szybkiej redukcji masy ciała? Głodówki i niskokaloryczne diety wcale nie są dobre dla zdrowia! Pamiętaj, że dla uniknięcia efektu jo jo i aby utrzymania prawidłowej masy ciała na stałe, bardzo ważne jest zdrowe odżywianie. Wprowadzają organizm w stan oszczędzania energii, przez co wygenerowany zostaje szybki spadek masy ciała — ale głównie tylko masy mięśniowej. Zdrowe chudnięcie oznacza bezpieczne tempo odchudzania, które nie będzie stanowić żadnego obciążenia dla organizmu. Zbyt szybka utrata wagi to zazwyczaj efekt źle opracowanej diety. Zaufaj dietetykowi i skonsultuj się z lekarzem — razem ze specjalistą ustal swój indywidualny plan, który będzie dla Ciebie najlepszy!

Brak aktywności fizycznej

Sport jest bardzo potrzebny w procesie spalania tkanki tłuszczowej. Gdy postawisz jedynie na zdrowe odżywianie bez jakiegokolwiek ruchu — pozbędziesz się tkanki tłuszczowej, ale również mięśni, które potrzebne są do szybszego spalania masy ciała! Jeśli nie lubisz ciężkich treningów na siłowni, wprowadź aktywność fizyczną w swoje życie bardzo powoli — przykładowo zacznij jeździć na rowerze lub wybierz się co drugi dzień na dłuższy spacer po okolicy. Sport pozytywnie wpływa na utrzymanie tempa przemiany materii. Sama zmiana nawyków żywieniowych to za mało.

Powrót do nawyków żywieniowych sprzed diety

Powrót do dawnych nawyków żywieniowych to główny problem, który sprawi, że wrócą utracone w pocie czoła kilogramy. Za szybki powrót do normalnego sposobu odżywiania oraz złe nawyki żywieniowe nie są odpowiednim wyjściem.

Jak schudnąć bez efektu jojo?

Przede wszystkim unikaj błędów wymienionych powyżej! Jak zapobiec efektowi jojo? Stosuj racjonalną dietę, a gdy już wypracujesz zdrowe nawyki i będziesz zadowolony z własnego ciała, stopniowo wprowadzaj wcześniej wykluczone produkty. Możesz uchronić się przed nadmierną masą ciała! Zmień swoje nawyki żywieniowe i przyzwyczaj się do prawidłowego funkcjonowania organizmu!

Dieta bez efektu jojo — sprawdzone sposoby:
zbilansowana i prawidłowo opracowana dieta – oblicz swoje indywidualne zapotrzebowanie energetyczne i razem z profesjonalnym dietetykiem wybierz dietę, która będzie dla Ciebie najlepsza. Prawidłowe odchudzanie to takie, w którym przestrzega się zdrowych nawyków żywieniowych,
powolne zwiększanie kaloryczności diety – kaloryczność diety jest niezmiernie ważna. Musi być dopasowana do Twojego trybu życia, wagi oraz predyspozycji. Zbyt duża ilość kalorii dostarczana w ciągu dnia sprawi, że kilogramy będą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej,
regularna aktywność fizyczna – zaleca się co najmniej pół godziny ruchu dziennie. Może to być zwykły spacer, czy nawet wyjście po schodach kilka razy w ciągu dnia! Dla chcącego nic trudnego ;-),
nie jedz posiłków przed telewizorem i nie zajadaj stresu – unikaj jak ognia niezdrowych produktów, zwłaszcza przed pójściem spać! Nie zobaczysz nadprogramowych kilogramów, jeśli będziesz dostarczać swojemu organizmowi świeżych i zdrowych produktów.

efekt jo jo

Efekt jojo, a zdrowie — konsekwencje

Zbyt szybki przyrost masy ciała i zbieranie się kilogramów w okolicy brzucha, zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę czy choroby układu krążenia. Osoby, które naprzemiennie chudną i przybierają na wadze, mogą zmagać się także z problemami o podłożu emocjonalnym — tracą motywację, że kiedykolwiek uda im się wypracować na dłużej wymarzoną sylwetkę. Efekt jojo może wpędzić w kompleksy!

Catering dietetyczny na ratunek!

Przed rozpoczęciem diety, zapytaj o pomoc profesjonalnego dietetyka! Najważniejsze na samym początku jest ustalenie prawidłowej diety — kluczowa jest tutaj konkretna kaloryczność jadłospisu dostosowana do osoby, stylu życia, wyglądu, a także rodzaj diety. Dieta nie musi być katorgą!

Jeśli uważasz, że nie masz czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków lub też sam nie dasz rady pożegnać starych nawyków żywieniowych — skorzystaj z oferty Zdrowego Cateringu! Sprawdź nasze dostępne diety i wybierz tę, która sprawdzi się w Twoim przypadku. 

Trzymamy kciuki za Twój sukces!

Autor: Redakcja ZdrowyCatering. Artykuł sprawdzony przez dietetyka.

Inne ciekawe wpisy:

co jeść po treningu

Co jeść po treningu

Prawidłowo zaplanowany, opracowany i zbilansowany posiłek po treningu jest bardzo