Uprzejmie informujemy, że w dniach 30 kwietnia i 1 maja, dostawa zostanie zrealizowana łącznie. Podobnie, dostawa na 2-3 maj, również zostanie przeprowadzona w formie łączonej. Dostawa w dniu 4 maja (niedziela) nie będzie realizowana.

Buraki — właściwości

Spożycie buraków przynosi wiele korzyści dla organizmu. To niskokaloryczne warzywo zawiera drogocenne witaminy i minerały, które potrafią zdziałać wiele dobrego dla stanu zdrowia. Mówi się, że są dużym wsparciem w leczeniu poważnych schorzeń. Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić buraki do codziennej diety. Jakie składniki odżywcze mają w sobie? Kto zwłaszcza powinien je jeść i jakie mają właściwości lecznicze? Odpowiadamy!
buraki właściwości

Buraki ćwikłowe — składniki odżywcze

Burak ćwikłowy oprócz walorów smakowych dostarcza nam wielu cennych składników mineralnych i składników odżywczych. Jest wartościowym warzywem, bo pełny jest różnych składników mineralnych: magnezu, potasu, cynku czy żelaza. Zwróć jednak uwagę na to, że żelazo, które jest w burakach to żelazo niehemowe, które wchłania się tylko w 1-5%. Lepsze w tym przypadku jest żelazo pochodzenia zwierzęcego.

Witaminy znajdujące się w burakach: witamina C, witaminy z grupy B, witamina A, E, K i kwas foliowy, który zapewnia prawidłowy rozwój płodu oraz mangan, który bierze udział w procesie tworzenia kości,

Buraki to również cenne źródło antyoksydantów. Wspomagają one organizm w chorobie i stanach osłabienia. Wykazują silne działanie przeciwzapalne.

Buraki kiszone — właściwości lecznicze

Regularne spożywanie buraków ma pozytywny wpływ na zdrowie. Buraki mają działanie uspokajające, wykrztuśne, a także krwiotwórcze.

Buraki mają wiele właściwości prozdrowotnych. Poniżej najważniejsze z nich:

  • zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki, dzięki przeciwutleniaczom – zmniejszają działanie wolnych rodników,
  • obniżają ciśnienie krwi (zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe) – przez zawartość potasu,
  • obniżają poziom złego cholesterolu – antocyjany pomagają regulować cholesterol, przez co można zapowiedz miażdżycy,
  • hamują rozwój nowotworów i wspomagają powrót do pełni sił po leczeniu onkologicznym – zawartość czerwonych pigmentów, które są silnymi antyoksydantami, wspiera czas leczenia,
  • zapobiegają anemii – bogaty skład buraków to sprawdzony środek w leczeniu anemii,
  • łagodzą dolegliwości w okresie menopauzy – zmniejszają częstotliwość uderzeń gorąca i migren, a także minimalizują ryzyko zachorowania na osteoporozę.

Sok z buraka kiszonego

Sok z buraków jest bardzo zdrowy i często stosowany jest jako napój probiotyczny. Jego regularne spożywanie poprawia nastrój, zwiększa apetyt i usprawnia procesy trawienne. W soku z buraków znajdziemy większą ilość kwasu askorbinowego, który wytwarza się podczas procesu fermentowania.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Dieta wzmacniająca odporność. Czy jesz te produkty?

Sok z buraka ma bardzo intensywny smak, dlatego można do niego dodać wody lub kilka kostek lodu.

W Zdrowym Cateringu często wykorzystujemy to cenne warzywo przy produkcji naszych soków i smoothies. Sprawdź nasze smakowite propozycje:

  • smoothie z burakiem, ananasem i orzechami,
  • przeciwzapalny mix [Burak, malina, jabłko, cytryna, kurkuma, pieprz cayenne],
  • pobudzający poranek (jabłko, pomarańcza, grejpfrut, burak, nasiona chia) 500 ml.

Czy można jeść surowe buraki?

Buraki gotowane, pieczone buraki, a co z surowymi? Czy można jeść buraki na surowo? Tak! Są nawet zdrowsze niż te poddane obróbce termicznej. W surowych burakach znajduje się dużo więcej folianów, które działają pozytywnie na serce i układ nerwowy.

Składniki mineralne, które znajdują się w burakach, rozpuszczają się w wodzie, więc lepiej jeść je na surowo. Dostarczanie jeszcze większej ilości cennych składników to kolejny plus spożywania surowych buraków.

Wykorzystaj w pełni moc buraków i zadbaj o swoje zdrowie.

burak czerwony właściwości lecznicze

Buraki — przeciwwskazania

Chociaż buraki są bogate w wartości odżywcze, ich spożywanie nie jest zawsze odpowiednie dla każdego. Osoby z niedociśnieniem powinny unikać regularnego picia soku z buraka, ponieważ może to dodatkowo obniżyć ciśnienie krwi. Buraki zawierają szczawiany, które mogą przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych, dlatego osoby z kamicą nerkową powinny je spożywać z umiarem. Dla osób z dną moczanową, wysokie stężenie szczawianów w burakach może pogorszyć objawy choroby. Ponadto, ze względu na ich stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, buraki mogą wpływać na poziom cukru we krwi, co czyni je mniej odpowiednimi dla osób z cukrzycą.

Uwaga! Gotowane buraki mają stosunkowo wysoki indeks glikemiczny (IG = 64), co może prowadzić do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi. Dlatego osoby z cukrzycą i problemami z regulacją poziomu glukozy powinny spożywać buraki ostrożnie, najlepiej w małych ilościach i jako część zrównoważonej diety. Dla większości ludzi, sporadyczne wprowadzenie buraków do diety nie powinno stanowić problemu, ale zaleca się monitorowanie reakcji organizmu i konsultację z lekarzem w przypadku wątpliwości.

Ten wpis także może Cię zainteresować:  Co jeść po wybielaniu zębów – czego unikać. Biała dieta

Buraki — kcal

100 gramów buraków to tylko 43 kcal, co sprawia, że są one niskokalorycznym warzywem idealnym dla osób dbających o linię. Buraki są bogate w witaminy, takie jak witamina C i witaminy z grupy B, a także minerały, takie jak żelazo, magnez i potas. Oprócz tego, zawierają błonnik, który wspomaga trawienie i pomaga w utrzymaniu uczucia sytości. Ich regularne spożywanie może wspierać zdrowie serca, poprawiać funkcjonowanie wątroby i zwiększać wydolność fizyczną. Dodanie buraków do diety, nawet w trakcie odchudzania, może przynieść korzyści zdrowotne — pod warunkiem że jest spożywane w umiarkowanych ilościach.

Buraki — przepisy

Potrawy prosto z kuchni Zdrowego Cateringu:

1) Pasta z pieczonego buraka podana z pieczywem i warzywami

2) Kotlety z buraka i kaszy jaglanej w sosie z ogórka kiszonego z pieczonymi ziemniakami i mizerią

3) Sałatka z kozim serem, burakiem, orzechem włoskim z malinowym sosem winegret

Sprawdź jadłospis Zdrowego Cateringu na następny tydzień i zasmakuj naszych gotowych pełnowartościowych posiłków opracowanych przez wykwalifikowanych dietetyków, a przyrządzanych przez doświadczonych kucharzy. Z takim jedzeniem od razu dzień staje się lepszy, a każde wyzwanie łatwiejsze! Przekonaj się sam.

burak czerwony właściwości lecznicze

Podsumowanie

Buraki to wszechstronne i zdrowe warzywo, które zasługuje na stałe miejsce w naszej diecie. Dzięki niskiemu poziomowi kalorii i bogactwu witamin, minerałów oraz błonnika, są doskonałym wyborem dla osób dbających o zdrowie i sylwetkę. Ich regularne spożywanie może przynieść korzyści takie jak wsparcie dla zdrowia serca, poprawa funkcji wątroby oraz wsparcie dla układu trawiennego. Pamiętaj jednak, że nie są one korzystne dla każdego. 

 


 

Skorzystaj z naszej diety pudełkowej. Nasz catering pomoże Ci w zdrowym odżywianiu. Wybierz idealną dla siebie dietę. W naszej ofercie jest dieta standard, dieta odchudzająca czy dieta keto. To co, gotowy na pyszne zmiany?

Autor: Redakcja Zdrowy Catering. Artykuł napisany przy współpracy z dietetykiem – Weroniką Knapczyk.

Inne ciekawe wpisy:

co jeść po treningu

Co jeść po treningu

Prawidłowo zaplanowany, opracowany i zbilansowany posiłek po treningu jest bardzo

post przerywany

Post przerywany

Na czym polega post przerywany? Dietą IF interesuje się coraz

prawidłowa waga

Prawidłowa waga

Prawidłowa masa ciała jest kluczowa dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia